Widok

jak posadzić gosci na weselu ??

Wesele bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
Doradźcie jak posadzić gości na weselu?? Czy koło pary młodej siedzą rodzice, czy świadkowie, a później rodzice?? A jeżeli 2 opcja, to czy koło świadków sadzać od razu ich osoby towarzyszące ??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Osoby towarzyszace na pewno przy swiadkach :) A jak usadzisz czy najpierw rodzice czy swiadkowie to juz jak uwazasz. Ja usadze kolo nas swiadkow z partnerami raczej, bo oni mi beda bardziej potrzebni, swiadkowa zeby cos poprawic, czy mi cos pomoc itd :) A moja mama to raczej usiadzie blizej swojego rodzenstwa, zeby sie nie nudzic, a kolo nas raczej młodziez, przynajmniej ja tak to sobie wyobrazam :)
image
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
u mnie obok nas świadkowie oraz druchny, potem rodzinka,

imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
my ze świadkami siedzimy przy osobnym stole..

ale gdyby był tylko jeden stół to posadziłabym ich tak :
młodzi -->świadkowie z osobami towarzyszącymi (nawet jeżeli nie są po ślubie czy po zaręczynach)--> rodzice --> rodzeństwo --> chrzestni ze swoimi współmałżonkami --> dziadkowe --> reszta gości

image
image [/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
koło nas siedzieli świadkowie z partnerami, potem rodzice, babcie; na przeciwko przyjaciele rodziny i rodzinka, drugi stół to byly sami młodzi czyli przyjaciele i kuzynostwo oraz młodsza część rodziny w sensie młodszych wiekiem cioć i wujków :)

http://www.slubnemarzenie.com.pl
Kartki i zaproszenia okolicznościowe dla dzieci i dorosłych
min. na Chrzest, I Komunię, urodziny, rocznice.
Zaproszenia, zawiadomienia, zawieszki, winietki itd. na ślub
Ślubne dekoracje kościołów i sal weselnych
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
My wraz ze świadkami i rodzicami wiedzimy przy osobnym stole, a następnie wymieszamy gości tak żeby się trochę poznali zachowując jednak zasadę żeby mlodzi raczej z młodymi siedzieli a starsze osoby ze starszymi

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
zależy
od rodziców, świadków, stołów
nie ma reguły
nam naturalnie wydawało sie usadzić tak:
image
ale i tak w trakcie wesele przysiadaliśmy się do różnych stolików. w miarę rozkręcania się imprezy - jeśli ludzie się lubią i dobrze bawią i tak usiądą gdzie chcą i z kim chcą.

Spełnij marzenie chorego dziecka www.trzebamarzyc.org

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
absolutnie przy świadkach i partnerzy, mnie kiedyś posadzili w innym miejscu-byłam wśiekła, po świadkach u mnie siedzieli rodzice, na przeciw przyjaciele- to się sprawdza!!!

Nasza Kochana Lenka
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czyli Para Młoda potem światkowie, rodzice i ...........
-starsza rodzina czyli ciotki wujkowie??????
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
u mnie było tak: młodzi, rodzice młodych, dziadkowie, rodzice chrzestni

a w praktyce wyglądało tak ze ze strony męza siedziała jego mama a umnie po kolei: moi rodzice, babcia, chrzestna z męzem, chrzestny z zoną

a swiadkowie z os. towarzyszącymi siedzieli na wprost nas

image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A ja nikogo nie usadzałam i goście rozsiedli się tak jak sami chcieli ...
wyszło dobrze
Moi znajomi zrobili to tak samo i nikt nie czuł się "sztywno" ...
:)


popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
może to pomoże

Po wręczeniu prezentów rodzice panny młodej usadzają gości przy stole w ściśle określonej kolejności. Jest to bardzo skomplikowany zabieg. Można go ominąć umieszczając przy każdym nakryciu tabliczkę z nazwiskiem gościa. W takiej sytuacji matka panny młodej informuje tylko gości o tym fakcie.

1. Ogólne zasady rozsadzania gości przy stole

Zawsze i wszędzie obowiązują ogólne zasady usadzania gości przy stole, a więc:

- zasada przeplatania (mężczyzna-kobieta-mężczyzna-kobieta itd.);

- małżeństwa nie siedzą obok siebie (ale na przeciwko siebie);

- narzeczeni siedzą zawsze obok siebie;

- obok siebie sadza się osoby, które się nie znają lub mało znają;

- nie sadza się obok siebie osób, które pozostają w konflikcie lub się nie lubią;

- najważniejsze miejsce dla mężczyzny jest obok gospodyni;

- najważniejsze miejsce dla kobiety jest obok gospodarza;

- drugie miejsce w kolejności dla mężczyzny jest obok kobiety siedzącej obok gospodarza;

- drugie miejsce dla kobiety jest obok mężczyzny siedzącego obok gospodyni;

- kolejne miejsca według wyraźnie już widocznej w oparciu o powyższe punkty zasady.

Jest kilka wersji usadzania gości weselnych przy stole.

2. Pierwsza wersja usadzania gości weselnych przy stole

Jest to wersja najbardziej klasyczna i dzięki takiemu usadzeniu osób najważniejszych tworzy się więcej miejsc honorowych, co w wielu wypadkach pozwala na uniknięcie sytuacji, w której ktoś poczuje się urażony. Jest ona szczególnie wskazana wtedy, gdy świadkami są osoby dostojne, o znacznej randze społecznej.

Gdy jednak część gości siedzi przy innych stołach naprzeciwko państwa młodych z wersji tej trzeba zrezygnować, ponieważ, matka pana młodego i ojciec panny młodej siedzieliby do nich plecami.

Wersja ta nie wchodzi też w grę z oczywistych powodów, gdy stół ustawiony jest w podkowę i wszyscy siedzą tylko po jego zewnętrznej stronie.

Oto ona. Państwo młodzi siadają w centralnej części stołu (panna młoda siedzi zawsze po prawej stronie pana młodego).Obok pana młodego zasiada matka panny młodej, a następnie świadek płci męskiej, babcia pana młodego, dziadek panny młodej. Obok panny młodej siedzi ojciec pana młodego, a następnie świadek płci żeńskiej, dziadek pana młodego, babcia panny młodej, drugi dziadek pana młodego. Naprzeciwko państwa młodych siadają ojciec panny młodej i po jego prawej stronie matka pana młodego. Obok ojca panny młodej zasiada druga babcia pana młodego. Obok matki panna młodego zasiada drugi dziadek panny młodej. Pojawiają się tu trzy ważne pytania: „która babcia jest druga i który dziadek jest drugi ?”; „co zrobić jak nie ma wszystkich babć i dziadków?”; „jak usadzić pozostałych gości?”. „Druga” babcia to będzie młodsza babcia, „drugi” dziadek to będzie młodszy dziadek. Jeżeli nie ma wszystkich babć i dziadków ich miejsca zajmują osoby najstarsze wśród gości wiekiem lub rangą. Pozostałe osoby usadzamy według wieku, stopnia pokrewieństwa z młodymi lub rangi (przy tym samym wieku według rangi, przy tej samej randze według wieku). Ważność miejsc kształtuje się w następującej kolejności: najważniejsze – pierwsze na prawo od panny młodej; następne – pierwsze na lewo od pana młodego; kolejne – pierwsze na prawo od matki pana młodego; wreszcie – pierwsze na lewo od ojca panny młodej. W drugiej kolejności: drugie na prawo od panny młodej; drugie na prawo od matki pana młodego itd.

3. Druga wersja usadzania gości weselnych przy stole

W centralnym punkcie stołu siedzą młodzi (panna młoda oczywiście po prawej stronie pana młodego). Obok pana młodego siadają kolejno: jego matka, ojciec panny młodej, babcia pana młodego, drugi dziadek pana młodego, druga babcia panny młodej. Obok panny młodej siadają zaś kolejno: ojciec pana młodego, matka panny młodej, dziadek pana młodego, babcia panny młodej, drugi dziadek panny młodej, druga babcia pana młodego, a następnie według wieku, stopnia pokrewieństwa z młodymi i rangi (przy mniejszej ilości dziadków postępuje się tak jak w poprzednim przypadku). Świadków sadza się tak jakby byli zwykłymi gośćmi. Może ona mieć miejsce wtedy, gdy świadkami są bardzo młodzi przyjaciele państwa młodych.

4. Trzecia wersja usadzania gości weselnych przy stole

W tej wersji obok panny młodej siada świadek płci męskiej, a obok pana młodego świadek płci żeńskiej. Wtedy za świadkiem płci męskiej muszą usiąść kolejno: matka panny młodej, ojciec pana młodego, babcia panny młodej, dziadek pana młodego, druga babcia pana młodego, a za świadkiem płci żeńskiej kolejno: ojciec panny młodej, matka pana młodego, drugi dziadek panny młodej, babcia pana młodego, drugi dziadek pana młodego, druga babcia panny młodej. Pozostałe problemy rozwiązuje się tak jak w poprzednich wypadkach.

5. Czwarta wersja usadzania gości weselnych przy stole

W tej wersji dziadków rozmieszcza się na końca stołu, a pozostałe osoby tak jak w wersji I lub II.

6. Piąta wersja usadzania gości weselnych przy stole

Jest jak wersja II tylko, że świadków sadza się naprzeciwko państwa młodych. Mogą dzięki temu być bardziej pomocni młodym i spełniać szybko ich wszystkie polecenia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Wesele

ile planujecie wydać na ślub i wesele? (216 odpowiedzi)

znalazłam na forum podobny wątek, jednak tam dziewczyny wypisywały tylko kwoty, a nie o to mi...

Sukienka (3 odpowiedzi)

Proszę o radę, gdzie kupić sukienkę na wesele?

bielizna ślubna - gdzie kupić? (36 odpowiedzi)

Dziewczyny tak jak w tytule, gdzie najlepiej w trójmieście dobrać bieliznę ślubną? macie może...

do góry