Widok

Zona w szpitalu a opieka nad dzieckiem

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
Witam zona bedzie niedługo rodzic i wiem ze przysluguje mi opieka nad dzieckiem do 8 roku zycia a co zrobic gdy dzieci maja juz skonczone 8 lat.czy zostaje mi opieka nad chory dzieckiem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zapisz je na świetlicę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

14 dni w roku masz tzw. opieki nad chorym członkiem rodziny.
Jak byłam w szpitalu lekarz od razu pytał czy mąż potrzebuje zwolnienia, bo w domu było drugie dziecko.
Poza tym masz do wykorzystania 2 dni opieki w roku na dziecko plus dostaniesz 2 dni z tytułu urodzenia się dziecka, to już masz wolne 4 dni :)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Po normalnym porodzie nikt nie wypisze zwolnienia na matkę. Pozatym masz 2 tygodnie ojcowskiego.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 7

Oczywiście,że wypisze. Prywatny :)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie wiem czy nie wypisze. Rodziłam normalnie,. a jednak lekarz (ze szpitala) pytał czy dać zwolnienie dla męża. Czyli jednak jak chce to da.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja rodziłam cc i mąż dostał na mnie zwolnienie gdy wyszłam ze szpitala. A jak byłam w szpitalu to miał l4 na dziecko bo akurat było chore.
Koleżanka rodziła normalnie czyli poród sn i mąż również dostał opiekę na nią. Dodam, ze od lekarza z państwowej przychodni
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Po cc na pewno przysluguje l4 mezowi na zone, nie wiem jak po porodzie silami natury. I dopiero przysluguje,jak zona wyjdzie z szpitala
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mnie się lekarz pytał czy potrzebuję zwolnienie dla męża zanim urodziłam (spędziłam w szpitalu ponad tydzień zanim urodziłam), więc to TYLKO dobra wola lekarza w szpitalu lub lekarza rodzinnego do którego też może sie udać mąż. Jak jest lekarz OK i nie robi problemów żeby wypisywać L4 to i w takiej sytuacji na pewno wypisze.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ale z jakiej okazji to L4 jeżeli Ty byłaś w szpitalu a dziecko w domu było zdrowe? Trochę to dziwne...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 6

Tu masz cytat z tej podanej strony

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1090911,zasilek-opiekunczy-2018-komu-przysluguje-ile-wynosi.html

"O świadczenie z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem można ubiegać się w sytuacji, gdy np. gdy nieoczekiwanie został zamknięty żłobek lub inna placówka edukacyjna czy w przypadku choroby małżonka osoby ubezpieczonej."

Więc się da, trzeba wiedzieć tylko gdzie szukać informacji.

A lekarz jak chce to zawsze może L4 dać. Jak się opiekowałam babcią (która ze mną mieszkała) to lekarka otwarcie mi mówiła, że jak będę potrzebowała L4 żeby się babcią zająć (przykutą do łóżka) to zawsze się znajdzie "pretekst" żeby zwolnienie wystawić. To rtylko dobra wolna lekarza. A jak byłam w szpitalu to widocznie też trafiłam na "ludzkiego" lekarza, który też potrafił zrozumieć matkę leżącą w szpitalu 2 tygodnie, która zostawiła w tym czasie 3 letnie dziecko w domu.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

To wiem, ale mowa o nieoczekiwanym zamknięciu żłobka lub chorobie małżonka. Poród to nie choroba, o terminie porodu (orientacyjnym) wie się sporo wcześniej więc jest czas żeby zorganizować opiekę nad dzieckiem. Dlaczego lekarz ma wystawiać L4 z takiego powodu? Bo podstawa która podałaś tego nie pokrywa. Od takich sytuacji jest urlop a nie L4
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 12

Jeżeli ma się dzieci i nikogo do opieki to człowiek liczy sie z każdym dniem branego urlopu. W szkole jest tyle dni wolnych ze nawet ten urlop nie starcza.
Mój mąż po moim porodzie wziął na mnie l4 bo nie miał się kto opiekować 3 pozostałych dzieci, które były w domu. Ja w tym czasie codziennie przez 3 tyg jeździłam do nowonarodzonego dziecka, które musiało zostać w szpitalu.
Więc u nas L4 było najlepszym rozwiązaniem.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 1

A urlop wziął na 1,5 tygodnia przed porodem bo ja leżałam na patologii ciąży.
Więc gdyby miał posiłkować się tylko urlopem to by musiał przebywać na nim prawie 5 tygodni a kto ma takie urlopy? Gdzie jeszcze są ferie, 2x święta, wakacje i jeszcze kilka innych dni gdzie trzeba zapewnic dzieciom opieke
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dokładnie o to mi chodzi Monika. Urlop to nie wszystko. Poza tym niektórzy mają taki tryb pracy, że urlopy zgłasza się na parę miesięcy wcześniej, bo inaczej się nie da. A porodu i innych komplikacji nie przewidzisz. Ja też myślałam, że urodzę (termin oczywiście przypadkowy, bo SN nie da się zaprogramować na wybrany termin) i wrócę do domu po 3 dniach, a nie po 2 tygodniach. I mąż nie miał możliwości aby brać urlop. Lekarz sam zaproponował zwolnienie. Nie wiem czy się tak martwicie, jaka jest podstawa prawna itd, ale skoro lekarze wypisują zwolnienia na żony w szpitalu to widocznie się da. Być może nagła choroba współmałżonka (przecież porodu nie zaplanujesz na konkretną datę jeśli nie masz cesarki) to także poród i związany z tym pobyt w szpitalu. I dlatego lekarze mają podstawy żeby ojcom wypisywać te L4 na zonę.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Informacja na świeżo z ZUS:
Aby dostać zasiłek z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny trzeba złożyć do ZUSu druk Z-15B
Zasiłek opiekuńczy należy się m.in. za opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 gdy współmałżonek z powodu choroby lub porodu jest w szpitalu i w tym czasie nie może się zająć dzieckiem.
Wiem, bo właśnie wypełniłam ten druk i mam te wszystkie informacje przed nosem.
Acha. Jak byk pisze tu że zasiłek opiekuńczy jest też na zdrowe dziecko do 14 lat (14 dni w roku) więc zasiłek się należy, nie musi ojciec brać zwolnienia jak lekarz nie chce mu dać.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

Zasiłek opiekuńczy=zwolnienie lekarskie. Tak więc lekarz musi wystawic zus zla (L4) na tej podstawie pracodawca wypenia odpowiedni druk do zus. To nie tak, że przychodzisz do szefa i mówisz, że bierzesz zasiłek opiekuńczy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Dokładnie. Ale każdy się tu dziwi na jakiej podstatwie niby lekarz wystawia ojcu L4 jak żona rodzi i jest w szpitalu a innym dzieckiem trzeba się zająć. To już wiecie. Trzeba załatwić zasiłek opiekuńczy, więc lekarz ma podstawy do wystawienia L4. Bez oszustwa, naciągania ZUS i kombinowania. Jest takie prawo i lekarz może wystawić L4 dla ojca. A jak jakiś nie chce cy odmawia to można go uświadomić, że ojciec ma takie prawo.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie wiem, gdzie Ty wyczytałaś o zasiłku na zdrowe dziecko powyżej 8 lat. Na zdrowe dziecko można brać zwolnienie tylko do 8 roku życia dziecka.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

Wyczytałam na papierach, które dostałam z ZUS.
Wczoraj wypełniałam dokumenty dla męża, który brał akurat zwolnienie na chorą żonę i musi złożyć do ZUSu dokumenty. W dokumentach tych był załącznik (jakieś 3 strony A4) z informacją komu i kiedy zasiłek opiekuńczy się należy. Nie wzięłam tego z kosmosu tylko z tych informacji, które dostałam prosto z zus. jeśli był tam błąd to nie moja wina tylko ZUSu, który takie bzdury wciska ludziom. Dla mnie przynajmniej z załozenia jest to sprawdzona informacja skoro jest prosto z ZUSu.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

To napisz konkretnie, w jakim dokumencie to wyczytałaś. Trochę naczytalam się dokumentów zusowskich dotyczących zasiłku opiekuńczego i nigdzie nie było opcji na zasiłek na zdrowe dziecko powyżej 8 roku życia.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Tak jak napisałam wyżej - wieczorem wypełniałam mężowi druk druk Z-15B. Był on w wersji papierowej. Do tego były ze 3 kartki informacji odnośnie tego kiedy, komu i na jakiej podstawie należy się zasiłek opiekuńczy. Nie wymyśliłam sobie tego tylko wyczytałam na tych papierach dołączonych przez ZUS do wniosku.

Jeżeli tam był błąd no to cóż... Nie moja wina tylko kogoś kto się pomylił w ZUSie pisząc takie informacje i rozdając je ludziom. Dziwne? Dziwne, ale urzędnicy często bzdury mówią czy piszą. Ja tylko przekazuję co tam, było w załącznikach napisane.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Mam właśnie ten druk pod ręką i na ani jednej z 4 stron instrukcji nie ma napisane nic o możliwości wzięcia zwolnienia na zdrowe dziecko powyżej 8 lat, więc nie wprowadzaj ludzi w błąd.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

Napisałam tylko to, co było w egzemplarzu, który maż dostał z zus. jeśli jest tam źle to napisane to nie ja wprowadzam w błąd, tylko sam ZUS skoro wypisuje bzdury i wprowadza ludzi w błąd. Jak pisałam wczesniej - ja tylko przekazuję co było napisane w załączniku z informacjami na temat tego komu, kiedy i na jakiej podstawie należy się zasiłek opiekuńczy.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Miśka, po wpisaniu w google "zus 15b" wyskakuje oficjalna strona ZUS z dokumentem, o którym piszesz . Jeśli jakiś urzędnik wysłał Ci coś z innymi informacjami, to możesz śmiało składać na niego skargę. Wydaje mi się jednak, że to Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i próbujesz wciskać kit.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

Hela proszę cię nie rób ze mnie głupiej. Jeśli czarno na białym mam wypunktowane komu i kiedy się należy to mało inteligentny by zrozumiał o co chodzi. Nie wiem co jest na stronie ZUS, bo nie sprawdzałam. Wiem co miałam przed oczami w wersji papierowej dlatego o tym napisałam myśląc i wierząc (widocznie naiwnie), że skoro to papiery z ZUSu to jest to prawda.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

"Opiekę" bierze się na oświadczenie rodzica, a nie na L4. 16 godzin przysługuje na dziecko do 14 lat (standardowo - na wizyty lekarskie w ciagu dnia, ale nie trzeba podawać powodu).

Przynajmniej u mnie w firmie, i tak od 15 at kiedy tam pracuję.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Opieka" na oświadczenie rodzica dotyczy dwóch wolnych dni z tytułu art. 188 KP. Natomiast do "zasiłku opiekuńczego" potocznie również nazywanego "opieką" niezbędne jest zwolnienie lekarskie. Skoro już tak mądralujemy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

I właśnie dlatego lekarz po porodzie pytał mnie czy dać mężowi zwolnienie.
Dodam, że jak mąż potrzebował opieki na mnie czyli właśnie też tego zasiłku opiekuńczego to poza świstakami z ZUSu musiał mieć zwolnienie lekarskie na ten czas.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wypisze opieka się należy jak psu buda . 14 dni
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pani mądralo, jak praca jest na zmiany to dziecko ma siedzieć w świetlicy 24h
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

d**il
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

nnt. mieszkanie na parterze (71 odpowiedzi)

Zastanawiam się nad kupnem mieszkania na parterze właśnie i proszę Was kobitki byście napisały...

Przeprowadzka- jaka firma? (36 odpowiedzi)

Jak w temacie, macie sprawdzona i niezbyt droga firme do przeprowadzek?Moze jakis forumkowy maz...

Jeszcze raz praca.. :/ telemarketing..? (23 odpowiedzi)

Nie wiem czemu, ale nie mogę się zalogować.. :/ później spr na laptopie.. Wcześniej zakładałam...

do góry