Widok

pralko-suszarka - czy warto? jaką polecacie/nie polecacie

Co kupić - wyposażenie Temat dostępny też na forum:
Zastanawiamy się nad zakupem pralko-suszarki, ze względu na warunki lokalowe (mało miejsca w łazience - wchodzi w grę tylko pralko-suszarka, nie ma miejsca na osobną suszarkę, a w mieszkaniu bez balkonu ciągle suszy się pranie, zbrzydło nam już). Polećcie jakieś modele, które Wam się sprawdziły lub wybijcie z głowy te, które nie zachwycają.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Zastanawiałam się nad tym samym od jakiegoś roku, myślałam o zakupie samej suszarki lub pralko suszarki. W końcu po czytaniu tysięcy opinii, forów itp zdecydowałam się na zakup: Pralko-suszarka HOTPOINT ARISTON WDD 8640B EU, cena przystępna i opinie pozytywne. Dziś ma do mnie przyjechać;), zobaczymy jak się sprawdzi;)
Pieniądze szczęścia nie dają, ale łatwiej cierpieć w luksusie...
[url=http://lilypie.com]
image[/url]
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7
Jaagnes, czekam więc na relację ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jestem szczesliwa posiadaczka suszarki od roku. Mieszkam w bloku i tez myslalam o urzadzeniu 2 w1 ale ostatecznie stanelo na samej suszarce i nie zaluje. Co prawda mam ja schowana w szafie na korytarzu bo nie potrzebuje odplywu wody.... bo w lazience nie bylo miejsca. Rodzice kupili 2w1 i nie sa zadowoleni....
Mam klase A++ i przy 3-4suszeniach tygodniowo , czasem nawet wiecej koszt pradu wzrosl mi o ok 20 pln
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ja mam Model Ariston hotpoint WDD 9640 B EU i jestem z niej bardzo zadowolona. Kupiona pół roku temu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4
A nie masz możliwości postawienia suszarki na pralce? z tego co czytałam i słyszałam to pralko-suszarki są dużo gorsze niż osobna suszarka. Ja i kilka osób z rodziny mamy osobno pralkę i suszarkę i używamy od kilku dobrych lat... koleżanka kupiła pralko-suszarkę bo mi pozazdrościła i używała jako suszarki kilka razy, do tej pory wiesza pranie na balkonie... nie jest zadowolona z jakości suszenia
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ja też na temat pralko suszarki słyszałam opinię,że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego no ale ja mam gdzie postawić suszarkę więc nawet nie rozważałam opcji z pralko-suszarką.Widziałam u znajomych suszarkę postawioną na pralce .
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wczoraj rozmawialismy z mężem na ten temat po raz kolejny i doszliśmy do wniosku, że kupimy jednak sama suszarke i wlasnie postawimy na pralce. Co prawda bedzie trzeba wyrzucić szafkę, zmienić lustro, półkę i oświetlenie, ale troche sie boimy tych urządzeń 2w1, tym bardziej, ze sa takie opinie... Do tego szkoda nam za bezcen sprzedawać pralkę, bo jest naprawde dobra i bezawaryjna.
Poleccie wiec jakas suszarke ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Suszarka tak naprawdę nie musi mieć miliona programów ;) pierwsza, którą kupiłam na próbę, to była stara kilkunastoletnia AEG za chyba 200zł z allegro, posłużyła nam ze 2 lata... suszarka ma tylko suszyć ;) ważne, żeby miała program z wysoką i niską temperaturą
potem kupiłam nową- hotpoint ariston i wybrałam ją tylko ze względu na to, że pralkę miałam tej samej firmy, a żeby postawić suszarkę na pralce najlepiej, żeby były właśnie tego samego producenta, bo można dokupić łączniki- ale nie jest to konieczne
w rzeczywistości i tak postawiliśmy suszarkę obok pralki ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ja mam suszarkę Simens,jestem z niej zadowolona,szybko i sprawnie suszy ,masz sporo opcji ale nie za dużo żeby się pogubić dotyczących np.stopnia suszenia,opcje dotyczącę eliminację zagnieceń czy np.zimny nawiew z którego korzystam przy suszeniu kurtek puchowych.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja mam boscha i na codzien rzeczywiscie uzywam tylko programu MIX bo nie sortuje obran.... Dodatkowo korzystam jeszcze z 1 czy 2 programow... rzeczywiscie nie musi byc ich wiele.... spojrz tylko na klase energetyczna -mam A++ I rachunki za prad wzrosly nieznacznie.....
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
Opinia została zablokowana przez moderatora
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Niestety ale u mnie dwa osobne nie miały by gdzie stać;). Rozumiem że jedna na drugiej, ok, ale ja mam łazienkę zabudowaną u góry. Mogła bym to zdemontować, ale musiała bym także wymienić pralkę. Moja była ze wsadem tylko 3,5 kg i do tego bardzo wąska, żadna suszarka by się na niej nie zmieściła. A zakup nowej pralki to koszt ok 1000-1500 zł do tego suszarka to także koszt 1500-2500zł. na taki wydatek na chwilę obecną nie było mnie stać;). A pralko-suszarkę kupiłam za 1639 zł (8kg prania i 6kg suszenia) i zobaczymy jak się sprawdzi. Jeśli nie będę zadowolona z suszenia to kiedyś dokupię suszarkę która teraz będzie mogła na niej stanąć i tam będę suszyć;)
Pierwsze pranie już wstawione;)))
Pieniądze szczęścia nie dają, ale łatwiej cierpieć w luksusie...
[url=http://lilypie.com]
image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6
Jestem po pierwszym praniu i suszeniu, jest super!!! Pranie trwało ok 2h, a suszenie 1,5 (tzw do prasowania), po wyjęciu pachnące (żadnego zapachu gumy nie miało) i suchutkie;), wystarczyło poukładać i schować do szafek. A do tego mam cieplutko w łazience;)
Zresztą po samym wirowaniu (1400 obrotów) koc wyjęłam prawie suchy;)
Z mojej strony jak najbardziej polecam (na mały budżet i metraż) pralko-suszarkę.
Pieniądze szczęścia nie dają, ale łatwiej cierpieć w luksusie...
[url=http://lilypie.com]
image[/url]
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 17
Pranie 2 h ? Na ile stopni ? Bardzo dlugo jakos mi sie wydaje.... W mojej suszarce opcja "do prasowania" pozostawia w sumie takie bardziej mokre ubrania...zdecydowanie nie nadajace sie do ulozenia w szafie....
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1
Długo? Dla mnie normalnie, 7kg wsadu w 60 stopniach, przy odwirowaniu 1400 obr.
Pieniądze szczęścia nie dają, ale łatwiej cierpieć w luksusie...
[url=http://lilypie.com]
image[/url]
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
No tak nie wzielam pod uwage ladownosci ;) moja jest na 5 kg ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A orientujecie się może, czy taka pralko-suszarka musi być blisko wentylacji? I czy się nagrzewa z zewnątrz podczas suszenia?
Mam pralkę, która stoi w szafie w przedpokoju, chcę kupić pralko-suszarkę i nie wiem czy będzie mogła stać w tym samym miejscu?
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mojej pralko-suszarki już bym nikomu nie oddała;) Jest to wygodniejsza rzecz niż dwa osobne urządzenia;)
Nastawiam sobie pranie a później suszenie i jak wracam ze spaceru z córką to tylko wyciągam i do szafy;))) Super sprawa.

A co do nagrzewania to moja grzeje, nie jakoś bardzo mocno gdyż stoi w łazience która jest raczej mała, ale np ręcznik do rąk który wisi nad nią po suszeniu jest też suchy a w łazience przyjemnie ciepło.

W szafie zapewne mogła by stać, gdyż to ciepło nie jest wilgotne tylko takie suche;))), dlatego trochę szkoda tego ciepła... Chyba że byś tą szafę na czas suszenia otwierała, to wtedy nagrzał by ci się przedpokój.
Pieniądze szczęścia nie dają, ale łatwiej cierpieć w luksusie...
[url=http://lilypie.com]
image[/url]
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 4
Dzięki za odpowiedź :) Szafa i tak przeważnie otwarta, bo pralka chodzi non stop :)
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jestem wlasnie przed kupnem pralkosuszarki Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie ponieważ mamy małe mieszkanie
Jest Pani zadowolona ze swojej?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

No właśnie, jak to jest, pralka z szybkim wirowaniem nie wysuszy?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A jaka firma!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja też jestem zadowolona , mam pralko suszarkę elektrolux i jest rewelacyjna po 7 latach właśnie kupuję drugą . Polecam. Nie suszę wszystkiego tylko w razie potrzeby około 5crazy w tugodniu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam. Czy może Pani napisać jakiej firmy i jaki model suszarki poleca?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy po takim czasie jest Pani zadowolona?
Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jaki to model?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A jaką pralkę macie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jeśli by była taka możliwość to chyba by nikt nie pytał tu o pralko suszarkę NIE ????!!!!!????
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ariston hotpoint - z opinii pralki te często po 2 latach lubią się psuć , czasem nawet wcześniej ( ale wtedy jest jeszcze gwarancja :P ) , po drugie nie mają krótkiego programu co ostatecznie przekreśla ten produkt wg mnie.

Też miałem dylemat i czy nie kupić pralko-suszarki , ale jak przy 1400 obr wychodzi pranie prawie suche - stwierdziłem że nie ma sensu - zobaczymy czy miałem rację....
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5
Podbijam stary wątek
Czy ktoś ma pralko-suszarkę? Jeżeli tak to prosze o model i opinie.
Dodatkowo prosze o informację jakie rzeczy mozna suszyć a jakich nie i jak one reagują na suszenie.

Zastanawiam się nad zakupem pralko-suszarki, ponieważ nie mam gdzie i jak postawić 2 sprzętów. Z jednej strony nie wiem czy warto mieć coś takiego, na ile to się przydaje? A z drugiej nie cierpię porozstawianych w mieszkaniu suszarek - szczególnie zimą - dlatego chciałabym ograniczyć to na tyle na ile to możliwe.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Może jeszcze jakieś opinie...też się zastanawiamy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
https://mediamarkt.pl/agd/pralko-suszarka-indesit-xwde-861480x-wwgg-eu polecam :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

polecam firmę BOSCH
ja jestem posiadaczka pralki tej firmy, pralka ma 13 lat, nigdy nie była zepsuta, jedynie szczotki były wymieniane 2 razy, te orginalne pierwszy raz po 10 latach ,drugi raz dużo szybciej bo po 2 latach, ale te chyba chińskie były - https://tonzes.com/bosch.htm
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam nie dawno zakupiłam pralko suszarke hotpoint ariston i nie bardzo moge z nią dojsc do ladu w zwiazku z tym mam pytanie na ile min powinnam wstawiac suszenie żeby nie wyglądało jakby psu z gardła wyjęte i na ile obrotów ?? Z góry dziekuje za rady Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mam dokładnie ten sam problem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ms. Elektrolux za około 3500 kupiony. Nie ma problemu z widzeniem i nie jest pogmiecione. Sam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Też właśnie jestem na etapie kupowania suszarki i mam podobny dylemat, czy kupić ją osobno, czy może lepiej 2w1, czyli pralko-suszarkę. Mieszkanie nie jest duże, więc skłaniam się raczej ku pralko-suszarce. Możecie polecić jakiś konkretny model? Myślałam nad taką http://www.candy.pl/pl/produkty/pranie-suszenie/pralko-suszarki/-/catalog/1532198/gvw-364tc-s . Jak sądzicie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
hop hop, może tym razem ktoś się wypowie :) jaki model 2w1 polecacie ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
my mama boscha, osobno pralek i suszarke, stoja jedno na drugim wiec nie zajmuje wiecej miejsca a jest lepsza
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3

Zajmuje więcej miejsca po macie wieże po sufit!!! Poza tym ludzie pytają o pralko-suszarkę 2w1 Jeśli by ktoś miał miejsce i możliwość to chyba by nikt nie pytał tu o pralko suszarkę NIE ????!!!!!????
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Elektrolux lub a wg. Nie ma lepszego suszenia
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Możesz śmiało kupować. Sama mam pralko suszarkę Candy już od prawie 6 lat. Nic się nie psuje, ani razu nie musiałam wybierać się z nia do naprawy. Raz dosłownie wciągnęła skarpetkę ale mąż poradził sobie samodzielnie i ją wyjął. W tej cenie jest to dobry wybór.

Pamiętam,ze sama się trochę bałam,że urządzenie będzie gniotło ubrania bo różni ludzie piszą różne rzeczy na forach. Niczego jednak takiego nie ma.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

U mnie w Candy po 5 latach strzeliły szczotki i przestała się kręcić. Ale to dało się naprawić. Teraz po 5 latach pękł bęben. Wymiana 1700 zł. Nie ma sensu naprawiać, więc kupię nową, ale mam dylemat - jaką? Bo Candy już się boję. Wg. mnie pralka (z drobnymi naprawami) ma działać 10 lat.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Te szczotki to były po 4 latach (sorry za literówkę)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tez stoje przed wyborem pralkosuszarki. Prosze napiszcie jakie macie i czy jestescie zadowoleni. Niestety nie mam miejsca na 2 sprzety.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Spotkałam się z opinią ze pranie suszone w suszarce niesamowicie śmierdzi, potwierdził ktoś czy zależy od modelu itp
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Pierwsze słyszę. A niby po czym to pranie wysuszone w suszarce ma śmierdzieć?Suszarka ma się palić czy jak ?Niesamowite rzeczy można przeczytać na tym forum.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bzdura, powiedziałabym ze pachnie ładniej i intensywniej płynem do płukania niz pranie suszone na sznurku, bo tak nie wietrzeje:)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jestem szczęśliwą posiadaczką pralko-suszarki i nic nie śmierdzi, już pisałam o tym w innym wątku :)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

A jaki model, firma? Czy jest pani zadowolona? Czy duzo zwiekszyly sie rachunki za prad i wode?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy te candy sa dobre?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mam co prawda osobną suszarkę, ale ciuchy po wysuszeniu są boskie. Cieplutkie, świeże, miększe niż wysuszona na linkach i zdecydowanie bardziej pachnące płynem.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

To już nie te czasy. Teraz po 5 latach ma się psuć, żeby można było nowe kupić. Przecież ludzie muszą mieć pracę a właściciele firm zarabiać.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie polecam Hoover Sensor dry pralko-suszarka - 2 razy na gwarancji psuła się.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mi po 7 padła elektrolux
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W elektroluxie po 6 latach strzelił bęben ale 6 lat bez zar utu 2 in 1
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a mogę się spytać o model albo ładowność? po 20 latach zdechła mi pralka Candy, wiec jako fanka tej marki też się zastanawiam nad 2 w 1 Candy... może jakaś rada jeszcze?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A co myślicie o boschu BOSCH WVH30542EU - wart swojej ceny czy nie warto tyle dopłacać i kupić np lg za 2200
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No właśnie, ja również dołączam się do pytania o tego Boscha?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja Bosha wprawdzie nie mam bo użytkuję od dwóch lat Samsunga, ale na pewno polecam pralko suszarki z silnikiem inwerterowym. Są cichsze i używają o 50% mniej energii niż urządzenia wyposażone w tradycyjny silnik. My mamy gwarancję na silnik dziesięcioletnią. Za swoje urządzenie, które uważam, że jest świetne zapłaciłam niecałe 3tys.zł, ale warto było.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Też mam pytanie o tego Boscha pralkosuszarka WVH30542EU. Czy ktoś ma dłużej i mógłby ocenić. Będę wdzięczna
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Użytkuję od ubiegłego lata Bosch WVH30542EU Wash+Dry HomeProfessional - jestem bardzo zadowolona. Idealnie sprawdza się , dobrze pierze i suszenie też super - jak załadujesz z umiarem to można nie prasować (ustawiam też mniejsze obroty wirowania max 800 aby pranie się nie gniotło) - opcja suszenie do szafy jest u mnie za każdym razem wykorzystywana. Zużycie prądu jest minimalnie większe , dla mnie w zasadzie niezauważalne. Suszenie odbywa się za pomocą powietrza więc nie ma dużego poboru wody dodatkowo. Podczas suszenia w łazience robi się cieplej co nam akurat pasuje, to taki miły efekt uboczny suszenia :-). Od kiedy kupiłam pralko-suszarkę ani razu nie wystawiłam w domu suszarki stojącej ze schnącym praniem - więc problem suszenia prania jesienią i zimą znika całkowicie. Myślę , że suszę 90% ubrań w suszarce jedynie te 10 % wieszam na linkach nad wanną - te bardzo delikatne i cieniutkie , które i tak wysychają w max. godzinę. Rewolucja w domu warta każdej wydanej złotówki. Obsługa prosta i intuicyjna, jedynie co , to komuś może przeszkadzać, że płyny do płukania nie pozostawiają mocnego zapachu na praniu, dla mnie to plus - można ew. dokupić specjalne chusteczki zapachowe wtedy pranie mocniej pachnie ale ja nie próbowałam. Wybór programów prania i suszenia spory , dużo ręcznych ustawień ,które można sobie samemu wybierać i dopasować do swoich potrzeb. Fajna opcja odświeżania parą. Można w jednym cyklu ustawić pranie z suszeniem lub korzystać oddzielnie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

a jak z pradem duze zuzycie bo roznie pisza
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A jakie Panie placi rachunki duzo wieksze niz przed kupnem bo tego sie obawiam bo chce zakupic
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Co prawda mam od niedawna osobno pralkę i osobno suszarkę, ale nie zauważyłam większych rachunków ani za wodę ani za prąd. A wygoda niesamowita.

Jedynie co to palka i osobno suszarka to oszczędniejsza wersja prądowa niż pralkosuszarka.
Jak latem kupowałam nową pralkę i suszarkę to oba sprzęty mam w kategorii A z potrójnym plusem.
Pralkosuszarki ze wszystkich dostępnych modelach w sklepach nie było ani jednej nawet z kategorii A , były z kategorią C i B. To może się przełożyć na większe rachunki za prąd.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Myślę, że warto, ale na pewno trzeba byłoby się w ogóle zorientować w tym temacie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja poszłam całkiem innym kierunku niż zwykłe AGD. Pralka przemysłowa o wsadzie 11 kg to był najlepszy wybór. Pralka na długie lata, a nie zwykłe AGD, które popracuje parę lat i cza będzie wyrzucić. Przełam namiary na firmę, która się zajmuje takimi pralkami https://gastroprodukt.pl/pralki-przemyslowe/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

1. Droga, droga lub mega droga
2. Klasa tylko A
3. Wielka. DO małej łazienki, jak ktoś ma 4 czy 5 m2 to gdzie to upchnąć?
4. Będę 2 tygodnie zbierać pranie żeby ją zapełnić? Dzięki, robię pranie często. Na bieżąco.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jak ktoś jest właścicielem Hotelu w Sopocie to moze i taka pralka mu się przyda :D:D:D
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie opłaca się pralko-suszarka. Zdecydowanie lepszym wyborem są dwa osobne sprzęty.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2


Zgadzam się, ja mam dwa osobne sprzęty i jestem bardzo zadowolona. Siostra wybrała pralko-suszarkę i już nie jest taka zadowolona. Ten poradnik bardzo mi pomógł w podjęciu decyzji https://www.bosch-home.pl/poznaj-marke-bosch/blog/dlaczego-warto-kupic-suszarke-bebnowa
:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Siłownia-Od czego zacząć,jak ćwiczyć żeby schudnąć (36 odpowiedzi)

Zapisałam się na siłownie,mam 5 kg do zżucenia po ciąży,jestem po dwóch porodach,najbardziej...

proszę o radę w sprawie zakupu laptopa :) (12 odpowiedzi)

hej, może ktoś na tym forum zna się na rzeczy albo może polecić mi jakieś informatyczne forum...

Ostrogi piętowe - jakie zabiegi najskuteczniejsze? (75 odpowiedzi)

Czy ktoś się borykał z tym problemem? Jakie zabiegi najbardziej pomagają?

do góry