Widok

Światłowód Orange Banino

Czy ktoś wie czy Orange rozpoczęło budowe światłowodu w Baninie bo widziałem kable i taśmy z napisem
(uwaga kabel telekomunikacyjny)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak od kilku miesięcy kopią.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzwoniłem do pomarańczowych. Nic o tym nie wiedzą. Pan mi wytłumaczył że ta firma ich nie informuje gdzie robi instalacje. Poprostu ja wykona i dopiero przekaże do orange. Wtedy też oni dopiero wyjdą z ofertą. A zależna ona będzie od ilości chętnych.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To ciekawe niby nic nie wiedzą a pół roku temu przyjechali z papierami aby dostać zgode na kopanie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie wiedzą bo to korpo. Tam jest mega wolny przepływ informacji. A Ci z infolinii zdecydowanie nie mają aktualizacji w systemie. Będą wiedzieli jak już wszystko będzie zrobione, podpisane, odebrane. Więc nie wiem dlaczego takie ździwienie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pracujemy nad nawiązaniem współpracy z Orange, by świadczyć usługi również na ich światłowodach tam gdzie jeszcze nie mamy własnych. Niestety to trwa, dlatego proponuję nie spieszyć się zbytnio z zawieraniem umów (do czego zapewne pomarańczowi akwizytorzy będą usilnie namawiać) - nasza oferta będzie lepsza, ale będzie później. Ze specjalną promocją dla naszych dotychczasowych Klientów, o ile oczywiście będzie wystarczające zainteresowanie - są dość duże koszty na początku, dla kilku się nie opłaca ale dla kilkuset już tak.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 16

No i super, czekamy na wieści :)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dobry zart. Ciemny lud to kupi
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 7

Orange, roz... inne oferty, Wszystkie firmy się zawią - przyklad Ibterkomp 10 Mbit/s55,- orange 300Mbit/s 50,- Co tu dalej pisać. Amelek, zwijaj druty...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 6

Amelek.jak tam twoje światłowody ? Haha
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

amelek ma wizje futurystyczną ....jak zwykle z reszta ....i nic poza tym :)))
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

Dziś na przykład poprowadziliśmy kawałek światłowodu na osiedlu Familijnym, przełączając kilku klientów z radia 5 GHz. Także tak, amelek to też światłowody a nie tylko wizje futurystyczne. Naprawdę nie rozumiem po co tyle jadu.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 3

Ciekawe gdzie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wyraźnie napisane "na osiedlu Familijnym", wybaczcie że publicznie nie podam dokładnych adresów bo to dane osobowe. Oraz by nie kusić nieznanych sprawców do popełnienia przestępstwa z 254a kk.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Nazwa ulicy to dane osobowe ? Nie widziałem żadnych prac więc zastanawiam się jak ten światłowód jest prowadzony ? Przez działki sąsiadów ? Po budynku ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Osiedle Familijne - Cynamonowa, Goździkowa, Imbirowa, Kardamonowa, Korzenna, Lubczykowa. Przede wszystkim te szeregi, gdzie obecnie mamy najwięcej klientów radiowych. Przełączenie z radia na kabel zwykle bez zmian w istniejącej wewnątrz instalacji i bez dodatkowych kosztów dla Klienta.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

wiem jakie są ulice na osiedlu familijnym, wiem też że na osiedlu nie było wykopów pod przewody dlatego się zastanawiam jak ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Światłowody nie muszą być w wykopach, mogą być też napowietrzne. Gdzieś po drodze może być radio 60 GHz, oczywiście powiecie że to samo zło ale tu przykładowy wynik u klienta za takim radiem w godzinach wieczornych https://www.speedtest.pl/wynik/294497124 chyba nie tak źle? To radio też nie zostanie tam na zawsze, będzie zastępowane światłowodami, switche mają już porty uplink SFP+ 10Gb.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jak coś podobnego będzie w ofercie to skorzystam :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Już jest, choć oczywiście nie wszędzie - proszę o bezpośredni kontakt. zobaczymy co się da zrobić w konkretnej lokalizacji.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

pisałem wiadomość przez stronę
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W logach serwera widzę wejście na formularz z tego zakresu IP ostatnio tydzień temu, ale żadnej wysłanej wiadomości (choć inne wiadomości z formularza przychodzą - od klientów i od spam-botów). Najlepiej proszę o telefon.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wczoraj na przykład Orange przeprowadził kilka światłowodów już do domów klientów na Poziomki. Wygląda na to, że rejon Księżycowej i bocznych ulic będzie już na dniach fizycznie podłączony do sieci. Myślę, że w ciągu najbliższych miesięcy klienci radiowi Amelka/Wave/JTM/itd. jednak zmienią swojego operatora i będzie to dobry ruch - niestety trudno konkurować z korporacją.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kto trochę zaczeka (nie zwiąże się od razu długą umową z Orange), będzie miał wybór - na tych samych światłowodach hurtowego operatora Orange będzie można wybrać detalicznego dostawcę usług Amelek. To prawda że trudno konkurować z korporacją, ale dużo zależy też od Was. Możecie mieć taki sam Internet i jednocześnie pomóc przetrwać lokalnej firmie, w której telefon odbiera człowiek a nie sztuczna inteligencja.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Usługi konwergentne. Mając większość od jednego dostawcy można dostać więcej rabatów ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Na jakie usługi konkretnie potrzebujecie tych rabatów? Mnie najbardziej by się przydał na wywóz śmieci, ale takiej oferty w pakiecie z Internetem chyba jeszcze nie ma... I to jest też przykład co się dzieje jak jest tylko jeden dostawca usług, teoretycznie najlepsza oferta wybrana w przetargu. Wszystko inne drożeje - dlaczego właśnie Internet na który wydajemy średnio kilkadziesiąt zł miesięcznie jest tym, na czym najbardziej trzeba szukać oszczędności?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jakoś mnie to nie przekonuje - czy lokalna znaczy lepsza? Zmieniałem dostawcę internetu kilkukrotnie, aby mieć lepsze warunki (prędkość, stabilność, cena). Na dzień dzisiejszy światłowód jest najlepszym rozwiązaniem - jak Amelek zacznie oferować konkurencyjną ofertę na światłowodzie względem Orange - to sam przyciągnie klientów. Trzymam kciuki. Niestety w moim przypadku długo będę się namyślał, czy warto wybrać Amelka patrząc na doświadczenia z wcześniejszą jakością usług (nagminne spadki prędkości na łączu w latach poprzednich). Może w Orange odbiera automat, ale zawsze udawało mi się połączyć z konsultantem z infolinii - trochę straszysz tą SI.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Tak, lokalna teraz znaczy lepsza również później. Nie przyciągnie tych którzy chwilę wcześniej podpiszą długie umowy. Trudno się odnieść do wcześniejszych problemów nie wiedząc o jaką konkretnie lokalizację chodzi, ale te ogólne dotyczące wszystkich zostały dawno rozwiązane, wyjścia w świat obecnie nie brakuje (zostało rozbudowane w samą porę tuż przed pandemią), ale i tak z wyprzedzeniem planujemy kolejną rozbudowę (mamy już swój światłowód przy studzience Orange, w pobliżu jest też Volta gdyby jednak nabrali chęci do współpracy). Natomiast akurat całkiem niedawno była uszkodzona linia telefoniczna i naprawa trwała około 10 dni, więc doświadczenia z infolinią są z pierwszej ręki. Przyczyną uszkodzenia kabla okazały się zresztą wykopy pod światłowody tego samego Orange.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

Cennik dotyczy umów i aneksów zawieranych od 25 marca 2021 r.
https://orange.binaries.pl/bw//20155/0/11386/d003fa6e-d85e-4c48-b5b0-bd0f6f4b4d5e.pdf
Światłowód do 300 Mb/s - 200,00 zł miesięcznie
Dopłata za internet w budynku o typie zabudowy jednorodzinnej - 20,00 zł miesięcznie

więc gdzie te 50 zł? Może w jakiejś chwilowej promocji która kiedyś się skończy. Mądry lud pozwoli przetrwać lokalnym dostawcom, dzięki czemu później się nie zdziwi że już nie jest tanio i nie ma wyboru. Pamiętajcie że te światłowody są budowane ze środków publicznych, czyli wszyscy się na to składamy płacąc wysokie podatki.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

To co podajesz to oferty dla firm. Tańsza jest oferta dla użytkownika końcowego.
https://www.orange.pl/internet/internet-domowy
od 60 PLN za 300 Mb/s (przy umowie na dwa lata)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie tylko dla firm, w tym samym cenniku niżej są opłaty za rachunek szczegółowy gdzie jest rozróżnienie na opłaty dla konsumentów i podmiotów innych niż konsumenci. Tam jest cennik standardowy na czas nieokreślony, a tu promocja na 2 lata i z rabatem za zgody marketingowe. Lokalny dostawca ma na czas nieokreślony i domyślny brak zgód marketingowych, to tak dla uczciwego porównania. UE taka dobra rozdaje kasę, a zastanawiał się ktoś skąd bierze?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

T-Mobile też wchodzi na ten kładziony światłowód.
Oferują 74 zł/miesiąc - bez dodatkowych kosztów.
Przy czym bez kosztów podłączenia, bez kosztów za sprzęt.
Umowa na 2 lata w tym 6 pierwszych miesięcy za darmo.
Po tym okresie umowa przechodzi w bezterminową.

Więc już ciut lepiej niż Orange.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ceny z rabatem za zgody marketingowe? A może lepiej pomóc lokalnej firmie przetrwać nowy ład - i po 2 latach nadal mieć wybór? My o zgody marketingowe nie pytamy - domyślnie zakładamy ich brak, nie chcemy handlować Waszymi danymi osobowymi, wierzymy że większość z Was nie chce oddawać prywatności za piątaka. Dlatego prosimy, zaczekajcie z podpisywaniem umów. Nie jest prawdą (co mogą mówić handlowcy - do tego są szkoleni) że trzeba podpisać już teraz, bo później nie będzie możliwości. Albo że przez 2 lata Orange ma wyłączność - owszem, będzie miał jeśli masowo podpiszecie 2-letnie umowy jakie Wam podsuwają. Nie musicie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Niczego nie podpisałem jeszcze - na razie mam deklarację z Orange i z T-Mobile. Decyzję będę podejmował pewnie po 19 sierpnia - bo wtedy zdaje się ma być podłączenie mojej okolicy.
Co do zgód marketingowych za 5 zł - w skali roku 60 zł. W dwa lata 120 zł.
Mail, na którego i tak przychodzi spam. Telefon od ogłoszeń. Niech sobie nawet raz na tydzień prześlą reklamę - utonie w morzu innych reklam.
Wspierać lokalnie mogę, ale nie dopłacać do interesu. Dlatego będę czekał do ostatniej chwili z podpisaniem i zobaczymy jaka będzie stawka od Amelka.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rzecz w tym, że korporacja (przykładowy T-Mobile) może nawet przez te 2 lata dopłacać do interesu - odbije sobie na czymś innym. Lokalny musi z czegoś żyć i utrzymać rodzinę, mało kto ma odłożoną kasę na 2 lata do przodu. Więc plan jest taki (w pesymistycznym scenariuszu), że po 2 latach większość małych nie przetrwa. Jak już nie będzie wyboru (zostaną tylko sami duzi z bardzo podobnymi ofertami), można się spodziewać że Internet (który dotąd nie drożał) w końcu też podrożeje, jak wszystko inne. Może warto patrzeć trochę dalej niż 2 lata do przodu i odżałować tego piątaka. W teorii te projekty unijne miały przede wszystkim służyć likwidacji białych plam, czyli miejsc gdzie nie ma Internetu bo nikomu się nie opłaca go tam doprowadzić. W praktyce na liście adresów do dofinansowania znalazł się i taki gdzie od kilku lat dochodzimy światłowodem i grzecznie raportujemy to w SIIS - a białe plamy w wielu innych miejscach nadal pozostają białe. Wszyscy dopłacamy do tego interesu w podatkach.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

No niestety w mojej branży nikt nie pochyli się że zapłacę drożej dla wsparcia lokalesa. Pozostaje bić się bez żadnego fory. Jak ktoś ma gest i pieniądze to może, ale mało kto kupuje lokalny jogurt 50% drożej o ile nie jest z jakiegoś powodu lepszy. A stety neistety poza głośnymi wpadkami dużych operatorów to często są lepiej przygotowani do radzenia sobie z kłopotami, niż mali dostawcy.

tak przynajmniej pokazuje moje doświadczenie, więc pozostaje brać co jest na klatę i dopasowywać się do rynku, szambiarki też tracą rynek na rzecz przyłączeń do sieci ;p
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Może zamiast procentami lepiej operować kwotami w złotych i się zastanowić, czy tak bardzo odczujecie w domowym budżecie ten "lokalny jogurt" za równowartość przysłowiowej paczki fajek miesięcznie - a pomnożone przez kilkaset osób podejmujących takie decyzje, to może być dla lokalnej firmy "być albo nie być". Spodziewałbym się zresztą, że taniej u dużych będzie tylko przez pierwsze 2 lata - potem przyjdzie czas jak to nazywają, monetyzacji. Co do przygotowania na kłopoty to nie byłbym taki pewien - głośne wpadki dużych to efekt cięcia kosztów na potęgę i centralizacji wszystkiego co się da, a potem po większej awarii "ściągnęliśmy serwisantów z całego kraju" (wszystkich 16, po jednym z każdego województwa - autentyk jak kiedyś burza popaliła trochę linii telefonicznych) - my przeciwnie, w ubiegłym roku niemałym kosztem sieć została przebudowana by rozproszyć na 2 w miarę niezależne lokalizacje na 2 końcach Banina, każda z łączem w świat od innego operatora, dalej jedno do Katowic a drugie do Warszawy (trzeci będzie Poznań, choć szkoda że nie ma jakiegoś fajnego węzła wymiany ruchu w Trójmieście - a może jest, tylko jeszcze go nie odkryliśmy?). Wyciągnęliśmy wnioski z wcześniejszych kłopotów i nowe większe łącza kupujemy z dużym zapasem, by już nigdy więcej nie powtórzyła się sytuacja sprzed 3 lat że zabrakło. W ubiegłym roku ruszyło w samą porę, tuż przed pandemią - ale to efekt wcześniejszych starań, nie spodziewaliśmy się wtedy jeszcze że ten zapas przyda się tak szybko.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

Akurat te sieci to kasa z UE ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Które sieci są z kasy UE?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Orange
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

czyli orange będzie miało na wyłączność przez dwa lata światłowody ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przeciwnie, te światłowody mają być udostępniane również innym dostawcom Internetu - nie tylko Orange - na warunkach regulowanych przez UKE.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Projekty typu POPC o którym mowa, są dotowane z UE, oczywiście wiadomo jak jest z kasa UE i ślad się bierze, ale nie ma co to nie tek, ze wszyscy Polacy za to płaca, a Orange tylko korzysta
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

A podpisaliscie zgody ? Nie wczytalem sie ale dostalem pismo z prosba
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

4.06 na ul. Poziomki był instalator i pytał się mieszkańców: czy są zainteresowani światłowodem od Orange? Czas instalacji to ok miesiąc - najpierw wykonują prace ziemne na posesji, a potem w ciągu 2 tygodni konfiguracja urządzeń.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Chciałbym aby zawitał w rejony ul. Balladyny
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Proszę o kontakt, to spróbuję sprawdzić w Orange kiedy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Czy ktoś wie Kiedy można się spodziewać kopania na ulicy dąbrowa bo 3tyg temu kopali obok tej ulicy i przestali i poszli na inne ulice
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy ten światłowód będzie również po stronie Tuchomskiej, gdzie teraz robią chodnik, a dokładnie chodzi mi o ul. Sezamkową?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na część Sezamkowej mamy widoczność, możemy tam dojść radiolinią jeśli będzie więcej chętnych - zapraszam do kontaktu. Zanim zminusujecie - wiem że to nie światłowód którego żądacie, ale Internet równie stabilny i szybki a chyba o to głównie chodzi. Radiolinia to nie to samo co radiówka, to profesjonalny sprzęt o gwarantowanych parametrach, niestety nie tani i dlatego opcja raczej dla grupy co najmniej kilku klientów (lub jednego biznesowego z dobrym budżetem), sporo tego używają np. operatorzy komórkowi bo nie do każdego masztu gdzieś w szczerym polu da się dojść światłowodem. Jak mniejsza grupa to możemy dojść radiem Cambium na 6,4 GHz - to coś pośredniego, stabilniejsze od zwykłej radiówki i skromne 60 Mb/s poleci, mniejsza i lżejsza antena, łatwiejsza instalacja.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie wiem, jak inni mieszkańcy Sezamkowej, ale ja czekam na światłowód.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja też czekam na światłowód, mam dość stabilną radiówkę, ale jeśli na Tuchomskiej będą kłaść światłowody to chętnie się przyłączę, myślałam że okazji kładzenia chodnika będzie ciągnięty Orange
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dlaczego czekacie koniecznie na światłowód (najlepiej jedynie słusznego koloru), a nie po prostu na stabilny i szybki Internet?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

bo w naszych warunkach kabel, światłowód nawet jak dalej ma zestawioną antenę radiową w praktyce jest wiele stabilniejszy i w sumie gwarantuje wyższe transfery. nie ma co tłumaczyć, że na radiu da się zrobić to samo, bo praktyka wskazuje że nie w usłudze popularnej

nawet jak światłowód potem ma parę anten to efekt dla nas użytkowników jest lepszy
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Patrząc na ten tekst nieodparcie kojarzy się powiedzenie że w Polsce wszyscy znają się na wszystkim, zwłaszcza na medycynie ale jak widać również na dostarczaniu Internetu. A może jednak zaufajcie trochę lokalnemu dostawcy z kilkunastoletnią praktyką, że zazwyczaj wie co robi i jak zrobić by było dobrze? Radio radiu nierówne, podobnie jak jest AM na falach długich i jest DAB+.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nieprawda, internet będzie tak stabilny jak jego najsłabsze ogniwo. Jeśli po drodze zestawią kiepskie radio to światłowód do domu wcale magicznie nie polepszy parametrów kiepskiego radia.

To jakby porównać do sieci wodociągowej, wszędzie położyć rury 25mm a do domu wprowadzić 110 mm. To że mam wprowadzoną do domu dużo grubszą rurę nie oznacza że ta woda będzie "więcej" płynąć - po po drodze jest "wąskie gardło" w postaci cieniutkiej rurki.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na prawdę uważasz, że jeśli operator doprowadziłby radio do sąsiada, a potem od niego pociągnął kabel światłowodowy do Ciebie to nagle będziesz miał lepiej niż ten sąsiad? Będzie dokładnie tak samo.
A co do radia - może być naprawdę dobrze stabilnie zrobione jak i bardzo kiepsko, tak samo światłowód ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Odpowiem hurtem, mówię jakie dużo ludzi ma odczucia i nie doprowadzenie od radia od sąsiada tylko ew parowane 2 anteny na radiu i potem po kablu w praktyce wielu ludziom działa stabilniej i tyle

i może to jest problem lokalnych dostawców, że nawet taki Orange, który ma różne wtopy średnią zadowolonych kentów przewyższa lokalnych operatorów.

no i jeżeli po światłowodzie masz np stabilne 100mbit, nawet w godzinach szczytu to chyba można powiedzieć że efekt nie jest zły? i to z 1 parogodzinna awarią przez 3-4 lata i do tego np niewliczony w transfer dostęp do ip TV
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

dodam jeszcze, że taka narracja jest do bani, bo chyba logiczne, że jak ktoś zestawia łącze radiowe na obsługę parunastu domów (np szeregu) - które potem będą łączone kablem lub światłem to nie podkrada z jakiegoś acces pointu, tylko raczej zestawia radiolinię dla dokładnie tego celu, sparowane anteny kierunkowe i etc, to Wy juz wiecie lepiej co i jak

nie wiem jak dalej sieci szkieletowe światłowodów w banine, czy wszystko dalej po kablu czy są jakies myki - nie mniej chodzą cbardzo dobrze tzn przynajmniej to z czego ja korzystam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ale jaki konkretnie problem lokalnych dostawców? Lokalny dostawca prosi byście się zgłosili zwartą grupą to postara się dostarczyć Wam stabilny Internet.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Właśnie przed burzą padł mi ten stabilny internet... I jeszcze nie wstał...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przepraszamy - była awaria, już naprawione. Akurat tym razem w serwerowni (nic wspólnego z radiem/światłowodami, ani deszczem/burzą - losowa sprawa), pechowo akurat jedna z niewielu rzeczy jeszcze nie zdublowanych w drugiej lokalizacji (grubsze prace modernizacyjne odkładamy na wakacje by były dla Was mniej uciążliwe, powinno być wszystko na gotowo zanim ruszy zdalna szkoła od września).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Był u mnie Pan z T-Mobile. Byli wcześniej z Orange.
Termin miał być na wrzesień.

Ale poczuli oddech konkurencji i przyśpieszyli działania - T-Mobile za 74 PLN chce podłączyć się już w przyszłym tygodniu.
Dzisiaj dzwoni Pan z Orange - pytam o ofertę, podaje te 80 PLN (59+20 za domek). Mówię, że konkurencja też już dzwoniła i czy ich przebiją.
A Pan rozbrajająco szczerze mówi - "Jeśli T-Mobile, to ich oferty nie przebijemy".

Zero walki, ściemy, namawiania na TV, komórki itp. Po prostu się poddali.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ale to i tak w sumie śmieszne 6zł różnicy - konkurencja - taniej ale czujnie ;) (wiem rocznie 1 miesiąc gratis z tego wychodzi)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie do końca 6 zł.

Orange daje Funboxa 3 (jak chcesz 6 to musisz brać lepszy pakiet - dodatkowe + 20 PLN).
Do tego T-Mobile daje 6 miesięcy za darmo. Więc te 6 zł / miesiąc * 18 miesięcy + 6 * 74. Co daje jakieś 552 zł w 2 lata. Z czego większość w pierwszym roku.

Mam tę komfortową sytuację, że umowa na neozdradę skończyła mi się kilka miesięcy temu i jadę na bezterminowej - więc mogę ją bez problemu rozwiązać. Co ciekawe wczoraj wieczorem dzwoni Pani z Orange i chce tę właśnie umowę przedłużać - na niższej prędkości (10 Mb/s) i dorzucając jakąś kartę SIM. Za cenę wyższą niż światłowód. Się poczułem, jakby mi się Internet Explorer odpalił. Jak ją zapytałem, czy zdaje sobie sprawę, że w przyszłym tygodniu będę miał światłowód podłączany, to stwierdziła, że nie było tematu i się rozłączyła.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

to jest ciekawe, bo u mnie kopali jedną z pierwszych ulic, a to na innych już są z ofertą...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To dość proste. Orange nie zejdzie z cenami detalicznymi bo musieliby też obniżyć ceny regulowane po jakich udostępniają infrastrukturę innym operatorom (ustalane na podstawie cen detalicznych minus "rozsądna marża" cokolwiek to znaczy). T-Mobile zaś może sobie pozwolić by przez pierwsze 2 lata dopłacać do interesu, bo Internet na tych światłowodach to drobna część wszystkich przychodów. Internet mamy obecnie dużo tańszy niż średnia w UE, w dużej mierze dzięki małym i średnim lokalnym operatorom. Dużym operatorom zależy na tym, by tę sytuację zmienić. Nie cieszcie się za bardzo z oszczędności przez pierwsze 2 lata, jeśli dojdzie do sytuacji że lokalnych już nie będzie to prawdopodobnie oddacie je dużym z nawiązką w kolejnych 2 latach. Wspierając lokalnych odwrotnie - to czego nie zaoszczędzicie przez pierwsze 2 lata, zaoszczędzicie przez drugie 2 lata. czyli po 4 latach wyjdzie na zero. Ale potem zaoszczędzicie znowu przez trzecie, czwarte, ... i wiele następnych "2 lat".
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6

Po dwóch latach umowa przechodzi w umowę bezterminową, na tych samych zasadach jakie obowiązywały w ostatnim miesiącu umowy terminowej.
Ja rozumiem ochronę własnego interesu, ale to nie działa tak, że amelek jest ostatnim bastionem wiedzy o budowaniu sieci lokalnej i jeśli upadnie, to będziemy skazani na orange/tmobile do końca świata. I nawet jak podniosą ceny 2-3 razy, to nie będziemy mogli zrezygnować.
Jak za 2, 4 czy więcej lat zaczną podnosić ceny do niebotycznych poziomów, bo pozbędą się już wszystkich małych firm, to powstaną nowe. Może mniej doświadczone, może nie będą miały gotowej infrastruktury, ale dadzą radę dostarczyć internet tanio.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Amelek płacze, bo jak inni się rozwijali, to on się ograniczył tylko do Banina. Jak inni robili rzeczy na granicy prawa, to on go hiper przestrzegał na czym tracił. Jak inni oferowali kablówkę, to on nie, bo "na co komu telewizja, tam same reklamy".

Oczywiście jeśli Amelek mógłby korzystać ze światłowodu który właśnie położono, to ja tam wolałbym dać kasę Amelkowi - mimo, że za nim nie przepadam, ale przynajmniej jak będzie jakaś usterka, to będę mógł to zgłosić człowiekowi który mieszka trzy ulice dalej, a nie pani na drugim końcu polski, która o internecie wie tyle, że jest potrzebny do facebooka, a resztę odpowiedzi bierze z segregatora ze scenariuszami rozmów z klientem. No i Amelek mi nie wciśnie funboxa i innych stolców, które sprowadzono z chin i ciągle się psują.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jakbym miał kablówkę taką jak miałem 10 lat temu w Trójmieście, to bym środkowym palcem pożegnał orange i tmobile. I nc+ tak samo.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

w trójmiescie to ja miałem od 1991 do 2008 w PTK/UPC na lewo, to bym też chętnie taką przyjął :P
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Gra toczy się o trochę większą stawkę niż Amelek - w skali całego kraju lokalnych firm jest więcej, łącznie mają około 20% rynku co nie podoba się dużym. Jak część upadnie a część zostanie przejęta przez większych (co już się dzieje - wiecie że np. nie ma już Limesa tylko jest Vectra?), to nowe raczej już nie powstaną (podobnie jak nie widać ich na zachodzie Europy). Dużo łatwiej i szybciej jest coś zniszczyć, niż zbudować od zera. Możliwość skorzystania ze światłowodów będzie, jeśli zaczekacie zamiast masowo rzucać się na promocyjne długie umowy u dużych. Są niestety dość duże początkowe koszty wejścia w to, więc ma to sens jeśli będzie wystarczająco dużo chętnych. Lepsze routery owszem ale też z czegoś trzeba je kupić, niestety wyjdzie drożej niż Funbox kupowany kontenerami z Chin.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mimo wszystko przy zarobkach takie jakie są założę się, że nawet Amelek czy inni mali operatorzy przy własnych zakupach patrzą bardziej na portfel, niż lokalny patriotyzm.

No i w sumie 95% użytkowników nie traktuje sieci jak powietrza, korzystna cena i prędkość znaczy więcej, niż wspieranie lokalesów, bo przy takim podejściu to wszystkie dziedziny życia łupione są przez duże firmy, jak nie sieć to mleko,chleb czy mięso przywożone z zagranicy...

wiec takie życie
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przy własnych zakupach jak najbardziej patrzymy na lokalny patriotyzm. Nie zawsze się da, ale przynajmniej próbujemy. Póki było lokalne mleko, kupowaliśmy - prosto od krów które pasły się na dzisiejszym osiedlu Familijnym :)

"po co wam wolność, macie przecież telewizję" - można mieć i u nas, dopiero od niedawna i nie reklamujemy tego, ale jak ktoś potrzebuje to może mieć, po szczegóły zapraszam na priv. Nadal jednak osobiście uważam że w całym Baninie na południe widać Astrę i HotBird-a a na północ maszt w Chwaszczynie, telewizja z dobrze wykonanej instalacji antenowej jest tak samo cyfrowa i tej samej jakości. Tylko instalatorów anten teraz brak, może wrócą jak niedługo się skończy boom na instalacje fotowoltaiczne.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

13.07 podłączono do budynku i działa
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Orange czy Tmobile? Koszty takie jak na ulotce, czy jakieś dopłaty?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie od 7.07 Orange podłączył 600Mbs za 50 PLN za instalację; pierwsze 2 miesiące gratis; a potem 89,98 PLN za miesiąc przy umowie na 24 mies i rabacie 10 PLN za zgody markietingowe. Link do speedtestu:
image
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie dzisiaj T-Mobile.
Prędkość 300Mbs. Podłączenie i router za darmo. 6 miesięcy gratis i potem 74 PLN za miesiąc przy umowie na 24 mies i rabacie za zgody marketingowe.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak wprowadzają światłowód do budynku? Rozbierają kostkę czy mają kreta?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kreta nie mają, ale taką maszynę co kopie rowek - 50 cm głęboki i 10 cm szeroki.
Więc przez trawnik mam taki pasek 10 cm bez trawy teraz.

Do domu przeszli przez kostkę (około 1 m opaska) w ten sposób, że Pan z piwnicy przewiercił się na zewnątrz takim wiertłem 180 cm.
I montują to do pudełka i na tym koniec instalacji zewnętrznej;

Potem wpada druga ekipa z routerem (już od wybranego operatora), która kładzie cieńszy i bardziej miękki kabelek od tej skrzyneczki do miejsca gdzie ma stanąć router. Tutaj ich trochę wyręczyłem, bo z piwnicy na piętro przewiert zrobiłem sam, bo musiałem zabudowę rozebrać. Więc tylko przełożyli z góry (kolejne pudełko przyklejone do ściany) i kabel w piwnicy pod sufitem przykleili na gorący klej.

I z pudełka już takim wpinanym kabelkiem do routera.

Ważne, żeby tych kabli za bardzo nie ruszać później - w sensie mieć je w takim miejscu, gdzie nie będą narażone na przygniecenie czy przełamanie. Bo naprawa jest na koszt klienta.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Super, dzięki za info.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Całe szczęście , że Unia zdążyła jeszzce zasponsorować okablowanie naszej wsi.
Niedługo Pisidioci doprowadzą do polexitu i urwie sie dostęp do bankomatu.
Znowu zostaniemy dumnymi żebrakami stojącymi z narodową dumą w kolejce po papier toaletowy jak to było za komuny, do której teraz szybko z powrotem zmierzamy .
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 4

Cieszycie się z unii a nie doceniacie lokalnych firm które też muszą się zmagać z różnymi dziwnymi pomysłami niemiłościwie nam panujących.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie musieli ręcznie kopać (ze względu na rury do odwodnienia), rozebrali kawałek kostki i ją ułożyli ponownie. Weszli do garażu i na ścianie przykleili puszeczkę przyłączeniową. Zamiast ciągnąć światłowód po domu - podłączyli do zewnętrznego MTU (wymagane zasilanie) i już istniejącą instalacją sieciową (zwykła skrętka) podłączyli router w środku domu. Taka instalacja niestety w przyszłości ogranicza przepustowość do 1Gb. Wszystkie kable/puszki przykleili na ciepły klej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie martwiłbym się zbytnio tą skrętką, po zmianie urządzeń możliwe i 2,5 Gb/s na 100 metrów dobrego kabla. A i tak sam GPON to 2,5 Gb/s dzielone na wielu odbiorców. Pewnie wiele osób myśli że wreszcie ma swój niezależny światłowód do samej "centrali Internetu" a tu niespodzianka - kilka ulic dalej splitter (rozgałęźnik optyczny) i dalej już tylko jedno włókno. Historia trochę zatoczyła koło, w podobny sposób (tyle że rozgałęźniki były elektryczne a nie optyczne, ale też pasywne) kiedyś działał Ethernet 10 Mb/s na koncentryku :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0


Czy ktoś wie dlaczego na osiedlu familijnym nie podłączają światłowodu? nie wierzę że nikt nie chciał.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Z tego co wiem kilka lat temu była przygotowywana lista lokalizacji do połączenia w ramach programu POPC.
Aktualne instalacje są realizowane w ramach POPC2. Polecam wątek na forum https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-us%C5%82ug/Informacje-odno%C5%9Bnie-POPC2/m-p/224258 i analizę pliku Raport_04_9_2020_17_49_38_.pdf (chyba z 3 posta). Jeżeli nie ma tam twojej lokalizacji to raczej szanse marne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Teoretycznie te światłowody powinny być tylko tam, gdzie są rzeczywiste białe plamy - brak jakiegokolwiek szerokopasmowego Internetu, budowa infrastruktury nieopłacalna i dlatego finansowana z naszych podatków.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak nie opłacalna jak jest nas lekko 10tys we wsi?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Teoretycznie. A praktycznie to buduje się bardzo drogo z naszych podatków tam gdzie ktoś sobie uznał że trzeba (nawet tam gdzie już od kilku lat jest światłowód), a rzeczywiste białe plamy nadal pozostają białe. Na Familijnym to wiecie gdzie najbliżej się zgłosić, im Was więcej tym lepiej, kilka szeregów już ma szybki Internet, choć może nie ma takiego rozmachu jak się buduje za swoje. Z relacji klienta który nie uległ namowom na światłowód, bo obecne radio mu wystarcza - odwiedzało go i namawiało kolejno chyba 6 różnych handlowców.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy jest planowany światłowód w okolicach Agatowej?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W okolicach Agatowej jest lokalny dostawca w zasięgu rzutu beretem. Przy wystarczającym zagęszczeniu klientów możliwy też światłowód, choć nie pomarańczowy.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Banino

Worki foliowe (3 odpowiedzi)

Posiadam dużo drzewek w ogrodzie i na jesień często muszę zaplanować cały jeden dzień na...

Kominek czy koza? (72 odpowiedzi)

Hej, wahamy się czy kupować kominek czy koze. Jakie widzicie plusy i minusy jednego i drugiego?...

Szambo - wywóz (43 odpowiedzi)

Hej ile płacicie za wywóz szamba 10m? U Richerta kolejna podwyżka (140pln) i zastanawiam się nad...

do góry