Widok

Storczyk

Ze względu na brak działu Ogród pozwolę sobie w tym miejscu poszukać rady.

Na kwiatach jednego z moich storczyków pojawiły się drobne, brązowe kropki. Przyznaję, że tym razem nie mam już siły przekopywać internetu w poszukiwaniu informacji. Obok kwitnącej łodygi wyrasta kolejna, na której lada moment zakwitną kwiaty.
Nie wiem jak postąpić, aby roślinie nie zaszkodzić.

Antytalent w dziedzinie uprawy roślin kwitnących będzie wdzięczny za pomoc ;)

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ta gałązka przekwita,kwiatki odpadną łodygę należy pozostawić mogą na niej pojawić się za jakiś czas nowe pączki .Łodygę można przyciąć jeśli zacznie usychać. Suche korzenie można lekko przyciąć.Storczyki należy raz w tygodniu wstawić do wody żeby korzenie dobrz się nawodniły. W okresie kwitnienia każdego dnia używać nawozu do storczyków w areozolu ,wyłącznie na liście.Storczyki najlepiej rosną na parapecie od północnej strony nie lubią dużego słońca i przeciągu .Kwiaty w osłonkach wstawiamy do przezroczystych/kolorowych/szklanych specjalnych osłonkach które posiadają podwyższenia żeby korzenie nie były w wodzie pozostałej po nawodnieniu. W kwiaciarni można kupić specjalną korę do storczyków,można wybrać delikatnie trochę starej kory z górnej warstwy doniczki i uzupełnić nową.Moje kwitną od jesieni ,kilka przekwitło i wypuściło nowe gałązki.Powodzenia
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Może kwiaty stoją zbyt blisko szyby na parapecie i zwyczajnie się "przypaliły" od słońca, stąd brązowe kropki na nich? należy wówczas odsunąć doniczkę tak, aby była dalej od bezpośredniego nasłonecznienia.
Jeśli wyrasta nowa łodyżka, na której będą kwiaty, to warto ją poprowadzić do góry, czyli umieścić w doniczce patyk (chyba, że już jest) i tasiemką "ustawić" rosnącą łodyżkę w pionie, przesuwając tasiemkę w miarę wzrostu łodyżki tak, aby szła prosto do góry.
Tak jak napisała @polanka, jeśli opadną kwiaty i łodyżka zacznie usychać, należy ją przyciąć nad drugim oczkiem. Czasami łodyżka nie usycha, tylko wypuszcza kolejną, już z pączkami.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dziękuję Wam za podpowiedzi, ale w zasadzie wciąż nie mam pewności, czy coś (grzyb?) się nie przyplątało.
O byt tego storczyka staram się od kwietnia. Udało mi się wyhodować nowe korzenie, wyeliminować żółknięcie liści i wreszcie zakwitł. Stoi na parapecie od północnej strony, więc nie ma promieni słońca w nadmiarze. Dokładnie przyjrzałam się kwiatom- są duże i jędrne. Nie wyglądają na takie, które za chwilę zwiędną. Te plamki, o których wspominałam, są na kwiatach, które znajdowały się od strony wewnętrznej mieszkania. Zaś te znajdujące się bliżej szyby są bez zmian.
Mikro u tego storczyka łodyżki nie uschły, wypuściły nowe na wysokości drugiego i czwartego oczka.

Na jakiejś stronie znalazłam informację, że takie kwiaty ze zmianami należałoby usunąć. Tyle. Trochę mało...

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeśli to jest to:

http://phalaenopsis.pl/2011/08/choroby-grzybowe-szara-plesn-i-antraknoza/

...to jest tam napisane, jak się pozbyć :). Moje storczyki stoją, wbrew zaleceniom, w przeciągu, blisko drzwi wyjściowych, w pełnym słońcu i kwitną bez przerwy od 4 lat :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak to wygląda.

image

Mało widać. W każdym razie nie tak jak na zdjęciach w podanym przez Ciebie linku. Te kropeczki są takie mikro, ale jest ich sporo.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sissel, zajrzyj tu:

http://www.wymarzonyogrod.pl/eksperci/odpowiedzi/10179,brazowe-plamki-na-kwiatach-storczyka

Pierwszy raz czytam coś, co pasuje do mojego sposobu hodowli storczyków. Pani ogrodnik pisze, co im szkodzi i jak należy im pomóc w przypadku plamek na kwiatach i radzi to, co ja robię intuicyjnie od lat :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czytałam już wcześniej :)
Ten okaz akurat oprócz plamek nie ma innych niepokojących objawów. Żadnej pleśni, nalotu, mazi. Na dziewięć kwiatów jedynie cztery mają kropki. Z jednej strony żal mi ciąć, bo wreszcie cieszy oko, a z drugiej obawiam się, że może się coś rozprzestrzenić i cały dotychczasowy trud na nic. Taki dylemat ;)

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Może warto zapytać w jakiejś większej kwiaciarni? Doświadczona florystka na pewno coś doradzi...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Również o tym pomyślałam. Dziś było mi nie po drodze, ale w poniedziałek nie omieszkam odwiedzić kilku miejsc. Niewątpliwym plusem wynikającym z tego wątku jest to, że teraz wiem, kto hoduje storczyki :D

Dziękuję Mikro :)

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie ma za co :)
Ja w zasadzie nie hoduję, tak jakoś wyszło, że dostałam ich kilka i same rosną i kwitną, widocznie miejsce bardzo im odpowiada.
Jeśli gotujesz czasem jajka na twardo, to zamiast wylać wodę z garnuszka, warto ją potem wykorzystać do podlania storczyków i innych kwiatów :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Ogród

Worki foliowe (3 odpowiedzi)

Posiadam dużo drzewek w ogrodzie i na jesień często muszę zaplanować cały jeden dzień na...

aranżacja ogrodu - jakie drzewa/krzewy/kwiaty/projekty polecacie? (50 odpowiedzi)

za jakiś czas czekają mnie prace nad aranżacją ogrodu (za domem). Nie znam się na tym, więc już...

Gdzie kupujecie rosliny do ogrodów (18 odpowiedzi)

Witajcie ! Przeglądałam gazetki marketów ogrodniczych itp szukając jakiś fajnych promocji na...

do góry