Widok

Spowiedź

Wesele bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
Wiem, że ten wątek juz był, ale moze warto znów przypomnieć. Gdzie do spowiedzi, żeby dostac rozgrzeszenie mimo że razem mieszkamy, to raz. I dwa: w jakie dni i wjakich godzinach?(o o tym chyba nie było mowy)

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
chciałem poszukać czegoś na wieczór kawalerski mojego przyjaciela, a tu temat stary jak świat i jak zwykle kontrowersyjny :) aż sie zarejstrowałem :)
jestem wierzący i wiara jest dla mnie bardzo ważna, ale rozumiem wasze obawy przed spowiedzią, bo sam nie lubię chodzic do spowiedzi (mam tu na mysli każdą spowiedź); przed ślubem nie współżyliśmy z moją już teraz małżonką :) ale trafiłem na niezbyt sympatycznego księdza (właściwie ojca), który kiedy usłyszał, że jest to moja pierwsza spowiedź przedślubna próbował mi wmówić, że napewno współżyję, uświadamiał, że zatajenie grzechu jest świętokradztwem... to nie było przyjemne, bo jak udowodnić, że nie jest sie wielblądem??? na koniec tej spowiedzi zapytał mnie czy napewno nie będę współżył przed ślubem. Myślałem, że po tym co mu odpowiedziałem nie da mi rozgrzeszenia, ale po chwili milczenia dał :) powiedziałem mu wtedy, że bardzo chcę wytrwać w czystości aż do ślubu i takie jest moje postanowienie, ale nie wiem co zrobie jutro, za tydzień, za miesiąc... WYTRALIŚMY!!! ale nie uważam tego za nasz sukces, osiągnięcie czy jak kolwiek to nazwać!!! jeśli wytrwacie w czystości do ślubu, to dziekujcie za to Bogu, bo to łaska, ale nie potępiajcie innych, nie oceniajcie... to nie my ludzie jesteśmy od tego...

Tak wyglądał moja pierwsza spowiedź, która odbyła się na jakieś 2 mc przed slubem. Ta druga spowiedź była dzień przed ślubem. A już jako małżeństwo znaleźlismy sobie stałego spowiednika i żałujemy, że nie zroblismy tego przed ślubem. Spowidamy sie u Jezuitów we Wrzeszczu na Mickiewicza... wspaniali ojcowie...
A no i apropo stwierdzenia, które padło - nie musi to byc grzech ciężki, żeby nie dac rozgrzeszenia, może być lekki!!! Aby otrzymac rozgrzeszenie trzeba żałować za grzechy i mieć postanowienie poprawy (przecież morderca - zgodzimy sie chyba wszyscy, że morderstwo jest grzechem ciężkim - jeśli żałuje, jeśli chce sie poprawić też może uzyskać rozgrzeszenie, no nie?)

Jeśli ktoś chce ominąć surowych księży, to niech omija też św.Mikołaja w Gdańsku i św.Józefa w Gdańsku :)

ale sie rozpisałem :) wracam do pracy! nie znalazłem niczego na kawalerski, ale jeszcze tu wróce;)
pozdrawiam i życzę szczerych spowiedzi :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nic
czy ja kogos potepiam
tylko tlumacze, ze powody braku rozgrzeszenia przez ksiedza nie sa 'a bo mnie zdenerwowala wiec nie dalem' tylko wlasnie jak wyzej
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziewczyny dajcie już spokój. plissss..... nie ma co się nakręcać. każdy ma swoje zycie i niech się nim zajmie wg. swojego sumienia. HOWK
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ukamienować!!!!

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
o matko i co teraz???????????
mam sie zapaść pod ziemie??
a te laski co ida z brzuchem do slubu, co one maja powiedzieć???
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

http://www.salwatorianie.pl/spowiedz/kat1.htm
Gdy bowiem wola zmierza ku czemuś, co ze swojej natury sprzeciwia się miłości, ustanawiającej w człowieku właściwy porządek w stosunku do celu ostatecznego, wówczas grzech jest śmiertelny ze względu na swój przedmiot... zarówno gdy zwraca się przeciw miłości Bożej, jak bluźnierstwo, krzywoprzysięstwo itp., jak i wtedy, gdy zwraca się przeciw miłości bliźniego, np. morderstwo, cudzołóstwo itp
1857
Aby grzech był śmiertelny, są konieczne jednocześnie trzy warunki: "Grzechem śmiertelnym jest ten, który dotyczy materii poważnej i który nadto został popełniony z pełną świadomością i całkowitą zgodą".
1858
Materię ciężką uściśla dziesięć przykazań zgodnie z odpowiedzią, jakiej Jezus udzielił bogatemu młodzieńcowi: "Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę" (Mk 10, 19). Ciężar grzechów jest większy lub mniejszy: zabójstwo jest czymś poważniejszym niż kradzież. Należy uwzględnić także pozycję osób poszkodowanych: czymś poważniejszym jest przemoc wobec rodziców aniżeli wobec kogoś obcego.


a wiec ten teges wiele razy przed slubem spokojnie jest grzechem smiertelnym
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie ma to jak nieco zmienic temat
rozumiem, skoro wsrod ksiezy sa czarne owce to ja jestem usprawiedliwiona, to faktycznie wyczerpuje sens rozmowy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Całkowicie się z Toba zgadzam. A tak na marginesie....rozmawiałam z moim zaprzyjaźnionym ksiedzem i on powiedział że ksiądz nie ma prawa udmówic rozgrzeszenia. Może tego dokonać tylko wtedy kiedy wierny popełnił grzech smiertelny.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
hmm wiesz tresek to jednak ci jeszcze odpowiem to przekaz swojemu wielebnemu przyjacielowi ze mi rece opadaja jak slysze w kosciele od ksiedza za slub co laska od 500zl a w TV ogladam kolejne homo i pedofilskie afery wsrod ksiezy zdaje sobie sprawe ze łąmie przykazanie chociaz jest ono tak skonstruowane za nasuwa sie inna interpretacja i watpliwosci ale przynajmniej swoim grzeszniem nikogo nie ranie
dziekuje juz nie dyskutuje
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie jestem _tamtym_, choc mam nieco zbiezny poglad
ale przyjmujac ze oboje lamiecie przykazanie _boze_ to czemu on nie ma brac slubu koscielnego chociaz nie jest wyrazne napisane, ze nie swieci tego dnia? on jak pisze robi to ze wgledow watpliwosci itp a Ty lamiesz inne z jakich wzgledow? bo to ze lamiesz szoste to wybacz ale tak jest, rozmawialem ze znajomym ksiedzem (z racji studiow - ale nie teologia - mam czesty kontakt) i powiedzial, ze gdyby nie to ze jest ksiedzem, to opadly by mu rece na taka interpretacje przykazan
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
z tego co wiem, to 3 m-ce przed ślubem (tak w każdym razie nam ksiądz powiedział) :)

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wydaje mi sie ze 1 spowiedz jest na miesiac przed ... ale wczoraj gadałam z kolezanka na ten temat i oni poszli na tydzień przed a druga w dzien slubu, ale to chyba przeginka.....
mój brat wiem ze miał na miesiac przed i na dzień przed slubem, ja ide sie jutro dowiedziec wsystkiego....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
hmm... skoro tak często wspomina się tu o Bogu (chyba nie przez przypadek?) to może JEMU pozwólmy osądzić nasze postępowanie, a swoje spekulacje o docinki zostawmy na inne okazje!? bo chyba każdy, kto wypowiada się na tym forum, sam potrafi odpowiadać za to, co robi, prawda? mam nadzieję, że się nie mylę...
pozdrawiam :)

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
:)heheh oczywiscie chodzilo o to ze nie chodzac do kosciola tez lamie sie przykazanie boze
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
kiedy powinnismy isc do pierwsej spowiedzi/???slub w czerwcu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
oj kochana to sie mylisz, moj kolega nie jest swietym pierwszej klasy i niestety nie dostał rozgrzeszenia na 20 min przed slubem, wyobraź sobie jak czuła sie Panna Młoda, moja przyjaciółka, gdyby nie jej tato to slubu pewnie by nie było !!!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
moj blad przepr. oczywiscie tak jak napisales jest to przykazanie boze
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
taaak nastepnym razem sie nie udzielam bo i tak kazdy ma swoje racje bez sensu wrcaam do codziennych zajec pozdrawiam tych za i przeciw :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ale tak naprawde, to nie spotkałam się jeszcze z czyms takim,że ksiądz nie daje rozgrzeszenia przyszłym małżonkom. Przeciez w tej kwestii najważniejsze jest to, ze chcemy przed Bogiem być ze soba zawsze i nie wierze aby jakikolwiek ksiądz tego nie uszanował

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
juz ci powiedzialam moja droga ze poglady wciaz mam te same i tamten watek dotyczyl zupenie innej sprawy wiec juz nie uzywaj tylko tego jednego argumentu

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry