Widok

Rozliczenie PIT - kłopot, pomocy!

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
Mam problem.
W zeszłym roku prowadziłam działalność przez kilka miesięcy. Rozliczałam się w formie ryczałtu.
Pracuję też cały czas na umowę o pracę.
Nie sprawdziłam jak sie rozliczać i teraz czytam, że z ryczałtem miałam czas co 31.01. Byłam przekonana, że wszystko razem mogę rozliczyć, a teraz widzę, że nie :(
Czy moge teraz zrobić? Znalazłam w necie coś o "czynnym żalu".
Czy jak wypełnię teraz pit i zaniosę z tym pismem, to będzie OK?

Proszę o pomoc...

P.S. Komentarze dotyczące braku odpowiedzialności czy głupoty zostawcie dla siebie :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
musisz napisać pisemko " Zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia skarbowego" ( czynny żal) w którym musisz podać przyczynę dla czego nie złożyłaś w terminie PIT 28 i PIT28A no i oczywiście musisz załączyć do pisma wypełniony PIT-y nawet jeśli jest on na 0zł
Przykład Pisma:

Jan Kowalski Gdańsk22.02.2011r
ulica.........
Gdańsk

Czynny żal

Stosownie do treści art.16 paragraf 1 i 4 KKS zawiadamiam o popełnieniu przeze mnie czynu zabronionego polegającego na tym, ze nie złożyłem/łam zeznania PIT 28 i PIT 28A za 2010r w terminie określonym w przepisach ustaw podatkowych.
Nadmieniam, ze ( tu podać powód nie złożenia deklaracji)
Przy popełnieniu wykroczenia nie współdziałałem/łam z innymi osobami.
Prosze o nie ukaranie mnie.

Z powazaniem.


Pozdrawiam :)
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dzięki
mam nadzieję, że się uda wyjść bez szwanku
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
podbijam, bo może ktoś ma jeszcze jakieś cenne informacje...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
No ja nie mam najlepszych wieści ,jak dla mnie czynny żal skutkuje wtedy gdy urząd nie wiedział, że masz złożyć deklarację, a wiedział, że miałaś złożyć, bo wybierałaś formę opodatkowania. Żłóż deklarację, czynny żal i czekaj na rozwój wypadków. Myślę, że cię ukarzą, a wtedy się odwołaj (że to 1 raz itp).
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jutro zamierzam wszystko to złożyć i zobaczę co będzie dalej :(
Czy takie uzasadnienie w tym piśmie może być?

Powodem niezłożenia przeze mnie deklaracji był brak doświadczenia w prowadzeniu działalności, którą prowadziłam jedynie od czerwca 2010 do października 2010. Byłam przekonana o tym, iż działalność mogę rozliczyć wraz z rozliczeniem z tytułu umowy o pracę, czyli do 30 kwietnia 2011.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności za jego naruszenie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ewaa, a który to urząd?
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
drugi w Gdańsku...

wiem, że nie zwalnia, ale może pomoże jakoś... sama nie wiem...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ewaa, tam też pracują ludzie, uszy do góry. Jedyne co ci grozi to mandat, a może to ja się mylę i ten "żal" będzie skuteczny:)
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
najgroźniej brzmi "przestępstwo skarbowe" :(
wypełniłam już Pita i jutro lub w piątek zaniosę
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ewwa - koniecznie zanieś razem z czynnym żalem - nie mają wtedy prawa Cię ukarać. Czynny żal nie działałby wtedy, gdyby urząd sam zauważył, że Twojego zeznania nie ma i wysłął Ci ponaglenie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
zapewne zapłacisz ok. 100 zł mandatu... też niestety, kiedyś to przerobiłam i w podobnych okolicznościach co Ty (u nas była taka kwota, bo dochód był niewielki, ale z tego co pamiętam to mandat może sięgnąć do 5000 zł). Może Tobie uda się wykręcić od płacenia (powodzenia).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
mam nadzieję, bo kwoty przychodów są na prawdę małe... nawet mniejsze niż zdrowotne, które zapłaciłam za okres prowadzenia działalności :P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no u mnie podobnie było (w sumie wyszłam na minus) i też sama się zgłosiłam. Zależy na kogo trafisz ot i cała prawda.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja kiedys mialam podobna sytuacje i nie zaplacilam kary , napisalam takie wlasnie pisemko, ze z jakistam przyczyn nie zlozylam dokumentow w terminie, pani w us powiedziala mi wtedy ze to jakos tak funkcjonuje ,ze jesli zlozymy to pismo ( czynny zal) zanim US sie sam zorientuje ze cos nie tak to powinnismy uniknąc kary, ze wlasnie poto sie sklada to pismo. MNie sie udalo . wiec powodzenia
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Będzie dobrze złóż dokumenty - w pracy mieliśmy podobną sytuację i kolegi nie ukarano :) to był US w Kartuzach
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zerknij sobie tutaj https://faktura.pl/wlasna-firma/jak-sporzadzic-czynny-zal masz tutaj wszystko na temat napisania czynnego żalu. Jest on bardzo pomocny w sytuacjach kryzysowych kiedy to zatailiśmy nasze dochody czy też nie w terminie został złożony Pit.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No dobra ale jak z kwestią zatrudnienia? masz umowę ? powinnaś wystawić rachunek, podatek odprowadza zleceniodawca i daje Ci PIT 11.

Moim zdaniem nie jest to tak poza tym pytanie na forum ale konkretnie do księgowej:
https://halobielsko.pl/2022/03/29/do-kiedy-i-w-jaki-sposob-rozliczyc-sie-z-fiskusem-czy-warto-robic-to-z-biurem-rachunkowym-ksiegowa-samodzielnie/

Niech rozliczy Cię lepiej biuro.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

Co na okno do pokoju dziecięcego? (24 odpowiedzi)

Chcemy już powoli urządzać pokoik dla córeczki i zastanawiam się czy na okno najlepsze będą...

Przeprowadzka- jaka firma? (36 odpowiedzi)

Jak w temacie, macie sprawdzona i niezbyt droga firme do przeprowadzek?Moze jakis forumkowy maz...

Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu????? (63 odpowiedzi)

Czym zwalczać?? co robić

do góry