Odpowiadasz na:

Kto nie lubi(ł) Solidarności

Warto, z okazji rocznic czerwcowych, przypomnieć sobie rolę Solidarności w zmianach politycznych. Dla wielu środowisk fenomen Solidarności jest z wielu względów niewygodny, bo zaprzecza ich... rozwiń

Warto, z okazji rocznic czerwcowych, przypomnieć sobie rolę Solidarności w zmianach politycznych. Dla wielu środowisk fenomen Solidarności jest z wielu względów niewygodny, bo zaprzecza ich ideologii. Nie lubią jej postkomuniści ani demoliberałowie, bo jest to zjawisko par excellance demokratyczne. Komentarze na temat Solidarności służyć poza tym mogą jako papierek lakmusowy, wskazujący na stopień zrozumienia mechanizmów i procesów społecznych w dużej skali, a z tym jest krucho mimo obfitości materiałów.

Zanim przejdę do rzeczy, pozwolę sobie przypomnieć stwierdzenie Janusza Korwin-Mikkego na temat Solidarności, które każdy powinien zapamiętać jako wzorcowy błąd. Raczyło on był swtierdzić, że Solidarność była zbędna, bo system i tak by upadł. Jest to stwierdzenie w swej błędności zabawne, bo system dotyczy ludzi i bez ludzi nic się w systemie społecznym nie dzieje. Nie ma żadnych niezależnych od ludzi, automatycznie działajacych praw społecznych.

A więc co było takiego w Solidarności, co przyczyniło się do upadku komunizmu ? Proszę wziąć pod uwagę, że w tym pytaniu nie ma żadnej sugestii, iż to Solidarność obaliła system sowiecki.

System sowiecki działał w określonym środowisku globalnym, w którym musiał konkurować z zachodnim systemem demokracji i kapitalizmu, który oferował ludziom zmaczny margines osobistej i politycznej wolności, co przesądzało o jego kreatywności i efektywności. System sowiecki nie mógł konkurować z systemem zachodnim i musiał w końcu upaść.

Rola Solidarności polegała na tym, że oprócz globalnej presji ze strony Zachodu system komunistyczny zaczął być poddawany rosnącej presji wewnętrznej. Czynnik wolnościowy odgrywa dużą rolę w polskiej kulturze, wywierał cały czas presję na komunistów.i doprowadził do powstania Solidarności i zakwestionowania legitymacji systemu. Komuniści zdali sobie w końcu sprawę, że nie mają możliwości rozwojowych, jakimi dysponuje Zachód i zdecydowali się na rozwiązania komunizmu i jego transformację, by uniknąć globalnego konfliktu i wewnętrznego krwawego buntu.

Zasługą Solidarności było przede wszystkim uświadomienie komunistom, że tak dalej być nie może i skłonienie ich do zastanawiania się nad sposobem wyjścia z kryzysu systemowego i poszukiwania kompromisu. Inna rzecz, jak część środowisk Solidarnośći dała się wyprowadzić w pole i po podzieleniu się władzą z komunstami, doprowadziła do zablokowania dalszego rozwoju politycznego.

zobacz wątek
6 lat temu
~łowca absurdów

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry