Widok

Opłaty na Radę Rodziców w publicznym przedszkolu

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
Proszę o informację, ile płacicie na RR w publicznym przedszkolu. U nas (Gdańsk) jest to 130 zł co miesiąc i wydaje mi się, ze to bardzo dużo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
To zależy co mają podliczone w tą radę rodziców ,czy w koszta wchodzą zajęcia dodatkowo płatne typu musical , angielski czy inne .. u nas jest 50 zł sama rada dodatkowo na ten sam rachunek idą też inne opłaty , za zajęcia dodatkowe i ewentualne zdjęcia jak robią .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U nas 40 zl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

hej, u nas 20 zł i jak widać po wpłatach dla niektórych to i tak sporo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U nas jest to 50 zł co miesiąc plus 2 x w roku 50 zł na tzw.wyprawkę plastyczną.Opłata jest oczywiście dobrowolna,ale dobrze jak płacą wszyscy Rodzice-to bardzo ważne.Można zaplanować wydatki na cały rok i organizować wiele fajnych"imprez"dla dzieciaków,np.
-wycieczki,
-teatrzyki,
-Mikołajki,
-opłacić zajęcia np.rytmikę itp.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

U nas 30 zl rada rodziców co miesiąc. Do tego 10 zł "klasowego" na chusteczki, ręczniki papierowe itp.
20 zł na semestr za ksero i 50 zł we wrześniu na wyprawkę plastyczną
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Witam,a czy macie jakiś kontakt do fajnej Rytmiczki która prowadzi zajęcia w żłobkach i przedszkolach? Najlepiej Gdynia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

40 zł co miesiąc, osobno 5zł/miesiąc na papierowe ręczniki i 120zł/rok na wyprawkę plastyczną (płatne u pań w grupie, rachunki do wglądu); z tych 40zł z dodatkowych zajęć tylko rytmika - reszta idzie na teatrzyki, koncerty, bal gwiazdkowy, festyn na 1.06 itp
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
130 zł na miesiąc?? To mega dużo! A jak są rozdysponowane te pieniądze?
Ja płacę 40zł. W publicznym p-kolu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Powinniście wnioskować o zmniejszenie ilości zajęć dla dzieci, bowiem składka na RR to opłata za wszystkie "atrakcje" dla dzieci- teatrzyki, prezenty,zajęcia dodatkowe,wyjścia do kina itp,
Ponieważ wszystkie dzieci muszą mieć te same zajęcia bez wyjątku nie ma możliwości indywidualnego doboru zajęć, możesz po prostu nie zgodzić się na udział dziecka w jakichś zajedziach,ale zapłacić i tak musisz. o ile w ogóle płacisz, bo składka NIE jest obowiązkowa, możesz tez wnosić o jej indywidualne ustalenie jeśli masz gorszą sytuację finansową.
PS. Pamiętaj,że RR musi przedstawić Ci dokładny kosztorys wydatków bez żadnego zastanawiania i zwlekania.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

"Ponieważ wszystkie dzieci muszą mieć te same zajęcia bez wyjątku nie ma możliwości indywidualnego doboru zajęć," - skąd takie informacje?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Hela dziecko moze co najwyżej siedzieć z boku przy stoliczku, a Ty i tak musisz zapłacić, bo do godziny 15.00 mogą być tylko zajęcia opłacane z rady rodziców
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Teoretycznie Rada Rodziców jest nieobowiązkowa, więc żadne "musisz zapłacić".
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dlatego napisałam o ile w ogóle płacisz.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No mega dużo. Zakładając, że w p-kolu jest powiedzmy 100 dzieci to jest to wychodzi 13 tys./mies. czyli 130 tys./ rok! Heh, niezła sumka. My płacimy 30/mies. Z tego są teatrzyki, bale (animatorzy), rytmika, drobne upominki na pasowanie, mikolaja, gwiazdke, dzien chlopaka, dzien kobiet, org.dnia nauczyciela, itp. . Plus 70 zł/ rok wyprwka plastyczna.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

u nas 65,00 zł co m-c. Moim zdaniem duo, chociaż jak dziecko chce chodzić do przedszkola i nie ma traumy żadnej, to ok, mogę płacić. .... Zastanawia mnie tylko czy w opłaty wchodzi też religia??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Religia w to nie wchodzi... jest finansowana w budżetu państwa, tak po prostu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U nas też 130zł - może to to samo przedszkole? W każdym razie kwota ta jest rozliczana co do grosza, a dzieci mają zajęcia, o jakich mi się nie śniło. Dodatkowo pani dyrektor podczas rekrutacji informowała rodziców, że kwota ta jest bardzo wysoka i część osób od razu rezygnowała. W każdym razie ja nie żałuję ani złotówki z tych 130zł, bo sama na własną rękę na pewno nie zapewniłaby ma swojemu dziecku takich atrakcji.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Możesz napisać jakie są ,,to zajęcia, o jakich ci się nie śnilo"?
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

jak to jakie, garncarstwo, szermierka, programowanie w Phytonie, wspinaczka górska i nauka chińskiego ;]
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

a dzieci równie dobrze się bawią błotem, patykiem, układaniem klocków, wspinaniem na drabinki, a chiński wymyślają własny :D
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

ups, teraz dojrzałam, "pythonie" miało być;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Spoko, programowania w pythonie mogę sama nauczyć. Jednak poczekam, aż skończy gimnazjum ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dodatkowy angielski, taniec, zajęcia z logopedą, laboratorium chemiczne, teatrzyki, koncerty, wycieczki. Prace plastyczne z różnych materiałów i różnymi narzędziami (m.in. malowanie na szkle itp). Poza tym rada rodziców pokrywa wszelkie koszty, o które większość przedszkoli dodatkowo żebrze (a to ręczniki papierowe, a to wyprawka plastyczna, a to papier na ksero, a kasę na nowe dywany - nigdy nie płaciłam ani nie przynosiłam nic z tych rzeczy), więc ja tam jestem zadowolona. Skoro żałujecie tej dodatkowej stówy miesięcznie na dziecko, to podliczcie sobie, ile wydajecie miesięcznie na fajki, paznokcie czy fryzjera.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

To szału nie ma. Moje dziecko ma w sumie bardzo podobne zajęcia a płacę 30 zł miesięcznie na RR, 10 zł klasowego mies i 50 zl raz we wrześniu na wyprawkę.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Więc wydaje mi się, że 130 zł to bardzo dużo.
Widocznie nasze przedszkole dobrze rozporządza pieniędzmi ;)
A jeszczd napiszę, że kasy na dziecko nie żałuję, fajek nie palę, pazury mam naturalne a do fryzjera chodzę od czasu do czasu ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dla mnie jest szał. Ja takich rzeczy w przedszkolu nie miałam. Gdy rozmawiam z innymi rodzicami, to też nie mają tylu zajęć i sprzętów w przedszkolu. Jakieś 2 teatrzyki w roku, prezent na mikołaja i raz w roku wycieczka do zoo i tyle.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Czemu nikt nie napisze które przedszkole jest tak cudowne?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Proszę bardzo - 13 w Gdańsku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Hela, ten kalendarz w p-kolach jest podobny. Przejrzałam fejsa 13 i te koncerty (ostatnio jesienny) czy teatrzyki, czy zajęcia np.znikający atrament też mieliśmy. My dzisiaj obchodzimy dzień Słonia Tumbo. Będziemy obchodzić międzynarodowy dzień praw dziecka), wkrótce dzień pluszowego misia czy andrzejki, Mikołaj, Jasełka etc. Wierz mi, inne p-kola też mają ciekawą ofertę i zaangażowanie pracowników w przedstawianie dzieciom świata z perspektywy nie tylko dywanika czy stolika w sali :-)
Pozdrawiam.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Hela, ja też takich rzeczy nie miałam, kiedy chodziłam do p-kola :P

Poza tym, Hela, nie ma czym się jarać :P

Moje dziecko w państwowym p-kolu za te 40zł ma w każdym miesiącu teatrzyk, koncert, dogoterapię, wycieczki 2xw roku, wyjścia do muzeum, warsztaty tematyczne, spotkania ze strażą miejską, wyjście do kina czy teatru Miniatura..Wyprawka na cały rok kosztowała 70zł. Mamy też kółko origami, plastyczne, muzyczne, garncarstwo i taniec - dodatkowo płatne. J.angielski mają już trzylatki (zgodnie z podstawą programową) więc bulić za to nie muszę. Nasza dyrektor jest świetnym menagerem więc nie musimy przepłacać nie wiadomo ile za zajęcia dodatkowe a i wszyscy rodzice chętniej płacą te 40zł na RR. Wiadomo też, że dziecko nie musi chodzić na wszystkie możliwe zaj.dodatkowe w większości po to by realizować ambicje swoich rodziców. Moje dziecko chodzi na dwa, które uwielbia (koszt to 40zł) bo na inne nie chciało chodzić..i tu nie chodzi o żałowanie pieniędzy czy fryzjera kosztem zajęć dla dziecka bo mnie (a i pewnie inne mamy też) np.stać nie tylko na tego fryzjera czy kosmetyczkę..
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

No d* nie urywa, skoro to ma być to o czym sie nie śniło. Ja niczego nie żałuję, płace tyle ile jest ustalone,u nas za 30 zł jest raz/mies teatrzyk, angielski, którego jestem zadowolona, kółko naukowe i plastyczne, dodatkowe zajęcia gimnastyczne i...felinoterapia:)

btw. nie palę, do fryzjera chodzę podciąć włosy, średnio raz na 2-3 miechy za całe 20 zl;], grzywkę sobie sama podcinam, a paznokcie miałam w życiu dwa razy, na swój ślub i ślub siostry gdy byłam świadkiem, były tylko pomalowane, żadne tipsy sripsy, więc koszt też niewielki;) nie to, że mnie nie stać, po prostu nie moja bajka;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

O rany, ale mój komentarz o fryzjerze i paznokciach was ubódł :D
Podsumowując, nie ma sensu porównywać "kto ile płaci", jeśli nie porównujemy kosztorysów, czyli na co konkretnie te pieniądze idą. A jeśli ktoś ma co do wykorzystania tych pieniędzy wątpliwości, to Rada Rodziców musi te wątpliwości wyjaśnić.
Jeśli jednak ktoś uważa, że zajęcia są niepotrzebne i za dużo kosztują, to warto spróbować zamiany.
Ja mam świadomość, że przedszkole publiczne kosztuje mniej niż publiczny żłobek, dużo mniej niż przedszkole prywatne, dużo dużo dużo mniej niż niania. Może dlatego wydaje mi się, że 130zł to nie majątek.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nasze dzieci chodzą do tego samego przedszkola, Trzynastki, ale trochę inaczej je postrzegam. Dyrektorka faktycznie mówiła o 130 zł na RR, ale przy podpisywaniu umowy, czyli już po podstawowym terminie rekrutacji. A w rekrutacji dodatkowej moglibyśmy dostać się w zupełnie innym rejonie Gdańska. Jeżeli chodzi o "żebranie" przedszkola, to na zebraniu we wrześniu Pani prosiła o laptopa, bo nie działa im czytnik CD w odtwarzaczu (Pani zaznaczyła, że ma być laptop, bo nie może być odbiornika radiowego ze względu na abonament RTV).
A jeżeli chodzi o rodzaje zajęć dodatkowych, to podkreśla się, że dla kilkulatka nie jest najważniejsza nauka pisania, czytania, czy liczenia, ale rozwój społeczny, samoobsługa itp. w takim razie po co przedszkolakom laboratorium chemiczne? Czy dzieciom się to podoba? Oczywiście, podobnie jak budowanie wysokiej wieży, czy robienie "obiadów" z liści i kamieni.
I jeżeli chodzi o dodatkowy taniec i logopedę, to z tego co wiem, rodzice opłacają poza RR.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mi mówiła o tym przy rekrutacji wstępnej, rozmawiałam z kilkorgiem rodziców którzy składali papiery do tego samego przedszkola i również mówili, że ich informowała. Może w Twoim przypadku po prostu zapomniała? Jeśli uważasz, że zajęcia są niepotrzebne, to spróbuj "zamienić się" z jakimś innym dzieckiem na przedszkola - podejrzewam, że chętni się znajdą.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Z tego co piszecie, to wydaje mi się trochę żenujące przez dyrekcję "żebranie" o dywany czy laptopa. Wg mnie to jest kwestia nieudolnego zarządzania placówką państwową, która powinna na takie elementy jak wyposażenie (dywan!) czy urządzenia audiowizualne fundusze mieć, to nie jest przecież kwestia kilkudziesięciu tysięcy, tylko kilku na kilka lat...co do chemii...laboratorium chemiczne brzmi wzniośle, organizowanie specjalnych zajęć płatnych z tych 130 zł dla 3-4 latka uważam, że jest bez sensu, u nas dzieci mają po prostu zjawiska fizyczne , przyrodnicze przedstawiane doświadczalnie w ramach codziennych zajęć i to się sprawdza doskonale. jak jakieś dziecko jest genialne i wybitnie uzdolnione w kierunku chemicznym w wieku 4 lata operuje wzorami chemicznymi i potrafi wyizolowac DNA z cebuli (ze rozumieniem tego zjawiska na każdym etapie, a nie pamięciowym odtworzeniem i wyrecytowaniem formułek) no to super, ale w jego rozwój powinni już inwestowac jego rodzicie, nie cała rzesza rodziców płacąc 130 zł, kiedy inne dzieci niewiele z tego wyniosą. Z RR powinno organizowac się zajęcia, które każdemu dziecku coś dadzą, np gimnastykę, język angielski (nie hiszpański czy inny, bo jesli dziecko nie ma predyspozycji językowych nic z tego nie wyniesie, natomiast czasy sa takie, że angiesleki jest na porządku dziennym dla każdego), czy choćby dogoterapię czy felinoterapię. Taki taniec to porażka, ja bym się wkurzyłą, gdyby z RR opłacano zajęcia, które dla mojego dziecka sa zbędne i je nie interesują (jak wielu chłopców taniec zapewne..).
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

" ja bym się wkurzyłą, gdyby z RR opłacano zajęcia, które dla mojego dziecka sa zbędne i je nie interesują (jak wielu chłopców taniec zapewne..)." - oj byś się zdziwiła. Chłopcy lubią tańczyć tak samo jak dziewczynki, dopóki rodzice i reszta otoczenia nie zacznie im wmawiać, że "tańce są dla dziewczyn".
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

jasne, że lubią sama z moim codziennie tańczę i nie potrzebuję wynajętej pani, która będzie za to kasę brać;) zajęcia taneczne, to jakieś układy, kroki itp. po co płacic za to? przerost formy nad treścią. nie lepsza po prostu gimnastyka, która wniesie coś do zdrowia?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Poza tym "taniec" - zajęcia z tańca to nie jest poskakanie i wymachiwanie rękoma, obroty itp...a zapewne tak to wygląda i tak, to jest dorabianie wyższej ideologii do zwyczajnych zajęć rytmicznych z dziećmi. A jeśli wszystkie dzieci w waszym przedszkolu mają taniec w profesjonalnej wersji: uczą się pozycji klasycznych, jazzowych, figur, no to tak, może 1 dziecku na 100 sie to przyda, może...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0


W Trzynastce taniec jest płatny dodatkowo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

anonim 81.190, to chyba oczywiste, że przedszkolaków nie uczą figur i obrotów. Tańczysz codziennie z dzieckiem sama? Super. Mi się nie chce, wolę żeby dzieciaki wytańczyły się poza domem.
Poza tym zastanawiam się, co za krzywda Ci się stała, że się teraz za wszelką cenę tak wyzłośliwiasz? Czyżby zmuszali Cię w dzieciństwie do nauki chińskiego, garncarstwa, programowania w Pythonie i figur jazzowych? A może wręcz przeciwnie, rodzice pozwolili Ci się bawić tylko patykami i kamykami, więc teraz hejtujesz każdą inną aktywność, która sprawia dzieciom radość?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie wyzłośliwiam się, zwyczajnie mam w domu przedszkolaka czterolatka:)tak w sumie każdego dnia tańczymy, czy zwał to jak zwał, "wygibujemy się" do muzyki, nawet przygotowując śniadanie rano czy odgrzewając obiadokolację po przedszkolu młody siedzi na blacie w kuchni, gra radio i sie "bujamy", heh, zresztą młody sam też ciągle tańczy w pokoju do piosenek nauczonych w przedszkolu, więc myślę że dniówkę taneczną wyrabiamy ponad normę, plus to co w przedszkolu :) myślę też, że żadna pani wynajęta" dancerka" nie jest do tego potrzebna i jest to na tym etapie wystarczające (rodzic plus podstawa przedszkolna:) a już opłacanie tego z RR jest dla mnie dziwne, bo to zmuszanie rodziców na płacenie na cos na co zapewne kilkadziesiąt procent by się nie pisała (tak RR niby dobrowolne, ale i tak wypada płacić ) chociaż, jak widać ktoś wyżej napisał, że jednak płacisz za taniec dodatkowo. więc Twoje wypowiedzi sa niewiarygodne, już dwie osoby to zasugerowały.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

czy ktos wyleczyl homeopatia cos wiecej niz katar i przeziebienie? (62 odpowiedzi)

np zapalenie ucha, problemy z drogami rodnymi, nerki, trzeci migdal? czy wierzylyscie w...

Tania, sprawdzoan firma kurierska (12 odpowiedzi)

Dziewczyny muszę wysłać wózek 3 w 1 na drugi koniec Polski, jaką firmę kurierska...

Położna środowiskowa Gdynia - którą wybrać? (13 odpowiedzi)

hej dziewczyny! Czy możecie mi polecieć jakąś sprawdzoną, zaufaną, i rzetelną położną...

do góry