Widok

Szarlotka/Jabłecznik sypana/y... co jest nie tak???

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
Hej Dziewczynki...

Mam pytanko co robię nie tak,że gdy wyciągam z pieca po ok. 50-60 min. tak ja w przepisie ciasto-pieczone w 180 stopniach-od spodu nie jest do koca upieczone,sypie się mąka góra i reszta ok.!!!W końcu to tylko mąka,kasza manna,cukier i proszek do pieczenia... Dziewczynki doradźcie,co jest nie tak...???
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
ja bym tylko grzalka dolna piekla w piekarniu i powoli by dochodziło.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
moze za duzo jablek?wtedy wsiakaja w ciasto i jest ono caly czas mokre i nie moze sie dopiec
image
image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja kiedys upiekłam taki jablecznik hehe ciasto od spodu surowe a to dlatego ze nie wycisnelam jablek i bylo za ciezkie i jak juz o tym pamietam bylo ok co innego jeśli to już gotowy dzem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
bisia233 a piekłaś już to ciasto na dolnej grzałce???I ile czasu???No,bo mam wrażenie,że wtedy góra się nie upiecze,zwłaszcza,że to masełko ma się tak fajnie roztopić...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
moja mama ma taki patent na szarlotkę - spodnią warstwę ciasta, przed jabłkami, posypuje mąką ziemniaczaną - jabłka wtedy nei przesiakają do ciasta (tak przynajmniej mi to tłumaczyła)
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no albo bulka tarta posypuje sie ciasto i poniej jablka
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czyli to pewnie jabłka!!!Pewnie faktycznie za dużo soku miały,choć wyciskałam go. Już myślałam,że coś z moim piecem nie tak. Dzięki dziewczyny wiedziała,że zawsze mogę na Was liczyć :-)))

Czyli trzeba czymś jeszcze tą warstwę ciasta na spodzie posypać?Myślałam,że kasza manna zatrzyma ten sok z jabłek,a tu jednak niespodzianka ciasto nie dopiekło się na dole,a mąka sypała się od spodu... Każdy ma jakiś sposób. Mam nadzieję,że następnym razem się uda...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
za dużo jabłek albo za mało masła :)


mi właśnie mąka się sypała jak dałam za mało masła ;) (fajnie wyglądają jabłka obsypane kolorową galaretką w proszku)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
mi też tak wyszła...

Ale ja myślę że to właśnie za mało soku w jabłkach albo za dużo jabłek, że nie przepuściły masła... (ja zamiast jabłek dałam takie gotowe jabłka do szarlotki ze słoika z lidla i wydaje mi się, że one poprostu się zbiły i nie przepuściły masła na dół a same soku nie dały)

No bo skoro się sypie mąka, to znaczy , żę kasza jej nie związała bo nie miała czym... Sucha kasza bez cieczy (masło, sok z jabłek) przecież nie napuchnie i nie zwiąże...

W przyszłości dam troszkę masła pod jabłka i podzielę tak, że nad jabłkami będzie więcej "ciasta"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A pieczecie z papierem do pieczenia,czy lepiej bez,bo może on nie przepuszcza tego masła na dół blaszki?No to mamy zagdkę :-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja cesto robie.jak masz jablek za duzo albo sa zbyt soczyste to wydaje sie niedopieczona.jak zetrzesz jablka to odcedz je na sitku najpierw a bedzie dobrze.a!no i ciacho musi dobrze wystygnac zanim je pokroisz!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja jeszcze przed nałożeniem jabłek na ciasto robie widelcem dziurki w dolnej partii ciasta
własnie na sok z jabłek
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a tak w ogóle, to ja poproszę przepis na to ciasto...
bo ja szarlotkę to tylko na kruchym cieście robię... a tu kasza manna...
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Proszę oto przepis :-) Ciacho jest na prawdę pycha... Tylko dół ciacha czasem się buntuje i nie chce się do końca dopiec :-)
Można też zrobić z połowy składników wtedy tylko ciasto na dole i u góry,a nie trzy stopniowo jak w tym przepisie...

Szarlotka sypana

Składniki:
• 2 szkl. mąki
• 2 szkl. kaszy manny
• 1,5 szkl. cukru
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• ok. 3/4-1 kostki margaryny

Przygotowanie:

Wymieszać w misce mąkę, kaszę, cukier i proszek do pieczenia. Włączyć piekarnik na 180° C. Opłukać i obrać jabłka, a następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Na spód tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia wysypać 1/3 suchych składników (ok. 1 3/4 szklanki) i równo rozłożyć łyżką. Następnie wyłożyć 1/2 startych jabłek i także wyrównać łyżką. Znowu wysypać niecałe 2 szklanki suchych składników, a na nie wyłożyć pozostałą część jabłek. Górna warstwa to pozostała część suchych składników. W rezultacie powinny być 3 warstwy suche i 2 mokre. Na wierzch ciasta układamy pokrojoną w plastry margarynę.

Wkładamy do piekarnika i pieczemy 50-60 min na 180 stopni. Gdy ciasto się upiecze
i wystygnie posypujemy je cukrem pudrem.

Uwaga:
Może się tak zdarzyć, że margaryna będzie lekko wyciekać przez dno tortownicy, można wtedy podłożyć pod nią dodatkową blaszkę, np. do pieczenia pizzy. Ciasto wychodzi dosyć słodkie, więc jeśli ktoś nie lubi zbyt słodkich wypieków, proponuję zmniejszyć ilość cukru.
My tym razem zamiast mąki tortowej użyliśmy orkiszowej i zmniejszyliśmy ilość cukru, by nie było za słodkie. Powodzenia. Smacznego  !!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy można zakończyć ciasto jabłkami?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pyszne jabłeczniki mają w cukierni Nowakowski Gorąco Polecam, naprawdę świetny smak ciast muszę gorąco polecić :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

dr Włodzimierz Sieg-opinie prowadzenie ciąży (20 odpowiedzi)

Jak w temacie proszę o opinie o tym lekarzu, zmieniam ginekologa w połowie ciąży i jestem...

Dobra kawa i ciasto - jakie miejsca polecacie? (28 odpowiedzi)

Przy okazji niedzielnych spacerów szukamy fajnych miejsc, gdzie można wypić dobrą kawę i zjeść...

Co zrobic gdy maz nie chce sie kochac? (301 odpowiedzi)

Tak jak w tytule. To jest moj-nasz problem. Moj maz w ogole nie potrzebuje seksu..u nas jest on...

do góry