Widok

Opłaty za żłobek/przedszkole niepubliczne w czasie epidemii koronawirusa

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
Czy wie ktoś w jaki sposób przedszkola/żłobki niepubliczne mają zamiar naliczać czesne za okres zawieszenia ich działalności na czas epidemii?

Z tego co można znaleźć na ten temat to w 2008r Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zajmował się tą sprawą i wydał interpretację mówiącą że za okres zamknięcia przedszkola/żłobka nie istnieje obowiązek opłaty czesnego nawet jeśli w umowie z przedszkolem istnieje zapis że czesne za taki okres trzeba płacić (w tym przypadku jest to tzw. klauzula niedozwolona i nie ma ona mocy prawnej).

Interpretacja ta podparta jest brzmieniem art. 495kc:

"Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu."

Macie jakieś doświadczenia jeśli chodzi o tę sprawę? rozmawiał już ktoś może z dyrekcją przedszkola do którego chodzi wasze dziecko?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mozesz albo placic, albo rozwiazac umowe.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Chyba najlepsza opcja to ugiąć się szantażom dyrekcji przedszkola i zapłacic a potem zgłosic prokuraturze możliwość popełnienia przestępstwa przez nieuprawnione wzbogacenie się przez przedszkole. Wtedy oddadzą kasę w ciągu 15minut...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Jakie przestępstwo ??? Czytaliście kolejny artykuł ? Jeśli zlobek musi zapłacić czynsz i wynagrodzenia, to nie ma mowy o bezpodstawnym wzbogaceniu.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

#Pijesz nie pisz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Hej, zobacz, poniżej na tym forum ten wątek jest już omawiany. Generalnie zależy od placówki...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie podjeli decyzje,ze bedzie obnizone czesne o 30%.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

U nas nawet o złotówkę nie obniżyli
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

To zależy od dobrej woli i zrozumienia właścicieli placówki.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie kazali zapłacić na koszty stałe 200 pln tylko
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W moim żłobku została pomniejszona kwota czesnego o 20% oraz o wyżywienie . Reasumując kwietniowe opłaty wyszły równo połowę mniejsze.
Mnie zastanawia już zupełnie coś innego niż kwota czesnego .
Czy posłać dziecko z powrotem do żłobka nawet jak otworzą w połowie kwietnia lub w maju . Poważnie mam stracha i nie wiem czy nie zrezygnować.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W zależności jaką masz sytuacji jak się boisz i możesz posiedzieć w domu to dal swojego komfortu psychicznego możesz nie puszczać dziecka do żłobka jak już będzie można. Ja pracuję i jak otworzą placówki to trzeba będzie wrócic do pracy a dzieci do przedszkola/złobka.
Oczywiście, ze żłobek nie pobiera opłaty za wyżywienie jak go teraz nie zapewnia. U mnie też wyszło połowa tego co normalnie płaciliśmy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy w czasie pandemii wychowawczynie i wychowawcy przedszkolni mają niższe wynagrodzenie ?
Jeżeli nie, to czesne bez zmian.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To zależy od placówki . Pensje pracowników mogą zostać bez zmian to już Dyrektor się martwi o te sprawy .
Uważam ,że czesne bez zmian nie jest w porządku . Rozumiem kwestie ,że ktoś zamknie interes ale jak to w życiu bywa na miejsce zamkniętych interesów powstaną nowe .
U nas w żłobku czesne zostało obniżone równo o połowę i uważam takie rozwiązanie za dobre . W aktualnej sytuacji też muszę patrzeć na swoje wydatki bo nie wiadomo jak sytuacja się zmieni . 900zł miesięcznie z domowego budżetu na żłobek gdzie dziecko nie uczęszcza to nie jest przyjemne . Inaczej sytuacja się ma gdy faktycznie z tego korzystamy i chodzimy do pracy . A jak jest aktualnie wszyscy wiemy :)
Więc rozsądnie jest patrzeć na wszystkich a nie na czubek własnego nosa . Swoją drogą jak się prowadzi interes wypadałoby mieć ,, górkę" na 2 miesiące w przód bo w życiu różnie bywa .
Inaczej sytuacja ma się do interesów,które są rok na rynku ale jak ktoś prowadzi interes od kilku lat i sam nie odłożone na w razie ,,w" to oznacza tylko ,że zbyt mądry w biznesie nie jest :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Boje się bo jak słucham jakie są procedury w szpitalach ,że miałabym 2 latka zostawić samego to włos jeży mi się na głowie. :/
Jestem w 4 miesiącu ciąży i też z racji ciąży nie chciałabym ryzykować a nie wierzę w to ,że nagle w czerwcu wirusa już nie będzie ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Koronawirus

przeprowadzka !!?? (34 odpowiedzi)

Sprzedaliśmy dom, kupiliśmy drugi. Musimy się przeprowadzić... Czy zamawiać firmę...

W szczepionkach znajdują się nanoroboty. Koniec człowieka analogowego. (24 odpowiedzi)

To już nie jest teoria spiskowa tylko coraz bardziej wyjawiający się opinii publicznej fakt. W...

Gdzie bezpieczniej trzymać oszczędności (9 odpowiedzi)

Czy na kontach czy powypłacać i schować gdzieś w domu ? Obawiam się, że podczas recesji mogą...

do góry