Widok

Chrzest dziecka, tylko po ślubie cywilnym

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
Witam. Razem z mężem jesteśmy tylko po ślubie cywilnym. Chcielibyśmy ochrzcić nasze dziecko, ale nie wiemy gdzie... Bylismy u naszego księdza proboszcza, zaznaczyliśmy przy tym, że chcemy wziąść ślub kościelny, ale dopiero gdzieś za rok. Powodem jest to, że ja jeszcze nie ukończyłam kursu przedmałżeńskiego, a skończę go w czwartej klasie technikum. Jestem młoda i wiem, że mogłabym skończyć kurs w parafii, lecz czeka mnie matura w tym roku, a razem ze ślubem to trochę dla mnie za dużo. Wolałabym na spokojnie wziąść tradycyjny ślub jak skończę szkołę. Nie chcę byście mnie traktowali z góry, bo jestem młoda. Szukam kościoła gdzie nie jest potrzebna zgoda księdza proboszcza z własnej parafii. Ksiądz powiedział, że udzieli chrztu dopiero po ślubie, a jak zapytaliśmy się o zgodę na chrzest w innej parafii, to strasznie się zbulwersował i kategorycznie odmówił. Wiem, że mogłabym poczekać do ślubu, ale jeśli istnieją parafie, które nie oczekują takiej zgody to byłabym wdzięczna za pomoc. Jeśli jednak będzie trzeba, to zaczekam ten rok, bo co innego mi pozostaje... Nie chce, żeby ktoś obwiniał moje dziecko, to ja wg Kościoła popełniłam grzech. Moje dziecko może mieć przecież szansę na wychowanie w wierze katolickiej. Pozdrawiam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://forum.trojmiasto.pl/Chrzest-dziecka-a-Parafia-Katolicka-nie-robiaca-problemow-t103111,1,16.html?hl=chrzciny bez ślubu#hl

http://forum.trojmiasto.pl/ochrzcic-dziecko-po-slubie-cywilnym-t24482,1,16.html?hl=chrzciny bez ślubu#hl


też mamy ślub cywilny - innego mieć nie będziemy :) jeśli księdzu to się nie spodoba - to wolałabym nie być w jego skórze... ;P w czasach gdy ludzie odwracają się od kościoła tym bardziej powinno im zależeć na ochrzczeniu kolejnych dzieci ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziękuje za linki :)
chyba sama się zastanawiam nad tym, czy wpuścić księdza później na kolędę... ;/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
akurat nie tylko kolędę miałam na myśli ;)

do tego powiem księdzu co o nim myślę, zażądam odpowiedzi odmownej na piśmie i zrobię aferę w Kurii :) nie będę się patyczkować :)

a że jestem typem wojownika... ;P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jesli jesteś z gdyni to idź do koscioła na Witominie, parafia św. Maksymiliana kolbego, umów sie na rozmowe z proboszczem -bardzo miły i ciepły człowiek, na pewno bez problemu ochrzci Wam dziecko.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
na Morenie probosz też nie powinien robić problemu ale najlepiej zadzwonić i się umówic bo nie zawsze on jest w biurze parafialnym
image[/url]
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jeśli tam nie trzeba żadnej zgody to chyba tam pojadę :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tylko, że ja jestem z poza Gdańska. A dokładnie z Sulęczyna i mój ksiądz nie mi dać zgody na chrzest w innej parafii.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
i chyba tak zrobię :) ludzie z mojej parafii od dawna mają go dosyć, bo zaczyna się rządzić jak jakiś burmistrz... Pewnie myśli, że nie mam pojęcia o tym, że można napisać do kurii, albo, że nie byłabym w stanie mu tego zrobić. Ale z miłą chęcią mu zrobię aferę :P
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Lady_Jane, jesteś bardzo dzielna :))) Podziwiam, ze Ci sie chce, że się nie zrażasz. Powodzenia- we wszystkim.
Juz pisałam w innym watku- parafia w Brzeźnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dziewczyny przepraszam, że nie w temacie ale mam pytanko do Kaś.

Polecałaś parafię na Witominie i proboszcza, a jeśli chodzi o ślub

kościelny tez nie robią problemów??? Obydwoje jesteśmy z drugiego

końca polski a mieszkamy w trójmieście i chcemy tutaj się pobrać.

kościół obok którego mieszkamy i księża nie należą niestety do tych

polecanych ani lubianych....

A w końcu sam ślub i przygotowania do niego mają być

przyjemnością a nie udręką z problemowymi księżami...



A co do chrztu to kiedyś już podczytywałam podobny temat

i jedna z foremek napisała jak robią problemy postraszyc od razu kuria

i nie patyczkować się...do chrztu potrzebne jest tylko dziecko......
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Gd- Wrzeszcz - Kolegiata pod wezwaniem Najswietszego Serca Jezusowego na ul. Ks. Zator Przytockiego ( 3 minuty od stacji SKM)

Proboszcz przjmuje w srody i piatki od 17- 19. I rano ale godzin nie znam.

Nam ochrzcil dwoch synow i sam z siebie zaproponowal aby ochrzcic dzieci slubne- tzn, najpierw nam udzielil sakramentu malzenstwa, potem ochrzcil synow ( 4 lata i roczek). Calosc bez mszy trwala 30 minut. Bylo pieknie, kameralnie i nikt nie robil problemow.
Do sakramentu malzenstwa potrzebne byly akty chrztu z rodzimej parafi a do chrztu rodzice musieli mic kwity od spowiedzi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no ja raczej spowiedzi nie dostanę... za ten ślub cywilny... ;/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
coraz bardziej myślę o tej kurii... to na pewno zadziała, bo na należę do diecezji pelplińskiej...?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
poprawka- do chrztu rodzice chrzestni musza byc wyspowiadani :)

wy jako rodzice bez sakramentu rozgrzeszenia nie dostaniecie, dopiero przed przyjeciem sakramentu :) to jest dopiero zakrecone :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no pewnie tak :P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
My też jesteśmy po cywilnym i raczej kościelnego przynajmniej ja niechcę a kiedyś dużo udzielałam się w kościele. NSJ we wrzeszczu jest moją parafią i ze względu na to że znam dobrze proboszcza bezpośrednio poszłam do kancelarii kiedy on miał dyżur i powiedziałam że potrzebuję zezwolenie na chrzest w innym kościele i bez słowa mi wydał a ja nie chciałam się wdawać z nim rozmowy. Chrzest mieliśmy w kościele św. Mikołaja w Gdańsku.
A koleżanka,która niema ślubu w ogóle miała chrzest ale bez mszy właśnie w tej parafii.
www.ajka.com.pl - nauka jazdy konnej, spacerki dla dzieci na kucach
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tylko, że ja nie dostanę zgody od mojego proboszcza w Sulęczynie... ;/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
proboszcz niemoże odmówić zgody. A jak odmówi to sprawa jest kierowana przez ciebie wyżej czyli do kurii. I tam możesz powiedzieć że proboszcz odmawia tobie nawet zgody na chrzest
www.ajka.com.pl - nauka jazdy konnej, spacerki dla dzieci na kucach
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziękuje za tą informacje. Proboszcz powiedział mi, że nie może mi czegoś takiego wydać, to pewnie była tylko wymówka ;/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
proboszcz moze odmowic,ale wtedy kierujesz sprawe do kurii ,a oni wydają zgodę zawsze.takie"sprawy"to dla nich codziennosc.wplywa ich mnostwo na okragło.zgoda to czysta formalnosc.

na temat robienia problemow ludziom,bo nie maja slubu,a maja dziecko wole sie nie wypowiadac,bo...szkoda mi juz słów na nasz kler(zresztą fałszywy kler w sporej wiekszosci)
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
rozmawiałam z kanclerzem kurii przez telefon, był bardzo zaskoczony faktem, że proboszcz odmówił nam wydania zgody. Powiedział, że to jest jego obowiązek. Opisałam mu całą swoją sytuacje, powiedział, że tak mam to opisać biskupowi, bo to on wydaje ostateczną decyzje. Ciągle nie mógł zrozumieć zachowania mojego proboszcza. To chyba narobiłam kłopotu proboszczowi...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
No to pięknie. Proboszczowi utarłaś nosa :), brawo. Proboszcz myślał że szary człowiek nie poradzi sobie, jeszcze raz brawo :)
www.ajka.com.pl - nauka jazdy konnej, spacerki dla dzieci na kucach
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
moi rodzice są tylko po ślubie cywilnym i od dawna mieli problemy ale kiedyś to już w ogóle ciężko było. Pamiętam siostrę z lekcji religii traktowała mnie jak trendowatą. Jakby to moja wina,że rodzice nie mają ślubu kościelnego. Potem tak jest,że ludzie decydują się na śluby dla świętego spokoju a nie z wolnego wyboru i przekonania....
życzę powodzenia. U nas w Baninie jest super proboszcz, myslę,że nie robiłby problemów.
image
fotografia ślubna, chrzciny, ciąża,rodzinnie- http://www.betrisa.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
głupio mówić tak o ksiedzu, ale szczerze ostatnio rządzi się jak jakiś burmistrz. Nawet kupił sobie nowy samochód i po wyglądzie sądzę, że był bardzo drogi. Ludzie nawet się zastanawiają czy to nie z naszych pieniędzy... Nie jestem jedyną osobą, którą tak potraktował, ale jako pierwsza poszłam z tym do biskupa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
na mnie moja katechetka krzywo patrzała, a przy temacie o ślubach cywilnych bardzo zaznaczała, że to grzech ciężki. Nie wiem dlaczego tak to wszystko się zmieniłlo, że winią dzieci za błędy rodziców... (w ich mniemaniu). Wiem, że tu chodzi o dobry przykład dla dziecka, ale przecież nie będę go uczyła samego zła, prawda? Mam jeszcze rodziców, którzy praktykują wiarę i bardzo mi pomagają.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Proponuję zapoznać się z Intrukcją duszpasterską Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu świętego dzieciom - (1975)-pkt 2 b


2. Dopuszczenie dzieci do sakramentu chrztu

Należy dopuszczać do chrztu wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące i zobowiążą się, że dzieci będą wychowywane w wierze, w której zostaną ochrzczone (Chrzest nr 2 i 3).
Wychowanie w wierze oznacza: doprowadzenie dziecka do świadomej przyjaźni z Chrystusem, a to dokonuje się przez: przekazanie dziecku podstawowych prawd wiary i zasad moralności głoszonych przez Kościół katolicki, a przede wszystkim nauczenie dziecka modlitwy, włączenie go w życie wspólnoty katolickiej (Msza św. niedzielna), posyłanie na naukę religii, doprowadzenie do pełnego udziału w Eucharystii i do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz wprowadzenie w dojrzałe i odpowiedzialne życie chrześcijanina.
W związku z możliwością zaistnienia różnych sytuacji duszpasterskich ustala się:
a) Nie udzielać sakramentu chrztu św. małym dzieciom bez faktycznej wiedzy rodziców (opiekunów), lub wbrew ich woli.

b) Jeśli rodzice dziecka poprzestają na małżeństwie cywilnym, duszpasterz powinien starać się o doprowadzenie ich do zawarcia małżeństwa sakramentalnego przed chrztem dziecka. W przypadku wyraźnej odmowy, należy żądać na piśmie oświadczenia od rodziców dziecka i chrzestnych, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej. Również w wypadku, gdy rodzice żyją bez ślubu kościelnego z powodu przeszkód kanonicznych, należy żądać takiego oświadczenia.

c) Jeśli jedno z rodziców dziecka jest wierzące, a drugie nie, dziecku należy udzielić chrztu.
d) W zetknięciu się z trudnymi lub zawikłanymi problemami z zakresu chrztu, duszpasterz, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem za owoce łaski tego sakramentu, powinien w poszczególne wypadki dokładnie wnikać, rozpatrzyć je, a następnie podjąć odpowiednią decyzję, lub w razie potrzeby zwrócić się do Ordynariusza.

itd.

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
czytałam to już, ale już rozmawiałam z kanclerzem na ten temat, więc jestem dobrej myśli.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Reasumując; odmawiając chrztu ksiądz prawdopodobnie chce cię skłonić najpierw do wziecia ślubu kościelnego, jeśli nie ma poważnych przeciwwskazań. To co podajesz jako powód odroczenia ślubu jest niepoważne, a nawet dziecinne. Chrzest jest sakramentem, nie formalnościa. Rodzice powini być dla dziecka wzorem życia, powinni dawać rękojmię katolickiego wychowania, a jeśli nie są małżonkami w oczach Boga, dają raczej tylko zły wzór, bo żyją w grzechu. Straszenie księdza jakimiś nadrzędnymi instytucjami jest kolejnym dowodem twojej dziecinady. Jak widzisz, z "Instrukcji" wynika, że dziecko chrzest dostanie, bo kościól nie chce pozbawiać małego łaski. Działanie ksiedza miało cię skłonić do myślenia, do zastanowienia się, czy to w co brniesz, to przypadkiem nie jest ślepa uliczka.W życiu nie można mieć ciastka i zjeść ciastko. Tylko dzieci myślą, ze to możliwe.Trzeba dokonywać wyborów, które mają swoje konsekwencje. Chcesz być katolikiem - to żyj po katolicku. Pomyśl o tym, zamiast wymachiwać ostrą bronią.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
opisujesz mnie słowem "dziecinna" bo jestem młoda... i też nie przeczytałeś/aś dokładnie moich wypowiedzi, bo rozmawiałam z kanclerzem kurii diecezjalnej i opowiedziałam mu moją całą sytuacje, tak jak to opisałam tutaj. Zrozumiał mnie i nie pomógł pojąć tego, że ksiądz mnie tak potraktował. Sam ksiądz skierował mnie do kurii, więc się z nimi skontaktowałam i wcale nie groziłam mojemu księdzu tylko poszłam za radami czytelniczek. Kanclerz powiedział, że jeśli ksiądz skierował mnie tutaj to wtedy widocznie chciał pozostawić decyzje sile wyższej. Jeśli dostanę odpowiedź odmowną to trudno, a zresztą nie chce mi się odpisywać i tłumaczyć dalej bo i tak zmieszasz mnie błotem i powiesz jako to jestem dziecinna i młoda... Zaskakujące jest, że jest coraz więcej takich jak ludzi z podobną sytuacją i wcale nie są też w moim wieku a też starsi. A teraz już mi się nie chce tutaj zaglądać i niepotrzebnie denerwować.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W kościele Św.Mikołaja w gdańsku przy hali. Nie odstaniesz odmowy.
www.ajka.com.pl - nauka jazdy konnej, spacerki dla dzieci na kucach
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie przejmuj sie takimi wypowiedziami. my coprawda weżmiemy slub kościelny i chrzest razem ale dopiero w maju, dziecko urodzi się tylko po cywilnym który wzielismy kilka dni temu. I wcale nie uważam żeby było w tym coś złego. Może zrobilibyśmy chrzciny wczesniej , ale tylko dlatego nie ze wzgledu na wydatki - dwie uroczystości.
A obydwoje mamy prawie 30 na karku i znamy sie długo.
Dodam ci ze cywilny wzieliśmy tez tylko w cztery osoby - my i swiadkowie , kto sie dowie to sie dowie ze jestesmy małżeństwem , reszta niech sobie gada.
Tylko zasługujesz na słowa uznania, mimo młodego wieku wychowujesz dziecko, uczysz sie - i tak trzymaj dziewczyno nie przejmuj sie głupia gadaniną ludzi.
image

image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Jaki rower miejski kupic? (24 odpowiedzi)

Chcę kupić rower miejski, ale nie wiem co wybrać, bardzo podobają mi się w kolorze białym. Chcę...

Okulary przeciwsłoneczne (9 odpowiedzi)

W jakich sklepach dostanę obecnie okulary przeciwsłoneczne ? Wybieramy się na wakacje, przeszłam...

nie przyjemny kardiolog -dr.Sabiniewicz (91 odpowiedzi)

dr.Sabiniewicz -kardiolog dzieciecy opinie na jego temat poprosze

do góry