Widok
Kochane, wróciłam z USC, było szybko, miło i nawet troszkę uroczyście :), decyzja podjęta - wybrałam nazwisko narzeczonego (ale dziwnie) a mój ukochany uściskał mnie i mówi że już czuje że jestem jego :). Umówiłam nas dzisiaj również na poradnictwo rodzinne i potwierdziłam nauki w Matemblewie. Także oby do przodu. W tym tyg też załatwię akty chrztu i bierzmowania.
nasz slub tez jest w 3 parafii,ani nie w mojej, ani nie w narzeczonego, ale wszystki papiery, protokoly itp bede zalatwiane "u mnie" skad ksiadz mi powiedzial,ze zapowiedzi maja wisiec tylko u mnie w parafii i u narzeczonego,a w kosciele, w ktorym jest slub NIE.
a tak poza tym to my mamy zmieniona kolejność, najpierw zapowiedzi, potem protokol a potem spowiedz :)
Jestem Mamą Aniołka [*] + 24.05.2011 (9tc) - Oleńka...
a tak poza tym to my mamy zmieniona kolejność, najpierw zapowiedzi, potem protokol a potem spowiedz :)
Jestem Mamą Aniołka [*] + 24.05.2011 (9tc) - Oleńka...
sama niedawno przechodziłam przez te dokumenty, wiec dołacze sie, moze komuś pomoże.
my robiliśmy tak - parafia w ktorej bierzemy slub jest trzecią, wiec zapowiedzi muszą być we wszystkich trzech. mojej, mojego i trzeciej w ktorej bedzie ślub.
jesli protokól chcecie spisac w kosicele w którym bedzie ślub, a nie jest to parafia narzeczonej/narzeczonego, to należy sie tam zgłośic z dokumnetami
- zaswiadczenie z USC
-ZGODA NA BADANIE KANONICZNE (wydane przez jednaz dwóch parafi - ALBO narzeczonej ALBO narzeczonego. To kawalek papieru z podpisem ksiedza :))
- akty chrztu i bierzmowania
- dan świadków (imie nazwisko adres wiek)
-dowody osobiste
-ew. świadectwo z religii (u mnie nie było potrzebne)
- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich oraz poradni rodzinnej
i to chyba wszystko było.
Potem ksiadza wystawia karrtkę z którą idziecie - każdy do swojej parafii i "dajecie" na zapowiedzi. Tylko dziewczyny nie popadajcie w przesadę i nie dawajcie kolejnej "ofiary" na rzecz kościoła - jak sie okazało opłata nie jest wymagana :)
my robiliśmy tak - parafia w ktorej bierzemy slub jest trzecią, wiec zapowiedzi muszą być we wszystkich trzech. mojej, mojego i trzeciej w ktorej bedzie ślub.
jesli protokól chcecie spisac w kosicele w którym bedzie ślub, a nie jest to parafia narzeczonej/narzeczonego, to należy sie tam zgłośic z dokumnetami
- zaswiadczenie z USC
-ZGODA NA BADANIE KANONICZNE (wydane przez jednaz dwóch parafi - ALBO narzeczonej ALBO narzeczonego. To kawalek papieru z podpisem ksiedza :))
- akty chrztu i bierzmowania
- dan świadków (imie nazwisko adres wiek)
-dowody osobiste
-ew. świadectwo z religii (u mnie nie było potrzebne)
- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich oraz poradni rodzinnej
i to chyba wszystko było.
Potem ksiadza wystawia karrtkę z którą idziecie - każdy do swojej parafii i "dajecie" na zapowiedzi. Tylko dziewczyny nie popadajcie w przesadę i nie dawajcie kolejnej "ofiary" na rzecz kościoła - jak sie okazało opłata nie jest wymagana :)
Kochane gdyby nie wy to człowiek nic by się nie dowiedział, a właśnie tak widzę że w parafiach to chyba też za bardzo nie wiedzą o co chodzi i jedni odsyłają, a drudzy zwabiają (pewnie związane jest to z pieniędzmi i pracochłonnością). Teraz już wiem co najmniej o co w tym wszystkim chodzi - i dzięki temu też wiem jakie zadać pytania w biurze parafialnym, bo jak się nie ma o czymś pojęcia to też ciężko sprecyzować pytanie. Dzięki wielkie dziewczyny.
Polcia napisał(a):
> ogólnie rozumiem że wyglądo to tak:
>
> -protokół (wraz ze wszystkimi dokumentami typu akt chrztu itd)
> móżna zrobić albo w swojej prarafii a nastęnie zanieść go do
> prarafii tam gdzie bierze się ślub
>
> lub
>
> -protokół (wraz ze wszystkimi dokumentami) robi się w parafi w
> której bierze się ślub nawet jeśli to nie jest nasza parafia
>
> Zapowiedzi zaś robi się w swojej parafii (panny i pana młodego)
> nawet jeśli nie robi się tam ślubu
>
> DOBRZE ZROZUMIAŁAM
>
dokładnie tak,
... widziałam ten blady strach w oczach księży (zarówno w mojej parafii, jak i w tej, gdzie będziemy brali ślub) jak usłyszeli słowo "protokół" ... trochę zajmuje jego spisanie ;)
> ogólnie rozumiem że wyglądo to tak:
>
> -protokół (wraz ze wszystkimi dokumentami typu akt chrztu itd)
> móżna zrobić albo w swojej prarafii a nastęnie zanieść go do
> prarafii tam gdzie bierze się ślub
>
> lub
>
> -protokół (wraz ze wszystkimi dokumentami) robi się w parafi w
> której bierze się ślub nawet jeśli to nie jest nasza parafia
>
> Zapowiedzi zaś robi się w swojej parafii (panny i pana młodego)
> nawet jeśli nie robi się tam ślubu
>
> DOBRZE ZROZUMIAŁAM
>
dokładnie tak,
... widziałam ten blady strach w oczach księży (zarówno w mojej parafii, jak i w tej, gdzie będziemy brali ślub) jak usłyszeli słowo "protokół" ... trochę zajmuje jego spisanie ;)
ogólnie rozumiem że wyglądo to tak:
-protokół (wraz ze wszystkimi dokumentami typu akt chrztu itd) móżna zrobić albo w swojej prarafii a nastęnie zanieść go do prarafii tam gdzie bierze się ślub
lub
-protokół (wraz ze wszystkimi dokumentami) robi się w parafi w której bierze się ślub nawet jeśli to nie jest nasza parafia
Zapowiedzi zaś robi się w swojej parafii (panny i pana młodego) nawet jeśli nie robi się tam ślubu
DOBRZE ZROZUMIAŁAM
-protokół (wraz ze wszystkimi dokumentami typu akt chrztu itd) móżna zrobić albo w swojej prarafii a nastęnie zanieść go do prarafii tam gdzie bierze się ślub
lub
-protokół (wraz ze wszystkimi dokumentami) robi się w parafi w której bierze się ślub nawet jeśli to nie jest nasza parafia
Zapowiedzi zaś robi się w swojej parafii (panny i pana młodego) nawet jeśli nie robi się tam ślubu
DOBRZE ZROZUMIAŁAM
my zapowiedzi daliśmy ok 4-5 miesięcy przed ślubem
najpierw poszliśmy do mojej parafii i uzyskaliśmy info jakie dokumenty będą nam potrzebne do spisania protokołu (dowody osobiste, metryki chrztu i bierzmowania, daty 1 Komunii Św., ostatnie świadectwa z lekcji religii i dane świadków), po skompletowaniu dokumentów spisaliśmy protokół i dostaliśmy kartki do spowiedzi i na zapowiedzi do parafii narzeczonego (moje zostały też już wypisane i zostały na miejscu)
daliśmy na zapowiedzi do parafii narzeczonego
teraz musimy odbyć pierwszą spowiedź, odebrać zapowiedzi od narzeczonego i zanieść wszystko do mojej parafii
dostaniemy protokół i licencję, które to dokumenty zawieziemy tam, gdzie będziemy brali ślub (aha! do tych dokumentów musimy dołączyć wyciąg z USC)
mam nadzieję, że w miarę czytelnie to opisałam
w razie pytań, zapraszam :)
najpierw poszliśmy do mojej parafii i uzyskaliśmy info jakie dokumenty będą nam potrzebne do spisania protokołu (dowody osobiste, metryki chrztu i bierzmowania, daty 1 Komunii Św., ostatnie świadectwa z lekcji religii i dane świadków), po skompletowaniu dokumentów spisaliśmy protokół i dostaliśmy kartki do spowiedzi i na zapowiedzi do parafii narzeczonego (moje zostały też już wypisane i zostały na miejscu)
daliśmy na zapowiedzi do parafii narzeczonego
teraz musimy odbyć pierwszą spowiedź, odebrać zapowiedzi od narzeczonego i zanieść wszystko do mojej parafii
dostaniemy protokół i licencję, które to dokumenty zawieziemy tam, gdzie będziemy brali ślub (aha! do tych dokumentów musimy dołączyć wyciąg z USC)
mam nadzieję, że w miarę czytelnie to opisałam
w razie pytań, zapraszam :)