Widok

Co w pracy po urlopie macierzyńskim?

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
Witam, może któraś z Was mi powie co wg przepisów może pracodawca. 2 lipca kończy mi się urlop macierzyński, później chce wykorzystać zaległy urlop za 2008r, a potem iść na 3 miesięczny urlopu wychowawczy. Czy pracodawca, może mi kazać w pierwszej kolejności wziąć bieżący urlop ( przed urlopem wychowawczym – ja wolę go zostawić i wybrać pod koniec roku kalendarzowego).
I jeszcze jedno mam pytanie. Wiem, że obecnie nie ma tzn. Okresu ochronnego, dla kobiet które wracają do pracy po urodzeniu dziecka. Obecnie sytuacja na rynku jest trudna i wolałabym mieć pewność, że choć przez rok mam pewne miejsce pracy. Czytałam, że to obowiązuje przy skróconym czasie pracy. Ale czy np. jak złoże wniosek o skrócenie godz. pracy, gdyż zamierzam nadal karmić Małą piersią, pracodawca nie może mi dać wypowiedzenia? I kiedy powinnam złożyć wniosek o skrócenie godz. pracy i czy musze dołączyć zaświadczenie od lekarza , że nadal karmię czy wystarczy moja deklaracja?
Dziękuję za wszelkie inf. Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Istnieje cos takiego jak ochrona przez rok czasu - z tym, ze kobieta musi wrocic do pracy po macierzynskim (rezgygnuje całkowiecie z wychowawczego) i ma zmniejszony etat.

Tu juz nie jestem pewna ale praca ma byc max. na 1/2 etatu (poprawcie mnie, jesli się mylę)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
1/ najpierw wybierz urlop wypoczynkowy zaległy + ew. nowy ( niestety jak korzystasz z wychowawaczego tarcisz chyba 1 dzien z wypoczynkowego za kazdy miesiąc wych. )więc lepeij wykorzystac wypoczynkowy w całosci
2/odrazu składaj podanie o url. wychowawczy
3/ po url. wychowawczym jak wrócisz do pracy daj zaświadczenie że karmisz i złoż podanie o skrócenie czasu pracy do np. 7/8 etatu czyli o 1 godzine dziennie to cie uchroni przed zwolnieniem przez 12 miesięcy i tyle nic więcej zobic sie nie da
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
możesz sobie skrócic czas pracy o 5 min dziennie i juz jesteś chroniona - byłam ostatnio na szkoleniu to wiem na pytania nasze odpowiedała babka -prawniczka spec. w czasie pracy i w tej problematyce
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To ta prawniczka jest niedouczona jest to nadużycie, o którym mówi art. 8 kodeksu pracy, pracodawca może odmówić
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,Po-macierzynskim-zawodowa-przyszlosc-jest-niepewna,wid,11128733,wiadomosc.html

Oczywiście trzeba zaświadczenie od lekarza, że się karmi.
Możesz skrócić sobie wymiar czasu pracy np. o 1/8 i masz jeszcze godzinę dziennie na karmienie - możesz wychodzić 2 godziny wcześniej. :-)

Powodzenia!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Trochę długo wysyłałam post, rybalek już odpowiedziała. :o)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak, ale zwróćcie uwage, że rok okresu ochronnego przy skróconym czasie pracy wystepuje tylko w przypadku calkowitej rezygnacji z urlopu wychowawczego.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeśli ktoś musi wracać do pracy to chyba na wychowaczy się nie nastawia. :-(
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
rybalon-mam pytanko:
wiem ze mozna isc na wychowawczy i jednoczesnie sobie"dorabiac",ale pensja nie moze przekroczyc o ile sie nie mylę 1000zl.mam pytanie wobec tego na jaka umowe mozna byc zatrudnionym?slyszalam ze tylko na umowe zlecenie lub o dzieło...a na zwykłą umowę,ktorą sie mialo przed ciażą,w trakcie ciazy oraz wtrakcie macierzynskiego to juz nie mozna...
Wiesz cos na ten temat,bo w necie nie znalazlam dokladnej odpowiedzi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
hop ...rybalon-bede wdzieczna za odpowiedz:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dziękuje za inf. Szkoda tylko, że okres ochronny obowiązuje przy całkowitej rezygnacji z urlopu wychowawczego. Bo ja chciałam wrócić do trochę później, tzn. wziętość 3 miesiące urlopu wychowawczego.
Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
czy w tej kwestii cos sie nie zmieilo od 2010 r?slyszalam ze ochrona jest dopiero po wychowawczym?ktos wie?
image

HappyMum :))))
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
I jeszcze jedno: jak weźmiesz 7/8 etatu to masz 1 godzinę na karmienie, a jak 3/4 etatu lub mniej to już masz tylko 0,5 godzinki na karmienie.

Też mnie zaskoczyłyście, że ochrona tylko jak się nie korzysta z wychowawczego:-( Szkoda, bo też chciałam iść na pół roku na wychowawczy, a potem na 3/4 etatu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A czy orientujecie się jak to jest z pracą na wychowawczym płatnym przez MOPS
Koleżanka jest zatrudniona na 1/2 etatu ,obecnie przebywa na wychowawczym płatnym przez MOPS ,czy może iść gdzieś dorobić ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Na temat urlopu wypoczynkowego można sobie poczytać tutaj https://businessmind.pl/aktualnosci/urlop-wypoczynkowy-na-zadanie-i-zalegly-najwazniejsze-informacje/ . Przepisy tak szybko się zmieniają, że warto być na bieżąco. Generalnie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim można wziąć urlop wychowawczy lub wypoczynkowy. Poczytajcie sobie na ten temat.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Powrót do pracy po macierzyńskim to poważna decyzja. Warto się najpierw przygotować na taką sytuację. Polecam poczytać https://notojob.com/blog/powrot-do-pracy-po-urlopie-macierzynskim-jak-pogodzic-obowiazki-zawodowe-i-rodzinne/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Pełnoletnia córka -mój osobisty koszmar (129 odpowiedzi)

Moja córka m-c temu miała 18 urodziny . i tyle ja widziałam...... Do 18 tez rzadko bywała w...

Laserowa korekcja wzroku (45 odpowiedzi)

Czy któraś z Was poddała się temu zabiegowi? Możecie polecić jakąś klinikę, lekarza, koszt? Jak...

Naprawa zabawek (10 odpowiedzi)

Czy może któraś z mam wie czy jest gdzieś zakład naprawiający zabawki na baterie? Z góry dziękuję...

do góry