Widok

ksiadz nie chce doposcic mnie jako chrezstnej!!!

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
witam wszystkich!
i prosze o rade,bo juz sama nie wiem co mam robic:(moja siostra poprosila mnie,abym zostala matka chrzestna,a ksiadz sie nie zgodzil,poniewaz zyje w grzechu.Faktycznie jestem w zwiazku bez sakramentu malezenskiego ale niemam zadnego rozwodu planujemy wziac slub ale jeszcze nie teraz.Chrzciny nie odbeda sie w naszej parafii,wiec ksiadz ma mi wydac tylko zaswiadczenie o bierzmowaniu i komunii sw.ale niestety nie chce tego zrobic!!!pomimo,ze niema podstaw sadzic,ze zyjemu w "grzechu".prosze wiec o opinie czy on faktycznie ma prawo mi nie wydac tego zaswiadczenia,dzieki
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 16
niestety wg kosciola zyjesz w grzechu nawet jesli nie spisz razem z narzeczonym...

image

popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1
teraz juz za pozno na tak rade ale trzeba bylo nie mowic po co Ci to zaswidczenie :(

image

popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
a w sumie samo wydanie takiego zaswiadczenia to chyba jego z****ny obowiazek, a moze po prostu sprobowac przyjsc po zaswiadczenie innego dnia jak w kancelarii bedzie inny ksiadz?

image

popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 8
to księdza z,asr*ny obowiązek? A co to? Urzędnik? Lekarz? Jeżeli wie, że żyje niezgodnie z dogmatami, to żadnego obowiązku nie ma
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 26
Jasne za to oni mogą żyć w gorszym grzechu jeździć na panny pić jezdzic po kasynach a potem stać przed ołtarzem jakby nigdy nic i jeszcze innych spowiadac!!!
popieram tę opinię 25 nie zgadzam się z tą opinią 5
Dzisiaj ksiądz jest zwykłym urzędnikiem, więc jednak ma swój za.... ny obowiązek.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
Co ty wiesz o życiu człowieku w łeb się jeeep deklu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Oczywiście nie ma to jak nic od siebie nie dawać, ale z przywilejów korzystać....Tak to są przywileje naszej wiary - osób wierzących i praktykujących! Zrozumcie to raz na zawsze. Jesteś niepraktykujący - WYPAD. Jak byście potrafili myśleć logicznie wiedzielibyście, że to ma sens!
Jak byś miała ubezpieczalnię wypłaciła byś odszkodowanie komuś, kto nie płacił składek? Sądzę, że jednak nie....
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 24
Co za absurdalne porównanie..
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ale w drugą stronę to może działać? Dlaczego więc ksiądz korzysta z tego, że trzeba mu posprzątać kościół, dać darowiznę na remont dachu czy zbierać koperty po kolędzie?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

co to za piosownia- chrezstnej!!!
a jak jest grzech to nie ma zaświadczenia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Niestety musisz powiedziec na vo Ci ten papier bo na wszyko masz inny. Co z tego ze nam wydal o bierzmowaniu jak nie nadajexsie na chrzest
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tak, ksieza to mafia i robia co chca
niestety
:(
image
2rabbits.eu - pościele, kocyki i przytulanki dla maluchów
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 7
Dzizas, co oni mają za politykę ... Nie martw się i staraj się do skutku. Nie ma prawa nie wydać Ci tych zaświadczeń- to jego z****ny obowiązek. Nie powinno go obchodzić w jakim celu są Ci potrzebne.
image


popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 7
też miałam podobny problem...tylko,że to ksiądz nie chciał ochrzcić mojego dziecka.
To mu powiedziałam żeby dał mi to na piśmie (napisał powód itd)
A następnie ksero wyślę do kurii,bo to powoduje,że kościół ma następnego chrześcijanina mniej.
A on nie ma prawa zmuszać mnie do tego,żebyśmy np wzięli ślub..
Po 3 dniach się opamiętał..(materialista)
:/:/:/:/:/:/;/
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 4
I co próbować mimo to jak w przyszły weekend chrzest siostry dziecka a też zostałam poproszona o bycie chrzestna i mi nie wydał bo żyje z narzeczonym bez ślubu a mamy dziecko ochrzczone.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wydanie takiego zaświadczenia nie jest obowiązkiem księdza. Jego obowiązkiem jest zapewnienie powagi sakramentu Chrztu Świętego, a więc dopuszczenie na chrzestnych osób godnych - nie żyjących w grzechu. Akurat cel wydania zaświadczenia jest tu najistotniejszy. A chrzestnymi nie mogą zostać osoby żyjące w grzechu ani osoby które sprawiają choćby pozór bycia w grzechu (ksiądz odpowiada własnym sumieniem za to, kogo dopuszcza do sakramentu)
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 16
Srutu tutu, ksiądz niema prawa wtrącać się w czyjeś życie prywatne, na wydać zaświadczenie że chrzestny jest katolikiem. Popełnienie jakiego grzechu Twoim zdaniem pozwala na bycie chrzestnym a jakiego nie? Poto jest spowiedź przed chrztem aby chrzestny był w stanie łaski. Mierzysz człowieku tę sprawę własną miarką. Dziś godny jutro niegodny, dziś stoi lutro leży, dziś przykłąd katolika za rok wrak. Słaba ta Twoja teoria i niesprawiedliwa.
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 3
A wiesz człowieku że jednym z warunków sakramentu pokuty, jest postanowienie poprawy, a jak dalej chcesz żyć jak przedtem, to nie ma rozgrzeszenia i być może dla Ciebie," Papierka"
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tylko Bóg wie kto jest czego godny
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ludzie małej wiary i małego rozumu to że chodzicie do kościoła co niedzielę i wrzucacie na tacę tak aby wszyscy widzieli nie czyni was chrześcijanami obłuda jak nawet pisma nie znacie Chrystus bowiem rzekł kto jest bez grzechu niechaj pierwszy rzuci kamień właśnie to robicie ! A druga rzecz która została wypowiedziana to że Bóg i kościół nie stanowią mury świątyni albowiem świątynią jest ciało człowieka a Boga znajdziesz nawet pod kamieniem bo kościół stanowią ludzie wierzący ja wierzę i modlę sie w domu, na dworze, w głębi serca kontempluje rozmawiam z Bogiem i jestem grzeszny bo człowiek z natury jest grzeszny i co z tego że ktoś ma ślub jak i tak grzeszy jeździ na uciechy cielesne bije żonę znęca się nad innymi ale tak ma ślub i chodzi do kościoła i już jest super bo wszyscy widzą obłuda! a ktoś kto nie ma ślubu może być bliżej Boga a wy takich kamieniujecie słowami wstyd bo byście poczytali ewangelię św. Piotra oraz św. Jana ale nie apokalipsę to zauważylibyście pytania apostołów dlaczego Chrystus całuje Marię Magdalenę w usta? Tylko w nowych przekładach pewnie tego nie znajdziecie i dlaczego kiedy templariusze chcieli wyjawić prawdę na temat św. Gralla kościół ich ekskomunikował nazwał heretykami i wszystkich skazał na spalenie na stosie albo powieszenie bądź ścięcie, myślicie że kielich krwi Chrystusa św. Grall to był kubek? Templariusze strzegli tej tajemnicy tysiąc prawie lat więc wiedzieli co to za tajemnica Grall to potomstwo Chrystusa i Marii Magdaleny, i gdy chcieli to ujawnić ludziom to zapłacili za to życiem, zginęli za prawdę a kościół nigdy nie pozwoli zwykłym ludziom poznać prawdy trzymają wszystko w tajnych archiwach w watykanie jak to powiedział Chrystus również faryzeusze, zmije, obłudnicy. Trochę czytania pisma św. I historii nie zaszkodzi ale kościół nie chce abyście czytali i myśleli ani zadawali pytania macie być ślepo posłuszni, nie znając prawdy. Bo tylko prawda was wyzwoli też słowa Chrystusa a nie wszyscy są zniewoleni mimo iż w narodzinach Bóg dał nam wolność, to ludzie faryzeusze nas moment zniewalają, właśnie tymi doktrynami wprowadzonymi przez cesarzy kilkaset lat po śmierci Chrystusa i ostatnich apostołów.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 1
Jaki tu grzech pracuje sam nie stać mnie na takie koszta 4 dzieci
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Po spowiedzi świętej nie ma grzechu bo został odpuszczony
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Bzdura. Ksiądz potwierdza, że kandydat jest wierzący ., przyjął sakramenty i praktykuje. Kandydat może powiedzieć, ze praktyki ze względu np. na pracę odbywa w innych kościołach. Nie jest wskazana ilość praktyk i ich realizacja. Ksiądz jest poniekąd notariuszem, który daję wiarę kandydatowi. A sumienie może obciążać kandydata jeżeli kłamie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sumieniem???to coś czego większość z nich nie posiada
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zaświadczenie musi wydać o sakramentach ale nie musi wydać ze jesteś katolikiem praktykującym a takie tu potrzebne
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a skąd on wie , że masz narzeczonego ??????- powiedz , że jesteś sama , nie jesteś w zwiazku - wg mnie problemow nie powinni robic .........
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 5
juz pewnie musztarda po obiedzie i ksiadz wie

a tak z drugiej strony to jesli bylabym w zwiazku malzenskim zawartym przed ksiedzem jak to bozia przykazala a codziennie bbym chlala na umor a moj maz by mnie tlukl na kwasne jablko bo zupa zaslona to bylibysmy idealnymi rodxzicami chrzestnymi i dawalibysmy mlodemu odpowiedni przyklad?!?!?

ten kraj jest chory
naprawde nie mam nic do religii ale ksiezy w polsce niecierpie
kuzwa, kolejna wladza w tym panstwie
image
2rabbits.eu - pościele, kocyki i przytulanki dla maluchów
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 4
Ludzie co wy do czego porównójecie?! skoro wierzy to dlaczego mieszka z nim w jednym domu no powiec po co? skoro nie masz ślubu. Książom nie chodzi o to aby wzieli ślub tylko o to że nie mogą razem mieszkać ! a tak na marginesie skoro ze sobą mieszkają to czemu po ślub chłop miałby ją bić . pomyslicie czasem logicznie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 12
A współlokatorowie? Muszą się gwałcić? To wszystkich z górki traktujecie? Już wspomniałem słowa Chrystusa kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień obłudnicy
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Trochę szacunku dla ludzi i dla wiary i dla wiedzy ludzi którzy nie są tępymi niewolnikami tylko mają wiedzę liturgiczną św. Pisma i historii
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Powiem szczerze,że w mojej parafii nie miałam problemów jak tylko poprosiłam księdza o wydanie zaświadczenia dla mojej siostry (wtedy przebywała za granicą), która miała być matką chrzestną dla mojego synka.

O takie samo zaświadczenie postarałam sie ja dla ojca chrzestnego, który był w innej parafii, bo przebywał w warszawie i nie miał niestety czasu by podjechac tylko po ten świstek.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z tego co się wiem to ksiądz powinien wydać zaświadczenie o bierzmowaniu bez problemu, skoro ten ksiądz wie że żyjesz na kocią łapę i nie podoba mu sie to , poprostu robi ci na złość.
Może zgłos się do kurii z tym? albo do przełożonego tego księdza i wytłumacz że zostałaś poproszona na chrzesną dziecka i potrzemujesz zaświadczenia i tyle. Nie jesteś ateistką , miałas komunie i bierzmowanie i nic do tego ksiedzu jak żyjesz...
image
[url=http://pierwszezabki.pl]image
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2
Popieram Gabi!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
doskonale wiecie ze jak ksiadz albo jakis urzednik sie uprze to nie ma bata
niestety
image
2rabbits.eu - pościele, kocyki i przytulanki dla maluchów
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Jeżeli chodzi o zaświadczenie o chrzcie czy komuni itp to musi wydać i nie musisz mu mowić po co. Ale jeśli to ma być zaswiadczenie potrzebne tamtemu księdzu że możesz być chrzestną ( a takie u nas było potrzebne) to ksiądz ma prawo Ci go nie dać wiedząc że żyjesz z mężczyzną bez ślubu. Tak jest i tyle.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 3
Ksiądz to oprócz powołania również zawód. Więc niech wykonuje ten zawód rozsądnie, a nie robi ludziom pod górę "bo tak". To co, jak chłopak "chodzi" z dziewczyną, od razu powinien się oświadczyć?! Zresztą, to osobny temat.
Ja bym poszła z tym do przełożonych księżulka, może to nie pierwszy taki przypadek...
image
image
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Niestety jest tak jak mówi Kanka.

Kilka lat temu miałam podobne przejścia z proboszczem (35 letnim !). Potrzebowałam jego zgody na bycie matką chrzestną i nie chciał mi dać, bo nie przyjmowaliśmy kolędy. Nie obchodziło go to, że jesteśmy studentami i akurat wizyty wypadają w przerwie semestralnej i wtedy wyjeżdżamy do domów. I to, ze u rodziców przyjmujemy kolędy. Dla niego świadectwem tego, że jesteśmy praktykujący było przyjmowanie księdza. Mieszkam teraz w innej parafii i każda sprawa, którą chcemy załatwić rozpatrywana jest pod warunkiem pełnej karty "odwiedzin". Tu na pomorzu większość księży lubi pokazywać ludziom, kto tu rządzi.
image

image

popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
czasem trzeba sklamac,no takie są realia.przed slubem jakby ksiadz sie dowiedzial ze razem mieszkamy nie dopuscilby nas do slubu wogole .
image
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3
nie trzeba się przyznawać,moja koleżanka która była świadkową na moim ślubie przyznała sie na spowiedzi że mieszka z nażeczonym i pomimo że za rok miał być ich ślub,rozgrzeszenia nie dostała i na moim ślubie nie mogła wziąść komuni,dobrze że świadkową mogła być,hi,hi
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Słuchajcie, a może tam gdzieś z boku leżała taca " na ofiarę"???? Hi hi hi...Coraz częściej nawet w kościele dużo świstków załatwia się za " co łaska"....Ludzie co za czasy.....
image

image
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
Chrzestnym mojego dziecka został mój szwagier - rozwodnik i żyjący w 'konkubinacie'. Ksiądz co prawda długo z nim rozmawiał, ale nie robił problemów... Natomiast moja kuzynka - rozwódka ma 3 chrześniaków (trzymała do chrztu już jak się rozwiodła) - oprócz pierwszego chrztu nie miała problemów z uzyskaniem odpowiednich zaświadczeń i spowiedzią.
Można trafić na księdza i księdza.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
no tak ale problem polega na tym ze sie nalezy do jednej parafii - nie mozna sobie wybrac tej w ktorej sie zalatwi - jak sie ma w parafii upierdliwca to niestety nie da przeskoczyc
image
2rabbits.eu - pościele, kocyki i przytulanki dla maluchów
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziewczyno zastanów się co mówisz, bo pleciesz totalne bzdury!
Jakby się dowiedział, że razem mieszkacie i w końcu zdecydowaliście się na ślub ucieszyłby się, że chcecie przestać żyć w grzechu!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mam identyczną sytuacje, mimo tego że ślub mamy za 3 miesiące i wpuściliśmy kolędę nie dostałam zaświadczenia o sakramentach.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mylisz pojęcia jak nie chodzisz do kościoła to po co ci chrzest i inne sakramenty dla zasady bo babcia bedzie krzywo patrzeć to się przerzuć na islam i dywanik i wał głowa w podłogę
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Takie kombinowanie. Rodzice dziecka dobrze znają przyszłych chrzestnych i powinni wiedzieć kogo biorą.ksiedza możesz oszukać.ale na swoje sumienie bierzesz.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
elka - ale jakie zaswiadczenie jest Ci konkretnie potrzebne?
takie, ze mialas bierzmowanie, komunie, chrzest - musi Ci ksiadz wydac!
gorzej, jesli chodzi o zaswiadczenie, ze mozesz byc chrzestna, tego juz nie musi Ci podpisac...
u mojego starszego syna chrzestnym mial byc moj kuzyn i niestety zaswiadczenia nie otrzymal, bo nie przyjmowal kolendy, a chrzestna ledwo co dostal zaswiadczenie, po blaganiach ksiedza prawie na kolanach przez jej matke ;-)
image
image
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czytam to wszystko i ręce mi opadają!! Co za kuźwa czarna mafia!! Ja pier....!!!!
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 4
Miałam identyczny problem (nie przyjęta kolęda i związek bez ślubu) i w końcu po moim dłuuugim i niezbyt grzecznym monologu na temat co o tym sądzę ksiądz wystawił mi zaświadczenie ale wzniósł przy tym oczy do nieba i powiedział "pozostawiam to w rękach Boga" Byłam wtedy mega oburzona, bo mam dość liberalne podejście do religii i dla mnie bycie chrzestną jest bardziej pewnym obyczajowym zobowiązaniem wobec dziecka niż religijnym. Ale jest to tylko moja interpretacja i nie zmienia ona faktu, że sakrament chrztu rządzi się swoimi prawami (poczytajcie sobie) i w związku z tym, księża chcąc ich przestrzegać, faktycznie nie powinni wystawiać takich zaświadczeń nieodpowiedniej (pod względem religijnym) osobie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
haha mialam to samo gdy moj brat mial zostac chrzestnym mojej corki.w szczegoly sie wdawac nie bede,ale ksiedza szybko uciszylam,gdy zapytalam czy dzieci ksiezy normalnie dostaja chrzest hehe.zbladł i pozamiatane bylo.
to nieprawda ,ze nie mozesz byc hcrzestna.jest taki specjalny przepis,ktory dopuszcza osoby nie zyjace w zwiazku malzenskim do tej roli,tylko trzeba wyslac pismo do kurii,zeby wyrazili zgode(zawsze sie zgadzaja wiec to tlko formalonosc) i wtedy taka osoba poprpstu nazywa sie swiadkiem chrztu zamiast matka/ojciec chrzestny.Ot,cala roznica hehe.
a jak wezmiesz kiedys slub to automatycznie nazwa swiadek zamienia sie na matka/ojciec.
ksieza nie zawsze informuja o takiej mozliwosci,bo nie chca,ale masz takie prawo.moj proboszc akurat okazal sie ok i sam mi o tym powiedzial i nawet sam przywiozl pozwolenie z kurii.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4
Jeżeli masz zostać matką chrzestną czyli musisz żyć tak jak nakazuje kościół, jeżeli tak nie żyjesz to masz prawa kościoła delikatnie mówiąc "gdzieś", jeżeli masz je "gdzieś" nie nadajesz się na matkę chrzestną. I dla tych co mówią, że księża to "mafia"zastanówcie się czy chrzcicie bo tak trzeba czy chrzcicie bo wierzycie w BOGA !!!
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 6
hehehe,a co zrobic z tym ze ksieza maja dzieci,nie kryja sie z tym i jeszcze nadal sa ksiezmi ,odprawiaja mszę itd????
to jest wporządku?zastanow sie.

oni potrafia nas pouczac a sami zyja w jeszcze wiekszym grzechu,bo grzechu krzywoprzysiestwa!

jak to sie mowi"przyganial kocioł garnkowi".dlatego ludzie tak bardzo ich krytykują.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2
wiara w Boga a przepisy wymyslone/ustanowione przez ksiezy na jakichs tam soborach to dla mnie nieco dwie rozne bajki.a skad jestes pewna,ze te wszystkie przepisy,regulaminy itp podobaja sie Bogu???
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
ps:a skoro sami ustanowili taki przepis,ze osoba niezyjaca w zwiazku malzenskim moze zostac swiadkiem chrztu i to dokladnie na tych samych zasadach co ojciec/matka chrzestna,to znaczy,ze jednak wcale im to tak nie przeszkadza haha.sami sobie zaprzeczaja:P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
zaden ksiadz nie ma prawa odmowic ci zaswiadczenia - i mas zprawo byc matka chrzestna bez slubu - ten ksiadz to bedzwał ktory liczy na to ze dasz mu kase i tyle
Ślub cywilny
image

Slub Kościelny

image
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
zaświadczenia sa dla wierzących....
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 5
Mam własnie podobny problem z bratem, bo chce żeby on został chrzestnym, ale jak był u spowiedzi to nie dostał rozgrzeszenia. Powiedział ze mieszka z dziewczyną, na to ksiadz zapytał czy tego żałuje i czy sie od niej wyprowadzi, a brat na to że nie. No i nie dostał rozgrzeszenia. Z tymże on może iść do innego księdza sie wyspowiadać, ale stwierdził, że teraz nie bedzie wcale o tym mówił. I co? Po co w takim razie ta spowiedź? Tylko po to żeby ją odpękać i dostać podpis.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja za to zostałam ponad rok temu chrzestną i wtedy jeszcze tez żyłam z męzczyzną bez ślubu, ale nie było absolutnie żadnego problemu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
chociaż ksiądz, który wystawiał mi zaświadczenie o tym wiedział
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Rodzice chrzestni powinni żyć w wierze, przestrzegać "zasad" i dawać przykład, być wzorem do naśladowania, a skoro żyją w grzechu to takim wzorem do naśladowania nie są i pewnie dlatego ten ksiądz nie chce wydać zaświadczenia, uważa ze nie jesteś godna zostać matką chrzestną.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4
A jak to jest w przypadku świadka chrztu? Pytam z ciekawości, czy świadkowi chrztu potrzebne są jakieś zaświadczenia?
image
image

image
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
No właśnie świadek musi dostarczyć ze swojej parafii zaświadczenie o wyznaniu i w tym właśnie sęk, że siostrze założycielki wątku nie chcą tego zaświadczenia wydać
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
chrzestny a świadek chrztu to nie to samo ....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pytałam o świadka chrztu nie o chrzestnego. Orientuje się ktoś? Chciałabym aby świadkiem chrztu była osoba wyznania prawosławnego. Jak wygląda to przy załatwianiu chrztu. Będę wdzięczna za opinie.
image
image

image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Aaaa, no widzicie, nawet nie wiedziałam ze jest coś takiego jak świadek chrztu ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tu jest to opisane:
http://www.ekumenizm.pl/content/article/20080204144500853.htm
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

KSIĄDZ MA RACJĘ!!!

Jeżeli żyjesz w grzechu, a mianowicie w związku nieskramentalnym i jesteś w ten sposób od Boga daleko, to jak chcesz pomóc wychowywać dziecko w wierze? W ten sposób dasz antychrześcijański przykład swojemu chrześniakowi. Dlatego MUSISZ zrozumieć, że ksiądz ma tu rację, bo kieruje się dobrem dziecka.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 9
prawo kanoniczne mówi jasno że jeśli planujecie ślub i zadeklarujecie taką wolę przed księdzem nie ma on podstaw by odmówić
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
księża- ech.. jak tylko słysze scyzoryk mi się w kieszeni otwiera, normalnie państwo w państwie!
zamiast iśc młodym na ręke żeby było więcej ,,wiernych'' to robią pod górkę tak,że nawet ostatnio moja babcia się na nich wypieła i modli się w domu, porażka!
image
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
no własnie znowu ksiądz jest najgorszy, tylko, że:
1. kościół to nie demokracja
2. nikt nikogo do niczego nie zmusza, w sensie przynaleznosci do kościoła
3. trezeba wiedziec czym jest sakrament chrztu i że nie każdy ma prawo wziąc w nim czynny udział, bo slubuje się w nim pomoc rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej z jej zasadami
4. NAJWAZNIEJSZE moim zdaniem odmowa zaświadczenia wynika nie tyle z powodu zycia w związku niesakramentalnym, bo tego ksiądz nie wie; wie natomiast, bo ma to odnotowane, czy osoba starająca się o to zaświadzczenie nalezy do kościola, co oznacza np. przyjmowanie ksiedza po kolędzie

i jeszcze z innej beczki dla porównania: jezeli weźmie sie kredyt w banku i sie go nie splaci, to nowego się nie dostanie i nikt nie ma do banku o to pretensji
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 6
~... a skąd możesz wiedzieć z czego wynikała odmowa księdza?
Autorka napisała na początku, że planuje ślub i ma wszystkie sakramenty więc można zakładać że bierze udział w życiu kościoła. Oczywiście jak jest naprawdę wie tylko ona sama ale nie nam to oceniać.

Chodzi o samowolę księży i niewyobrażalną dowolność w wydawaniu decyzji, jeden pozwoli inny nie. Skoro zgoda lub jej brak zależy od widzimisię danego księdza coś jest bardzo nie halo.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
słyszałam, że można ochrzcić dziecko w przypadku gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego, o tym, że chrzestni też nie muszą go mieć nigdy nie słyszałam, mogłabyś zacytować gdzie w prawie kanonicznym jest coś takiego napisane ???
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kan. 874 -
§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

Ponadto prawo kościelne formułuje też warunki niezbędne do godziwego ochrzczenia dziecka. Trzeba:

1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;

2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie (KPK 868).

"Uzasadniona nadzieje" jest wówczas gdy rodzice i/lub chrzestni deklarują że ślub kościelny wezmą i żyć w zgodzie z nauką kościoła zamierzają.
Skoro autorka jest panną nie związaną ślubem cywilnym i zamierza wstąpić w zw małżeński w kościele podstaw do odmowy nie ma.
Chyba że istnieją inne powody, o których autorka nie pisze.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0
mam podobny przypadek z zaświadczeniem od księdza tylko ja przyjołem wszystkie sakramęty czlyli mam ślub mam dwoje ochszczonych dzieci jestem rodzicem chrzestnym a teraz siostra poprosiłe mnie rzebym został rodzicem chrzestnym a ta Ku...a czarnuch powiedział że nie wyda mi zaświadczenia bo nie widzi mnie co niedziele w Kościele jak chamowi powiedziałem że to moja sprawa gdzie i w jakim kościele układam się z Bogiem to mi odpowiedział żebym do boga poszedł po zaświadczenie.
Dlamnie banda rąb....ch pedałów i robią co chcą przez takich idiotów ludzie dopiero przestają chodzić do kościoła mało tego jeszcze ch....j mieszka ze swoją gosposią która jest kościelnym i bez żadnego sakramentu żyje sobie z babą pod jednym dachem jak ojciec Mateusz
moja parafia jest pod Wezwaniem Wniebowstąpienia a ks to Z Cholewa kawł K.....y
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 9
Rodzice chrzestni -mężczyzna i kobieta przedstawiający do sakramentu chrztu osobę chrzczoną. Biorą także na siebie troskę o nią i poręczają za jej wychowanie w duchu religii, którą przyjmuje.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2
Ale głupoty wypisujecie, kolejna nagonka na księży. Ciekawe dlaczego ksiądz miałby nie wydać Wam zaświadczeń. Nie zrobi tego tylko w przypadku, gdy macie dzieci a nie żyjecie w związku sakramentalnym, co jest logiczne, że kłoci sie z nauka kościoła. Bzdury bzdury bzdury...
A najlepszy tekst, że " ksiądz powinien iść młodym na rękę" .. Żenada, od razu widać, że nie kumasz o co chodzi w wierze.. To nie zawody kto ma więcej parafian.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 6
Mnie zawsze zastanawia ile z tych par które ochrzciły dzieci chodzi do kościoła? Założę się że większość chrzci dzieci żeby rodzina nie gadała i żeby dzieciak szedł później do komunii "ze wszystkimi"
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4
Kilka lat temu mialam byc matka chrzestna, ale ksiadz odmowil wydania dokumentow wiedzac ze mieszkam z narzeczonym (juz bylismy umowieni na slub za 3 miesiace w tym samym kosciele!). Powiedzialam ze moge sie nawet na pismie zobowiazac ze nie bede wspolzyc, ale ksiadz powiedzial ze wspolzyc moge ile chce, byle bym nie mieszkala pod jednym dachem:-/ co za bzdura... stanelo na tym ze napisalam pod kierunkiem ksiedza pusmo w 2 egzempkarzach, z pieczatkami, ze nie bede mieszkac z narzeczonym do slubu. Wspolzyc ksiadz pozwolil, ale poniewaz dla mnie to bez sensu, odpuscilismy sobie wspolzycie przez 3 miesiace do slubu. Ta sprawa pozostawila po sobie niesmak i poczucie ze znaczenie ma nie milosc, dobro, jakies zasady duchowe, tylko to co ludzie sobie moga pomyslec. W rozmowie ksiadz mowil ze moglabym nawet wspolzyc z 10 facetami, wyspowiadac sie i byc matka chrzestna, ale jak nie wspolzyje tylko mieszkam z narzeczonym to rozgrzeszenia nie dostane:-/ Przykro mi, ale uwazam ze to chore:-( Matka chrzestna w koncu zostalam.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zgadzam sie, ze to jest chore :) moja Mama ostatnio rozmawiala z proboszczem z parafii Babci... Mama jest po rozwodzie i wyszla drugi raz za maz (slub cywilny). Zeszla z proboszczem wlasnie na temat rozgrzeszenia takich par. Ten powiedzial, ze mozna takowe uzyskac, ale musialaby ze swoim mezem zyc jak brat z siostra... czyli moga mieszkac pod jednym dachem, ale nie moga wspolzyc :/

To co niektore osoby pisza powyzej jest smieszne. Przepraszam Was bardzo, ale chodzimy do Kosciola dla Boga czy Ksiedza? Ja niestety nie ufam wszystkim Ksiezom, mam jednego zaufanego a reszta? Smiem tez twierdzic, ze niektorzy Ksieza zrobili sie pewni siebie przez nasza obecna, panujaca wladze... ja wierze w Boga, nie w Ksiedza.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
wypisz sobie sama to zaświadczenie, pieczątke na kompie zrób, nikt tego nie sprawdzi...albo idź do ojców franciszkanów, dominikanów i tam Was ochrzcza bez zaświadczen. ja bym na jednym obrocie wyszła od księdza, który jeszcze mi warunki stawia...powinni dziękowac, że w ogóle jeszcze ludzie dzieci chcą chrzcić... wiara to nie łażenie do koscioła tylko wewnętrzne przekonania...ja miałam być chrzestną kiedys u bardzo "poboznej" rodzinki...mieszkałam z chłopakiem wtedy, zareczyny i ślub odłozylismy w czasie bo byłam w żałobie po mamie, ciężko zniosłam śmierć mamy i pomimo, że mieliśmy w ciągu 2 lat sie pobrać odłożyliśmy to na za 4 lata...wtedy owa rodzinka mi oznajmiła, że allbo wezmę szybki ślub albo mam z chłopakiem żyć w osobnych mieszkaniach, bo inaczej chrzestna nie bede...żart jakiś. teraz my jesteśmy szczęśliwą rodziną, a oni są po rozwodzie i to takim, że od jadu aż piecze wkoło... a do komunii chodzą. hehe. taka pobożna rodzinka.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
Chrzcimy, bo papierów nigdy za wiele
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam czy pamięta pani przebieg tego całego załatwiania kuri co i jak się załatwia? Proszę o odzew
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Chrzestny rodzic to nie c*otka czy wuj od zabawek i prezentów na urodziny. To ma być osoba, która będzie swoim życiem dawała przykład dziecku jak dorastać w bliskości z Bogiem i kościołem. A jaki przykład Ty możesz dawać? Oczywiście, że nie dostaniesz zaświadczenia z powodów o których napisałaś. W ogóle chodzisz do kościoła? korzystasz z sakramentów? Dziwne, że siostra poprosiła Ci na chrzestną jeśli wiedziała jak się prowadzisz... pewnie zrobiła to z grzeczności. Może to doby moment by zastanowić się nad swoim życiem?
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 7
Chrzestna - Właśnie widać jaka z Ciebie przykładna Chrześcijanka... To że ktoś chodzi do kościoła wcale nie znaczy że jest dobrym Chrześcijaninem, widziałam niejednego który w kolejce po komunię obgadywał sąsiadkę, a mąż żonę szturchał z pogardą w drzwiach kościoła. Pan Jezus przebaczył Marii Magdalenie bo mimo grzechu wewnętrznie była dobra, za to faryzeuszy którzy na zewnątrz pokazywali swoją pobożność Pan Jezus pouczył że nie tędy droga.

Może to dobry moment byś zastanowiła się nad SWOIM podejściem do wiary.

Autorka pierwszego posta w wątku pisała że był już planowany ślub. Zresztą myślę że i tak już dawno po chrzcinach bo wątek jest sprzed kilku lat, ale zasady jak dla mnie pozostają niezmienne. Wiara jest nie na pokaz, i nie ślepo jak ksiądz mówi. Wiara to miłość i szacunek dla ludzi i Boga, i tego uczę swoją chrześniaczkę, czy Ci się to podoba czy nie. Amen.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
Chrzestny rodzic to nie c*otka czy wuj od zabawek i prezentów na urodziny. To ma być osoba, która będzie swoim życiem dawała przykład dziecku jak dorastać w bliskości z Bogiem i kościołem.

Bóg to jest w otaczajacym nas świecie, a kościól to tylko instytucja, na której gwardia opasłych cwaniaków się dorabia od wieków.

A jaki przykład Ty możesz dawać? Oczywiście, że nie dostaniesz zaświadczenia z powodów o których napisałaś. W ogóle chodzisz do kościoła? korzystasz z sakramentów? Dziwne, że siostra poprosiła Ci na chrzestną jeśli wiedziała jak się prowadzisz... pewnie zrobiła to z grzeczności. Może to doby moment by zastanowić się nad swoim życiem?

a jak niby ta autorka sie prowadzi? mieszka z chłopakiem? i co? niejeden księżulek prowadzi się gorzej i taki ktoś ma oceniać i decydować czy ktoś ma być chrzestnym? jak mąż zdradzał żonę i odszedł do innej, złożył o rozwód, to co taka kobieta jest winna tego, że jest rozwódką i rzekomo nie może dostać rozgrzeszenia? za to, ze ją porzucono, zdradzono? i dlatego nie może być chrzestna? jaki trzeba mieć okrojony mózg, by mieć takie podejście do wiary....
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zabawne, jak wiele z Was żyje hipokryzją... ksiądz taki zły bo nie chce dać zaświadczenia.
Chrzest, ślub i kościelne pogrzeby są dla katolików - dla osób, które biorą czynny udział w Kościele Katolickim i żyje wg jego zasad.

Ja nie jestem Katoliczką i czułabym się mocno nie fair godząc się na bycie chrzestną, na ślub kościelny czy inne obrządki tej wiary nie żyjąc w ich zgodzie.

Niedługo urodzą mi się dzieci i wszyscy mnie pytają co z chrztem. Nie mieści im się w głowach, że chrztu nie będzie - bo przecież taka tradycja... TO nie jest tradycja, to element wiary. Podobnie jak komunia, ślub itd. Niestety ludzie sobie z tego zrobili imprezki i okazję do nachlania i nazbieranie fantów...
Z taką kondycją katolicką... nic dziwnego, że niewiele ludzi jest naprawdę wierzący.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 2
All- cenie Twoje stanowisko i bardzo szanuje. Tez bym nie chrzcila gdybym w to nie wierzyla.

Pytanie tylko czy wiara w Boga jest tozsama ze slepym odtwarzaniem tego co ksiadz/kosciol mowi. Ksiadz tez czlowiek i czasem moze sie mylic. Zazwyczaj nie, ale zdarza sie. Wyobrazacie sobie ze w imie Boga kiedys palono czarownice na stosie? To tez byl blad. Wiemy to po latach. A kiedys ludsie sadzili ze robia dobrze sluchajac ksiedza i podpalajac stosy.

Dla mnie szczytem bezczelnosci bylo gdy ksiadz mi mowil "mozesz wspolzyc ile chcesz ale nie mieszkaj z nim pod jednym dachem". Jak ktos mi znajdzie taki przepis w Biblii to zmieniam zdanie na temat "nieomylnosci" ksiezy.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
tylko, że chrzest opiera się o zasady Kościoła, a nie Biblii. Chcesz uczestniczyć w życiu Kościoła, to musisz się podporządkować jego regułom. Obrządek chrztu to wymysł kościelny, pamiętasz z biblii żeby kazano komuś przynieść zaświadczenie o spowiedzi? Wiara to jedno, a kościelne imprezy to zupełnie inna bajka.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Wlasnie, przeciez co niedziele eucharystia opiera sie o Biblie, wszystko co Ksieza mowia rowniez prowadzi do Biblii, wiec dlaczego chrzest nie zostal oparty na wzor Biblii?

Ja juz wczesniej pisalam, jestem osoba bardzo wierzaca i chodze do Kosciola, aby sluchac slowa Bozego, pomodlic sie... ale nie zgadzam sie na zachowania Ksiezy. Jakim prawem On ma mnie pouczac, gdzie sam pipelnia bledy (tez w koncu jest tylko czlowiekiem), znam przypadek gdzie Ksiadz w KONFESJONALE nazwal kobiete dzi... dlarego, ze przyznala sie do wspolzycia z milosci, ba powiedziala, ze biora niebawem slub. Albo znam historie gdzie dziewczyna nie dostala rozgrzeszenia , bo wspolzyla z chlopakiem, Jej chlopak wszedl zaraz po niej do konfesjonalu i co? Ksiadz go tylko pouczyl, powiedzial, ze rzecza ludzka jest popelniac blad i dostal rozgrzeszenie... czyli co? Sa rowni i rowniejsi?

Dla mnie hipokrytami sa wszyscy Ci, co usilnie probuja pokazac, ze matka chrzestna musi, zyc w czystosci itp. Bardzo Was przepraszam a kim Wy jestescie by oceniac? Tak samo jak Ksiadz? Jak bylo w Biblii, niech rzuci kamieniem ten kto jrst bez winy.

Przepraszam, ale nie znosze takiej obludy!!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie, chrzest jest wziety z Biblii, chrzczono w Jordanie, i zadne zaswiadczenie nie bylo potrzbne. Tylko dobra wola.

Nie twierdze ze dobrą matką chrzestną bedzie osoba ktora nie chodzi do kosciola, prowadza sie to z tym to z tamtym. Ale jesli za 3 miechy mam wyznaczony slub w tym samym kosciele, jestesmy juz po naukach przedslubnych, prawie co niedziele obecni na Mszy, a ksiadz mi mowi ze byloby lepiej gdybym sie bzykala z 10 roznymi facetami bo to jest mniejszy grzech niz to ze mieszkam z facetem, piore, prasuje i robie kanapki co rano to wybaczcie, ale dla mnie to absurd!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
No właśnie to jest dziwne. Jak dla mnie coś się mocno temu księdzu pomyliło, bo z tego, co ja wiem i co mi tłumaczyli inni księża, to właśnie seks przedmałżeński jest problemem, a nie samo mieszkanie razem. Kościół ponoć nie ma nic przeciwko "białym związkom", czyli takim przyjacielskim, bez seksu.
Mieszkanie razem przed ślubem jest problemem, bo młodzi są wciąż narażeni na "pokusy cielesne" i z reguły tymże pokusom ulegają, dlatego nie powinni razem mieszkać, żeby nie wodzić się wzajemnie na pokuszenie:).
Sypianie z różnymi facetami i potem łatwe i szybkie rozgrzeszenie, to bzdura. Cosik się temu księdzu pomieszało.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sam pewnie sypia z różnymi kobietami i musi jakoś sam siebie rozgrzeszać.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Wszystko to straszne jest i nic wspólnego nie ma z Bogiem a tylko i wyłącznie z kościołem anty-bożym dodam.Chrzest niemowląt to nie biblijna doktryna.Czlowiek,który dobrze poznał Jezusa i jego naukę ,chcąc pójść za Nim powinien przyjąć chrzest z wody i ducha /tak to podaje Boże Słowo ,jedyny i nigdy niezmienny autorytet i prawda/ ,reszta to wymysł człowieka,,po to aby usidlić i zniewolić bliżniego.Boża prawda daje człowiekowi wolność do tylko Bogu znanej bliskości ze Stwórcą i Zbawicielem.To co piszecie świadczy tylko o tym ,że kk pozamieniał Boże prawa na własne ,stał się nie uczniem Jezusa ,lecz urzędasem i to często przekupnym i nie czułymNic więc dziwnego ,że funkcja chrzestnego /są wyjątki/ ogranicza się do prezentów i libacji i tak już leci dalej w następnych sakramentach .Eucharystia ta pierwsza to już pogaństwo i blużnierstwo .Bo czym są te stroje dzieci ,makijaże dziewczynek ,sauny,fryzjerki , wymyślne prezenty i huczne potem balangi.Czy księża o tym nie wiedzą.Gdy mój sym miał komunię biskup kazał przynieść do kościoła prezenty do święcenia , no i na hasło poszły do góry lasy rąk z seksownymi lalkami barbie ,laptopami itp wg zamożności tzw chrzesnych .Mój syn ze swoją pierwszą biblią przy tej święconce wyglądał naprawdę mizernie.Do czego ograniczyła się wiara/religia większości rodaków ,do zwyczajów mających tylko pozory religijności.Więc niech ksiądz czy jakaś paniusia z kancelarii nie waży się na oko oceniać niby przydatności ludzi do różnych funkcji wymyślonych ....ech..........
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

A masz ksiądz bez zaświadczeń chciał przyjąć chrzestnych tylko powiedział to tak dziwnie że w końcu zrezygnowała z moich chrzestnych dla syna bo na pytanie czy muszą mieć te zaświadczenia odpowiedz była taka żebym innych tym nie frasobowac i że jakiś damy radę i bez tego nie wiedziała do końca czy chodzi o niego czy chrzestnych .Ale z drugiej strony to moim zdaniem wogule nie powinno być tych całych zaświadczeń o czym to niby na zaświadczyć że ci ludzie będę pomagać a mało jest takich chrzestnych których dziecko widzi tylko w dniu chrztu a po tem na nawet na komuni ich brak albo jaka to pomoc wychowaniu po katolicku np.18 latek za dwa lata żyje bez ślubu czy też trafia do więzienia bo mało takich przypadków jest a osoba która żyje w grzechu albo nie ma bierzmowania czasem jest lepsza niż tak zwany chrzestny z papierkiem .To wogule jakiś cyrk na kółkach jesli ktoś chcę być rodzicem chrzestnym to powinien podpisać doświadczeń że będzie pomagał i dbał o dziecko .
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

zyjesz w grzechu to jak chcesz prowadzic dziecko w duchu kosciola?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ale chrzestny to ma być świadek wiary. Osoba wierząca i praktykująca, która gwarantuje, że pomoże rodzicom wychować dziecko w wierze kościoła.
Tu nie chodzi o zaświadczenie ale sumienie.
W jakim celu chcesz być chrzestną tego dziecka?
Tylko by brać udział w nic nieznaczących dla Ciebie obrzędach?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

księgowa?? czy warto? (36 odpowiedzi)

post dotyczył będzie pracy.. a właściwie jej zmiany...obecnie pracuję jako powiedzmy pracownik...

dom czy mieszkanie??? (411 odpowiedzi)

zaczynam juz myslec o własnych czterech katach ale ceny mieszkań jak i budowy domu mnie...

Idealny krem do twarzy (68 odpowiedzi)

Pomijam fakt, że dla każdej skóry dobre jest coś innego :) , ale piszcie, który krem zachwycił...

do góry