Widok

urlop macierzynski, urlop tacierzynski...kilka pytan.

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
mam pytanko do kogos kto z prawem, i sprawami kadrowymi jest na bierzaco..
zastanawiam sie czy faktycznie jak jutro urodze (15.08.2009) to macierzynski 20tyg konczy sie 01.01.2010 wiec czy bede miala 2 tyg dodatkowe?? czy musze pisac jakies pismo i ile wczesniej? i czy moj maz bedzie mial urlop "tacierzynski"? i jesli tak to kiedy musi go wykorzystac tzn czy zaraz po moim, w trakcie mojego czy o dowolnej porze w ciagu roku?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
bedziesz miała 2 tyg dodatkowo - z automatu jeśli 01.01.2010 bedziesz jeszcze na macierzyńskim
tata może wykorzystac urlop dla tatusiów w okresie max do ukończenia przez dziecko 1 - roku zycia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no z moich wyliczen wychodzi ze jak urodze jutro to 01.01.2010 bedzie ostatnim dniem na macierzynskim- wiec bym sie zlapala...;)?
a ten urlop dla tatusiow jest 100% platny? czy jest on tylko wtedy gdy ja rezygnuje z czesci mojego macierzynskiego? czy tatus moze to wykozystac np w wakacje tak?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
też jestem zainteresowana tym urlopem-dziewczyny piszcie co wiecie
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
właśnie ten dodatkowy urlop tzn. fakultatywny ( dodatkowy) jak pisała rybalon będzie ważny od 1 stycznia 2010 roku.
www.ajka.com.pl - nauka jazdy konnej, spacerki dla dzieci na kucach
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Już był podobny wątek, może to Wam coś pomoże :)

http://forum.trojmiasto.pl/urlop-macierzynski-prosba-do-kadrowej-o-interpretacje-zapisu-t117034,1,16.html

a konkretniej do tematu :

Ponadto, po ukończeniu urlopu macierzyńskiego od roku 2010 przysługuje Ci prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyrażony literalnie w art. 1821 (dodanym przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw) obowiązywać w pełni będzie dopiero od 1 stycznia 2014. Wtedy przysługiwać będzie Tobie prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka, a przy urodzeniu dwojga i więcej dzieci – 8 tygodni. W pierwszym wypadku, gdy zdecydujesz się skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w roku 2010 i 2011, przysługiwać Ci będą jedynie 2 tygodnie, a w drugim przypadku w tych samych latach jedynie 4 tygodnie. Natomiast w pierwszym wypadku, lecz w roku 2012 i 2013 przysługiwać Ci będą 3 tygodnie, a w drugim wypadku 6 tygodni. Czyli prawo do dłuższego urlopu będzie przyznawane stopniowo. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracodawca udziela na twój wniosek, który musisz przedłożyć najpóźniej 7 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego..

Dodatkowo od 1 stycznia 2010 roku ojcu dziecka przysługuje prawo do tygodniowego, a począwszy od 1 stycznia 2012 roku, (gdy na mocy art. 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zacznie w pełni obowiązywać treść art. 1823 Kodeksu pracy) dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Ojciec dziecka będzie mógł go wykorzystać w dowolnym czasie od dnia porodu, nie później jednak niż do dnia ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Ojciec dziecka by skorzystać z takiego urlopu musi najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem złożyć pracodawcy wniosek o jego udzielenie. Pracodawca nie może odrzucić takiego wniosku. Ojciec dziecka w związku z urlopem ojcowskim ma też prawo do zasiłku macierzyńskiego.
image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
czyli od 1 stycznia 2010 tatuś może iśc na tydzien tacierzyńskiego, niezaleznie czy mamusia też jest na macierzyńskim
i dostaje 100%?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tak,dokładnie :)
tylko szkoda,że to tak krótko,w kolejnych latach mają przedłużyć
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
fajnie ale tak sie zastanawiamy z mezem czy okres "tygodniowy" to 5 dni czy 7??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
znalazłam coś takiego:
"Pracownik ojciec uzyska prawo do urlopu ojcowskiego. Nowością jest wprowadzenie specjalnego urlopu przewidzianego dla ojców. Jego wymiar w 2010 r. i 2011 r. wyniesie 1 tydzień, docelowo w 2012 r. - 2 tygodnie. Pracownik będzie mógł wykorzystać ten urlop do czasu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Urlop ten będzie udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany przynajmniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca będzie związany wnioskiem. W czasie urlopu ojcowskiego pracownik będzie otrzymywał zasiłek macierzyński."

wydaje mi się,że to tak samo jak urlop macierzyński,czyli 7 dni roboczych
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
przepraszam,ale to przez tą wczesną porę ;)
oczywiście liczą się dni kalendarzowe - niestety :(
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tylko,ze te dodatkowe 2 tyg wejda od roku 2010,a mamy 2009 :P
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dodatkowy tydzień od 2010, a dodatkowe 2 tyg od 2012 :)
image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dokładnie nulka :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
i tez dlatego chcemy poczekac jeszcze te 3 latka ;)
image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
każda z nas ma swój plan na życie - ja się bardzooo cieszę,że za ok. 6 m-cy zostanę mamusią !!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja też bym chciała... ale jednak logika mówi inaczej. Zresztą jesteśmy jeszcze młodzi, w przyszłym roku ślub i koniec studiów, później swoje mieszkanko... i wtedy pomyślimy ;)
image

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wiesz,ja do starszych pań ok. 30-tki też nie należę ... :)
najważniejsze,żeby Wam było dobrze
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
"Starszych pań, ok. 30-tki...."
hahahaha ale sie usmialam :)
Pozdrawiam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
hmm faktycznie "starsze panie ok 30" hmm a te ok 40 to co juz mumie??
a jesli ok 30 to starsze panie to ok20 to chyba jeszcze dzieci!! ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tu piszą że od 1 stycznia 2010 wejdzie dodatkowe 2 tygodnie a nie 1 tydzień jak piszecie, tylko jestem ciekawa czego innego bo pisza że ojcieć może jeszcze dostac 1 tydzień dodatkowo hmmm ( ale tylko on )

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90444,6721876,Wolne_dla_mamy_i_taty.html?as=1&ias=2&startsz=x

Wolne dla mamy i taty
Katarzyna Pawłowska-Salińska2009-06-15, ostatnia aktualizacja 2009-06-15 18:10
Ile trwa teraz urlop macierzyński? Czy ojciec też może wziąć wolne na dziecko? Boisz się, że cię zwolnią po powrocie? A może zamiast wychowawczego lepszy niepełny etat?


Ponad pół roku macierzyńskiego!

Niestety, dopiero od 2014 roku. Wtedy urlop na jedno dziecko wyniesie 26 tygodni. Ale już od początku 2009 roku matki mają prawo do dłuższych urlopów macierzyńskich. Trwają one, nie tak jak wcześniej 18, ale ¨ 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka oraz ¨ do 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków, ¨ 33 - trojaczków, ¨ 35 - czworaczków i ¨ 37 - pięcioraczków i więcej. Poprzednio długość macierzyńskiego zależała od liczby porodów. Teraz już nie ma takich kategorii - liczy się tylko liczba urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Od tego roku wymiar urlopu jest niezależny od tego, czy to twoje pierwsze, czy trzecie dziecko.

Urlop dodatkowy - do wyboru

20 tygodni urlopu to część obowiązkowa, której matka nie może się zrzec (poza szczególnymi warunkami, o czym niżej). Od 2010 roku zostanie wprowadzona jeszcze część fakultatywna (dodatkowa) - długość urlopu będzie się zwiększała co 2 lata o tę część dodatkową, aż do 2014 roku. I tak ¨ w 2010 r. będzie ona trwała maksymalnie dwa tygodnie (na jedno dziecko) i trzy tygodnie (na wieloraczki), ¨ w 2012 - cztery i sześć tygodni, a ¨ w 2014 - sześć i osiem tygodni.

Dodatkowy urlop mama lub tata będą mogli wziąć na własne życzenie, ale nie będą musieli - wybór należy do nich. Urlopu szef udzieli na pisemny wniosek rodzica zgłoszony na co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem (ważne! tego urlopu, podobnie jak wychowawczego, nie można pracownikowi odmówić). Takie rozwiązanie ma umożliwić rodzicom dzielenie się obowiązkami i pozostawić im swobodę decyzji co do momentu powrotu do pracy.


Uwaga! Dłuższy urlop będzie się należał również osobom, które w dniu, kiedy zaczyna obowiązywać nowy wymiar urlopu, są już na macierzyńskim. Np. Iwona urodzi dziecko w listopadzie 2009, czyli w roku, w którym ustawowo przysługuje 20 tygodni macierzyńskiego. Od 1 stycznia 2010 urlop się wydłuży do 22 tygodni, więc Iwona, która wtedy będzie w trakcie urlopu, przedłuży go sobie o 2 tygodnie. I nie będzie musiała pisać podania ani nikogo prosić - odbywa się to na mocy prawa.

Pracuj na macierzyńskim

Od 2010 roku rodzice będą mieli taką możliwość. Urlop dodatkowy można będzie łączyć z pracą w swojej firmie maksymalnie na połowę etatu. Oczywiście matka lub ojciec tak zatrudnieni będą podlegali ochronie przed zwolnieniem. Rodzice korzystający z urlopu dodatkowego zachowają prawo do zasiłku macierzyńskiego (odpowiednio zmniejszonego) i do wynagrodzenia za pracę odpowiednio do wymiaru czasu pracy.

Jak się liczy długość macierzyńskiego?

Jeden tydzień urlopu macierzyńskiego to 7 dni kalendarzowych. W razie potrzeby masz prawo do wykorzystania do dwóch tygodni macierzyńskiego przed porodem. Jeśli tego nie zrobisz, pierwszym dniem urlopu jest dzień porodu.

Urlop dla taty

Niezależnie od urlopu dodatkowego już teraz ojcowie mogą wziąć wolne na dziecko. Matka po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni macierzyńskiego ma prawo zrezygnować z jego pozostałej części na rzecz ojca dziecka. Tata musi wtedy złożyć pisemny wniosek o urlop najpóźniej 7 dni przed skorzystaniem, a pracodawca nie może mu odmówić. Jest to tzw. urlop na warunkach macierzyńskiego.

Mama dziecka, zgłaszając swojemu pracodawcy wniosek o rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego (najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy), musi do niego załączyć zaświadczenie od pracodawcy taty o tym, że rozpocznie on urlop bezpośrednio po terminie rezygnacji z macierzyńskiego przez matkę. Czyli w wypadku jednego dziecka tata może siedzieć w domu z maluchem nawet 6 tygodni. Ten urlop, nazywany urlopem na warunkach macierzyńskiego, gwarantuje ojcom takie same przywileje, jak matkom na macierzyńskim (zasiłek, ochronę przed zwolnieniem itp.).

Od kiedy tacierzyński

Od przyszłego roku ojcowie będą mogli skorzystać z tzw. urlopu tacierzyńskiego (tydzień). Jeśli nie zdecyduje się na urlop, wolne dni przepadną. Ojciec będzie mógł wziąć tacierzyński do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Tata będzie mógł posiedzieć z dzieckiem trzy tygodnie (dwa - dodatkowego macierzyńskiego i tydzień tacierzyńskiego) albo nawet dziewięć tygodni (jeśli matka zrezygnuje z części obowiązkowej macierzyńskiego po 14 tygodniach, ojciec zyska 6 tygodni). A od 2012 tacierzyński będzie trwał dwa tygodnie. Tata będzie mógł być sam na sam z bobasem aż miesiąc plus ewentualnie 6 tygodni za mamę, czyli w sumie dziesięć tygodni.

Gdy mama jest w szpitalu

Gdy kobieta na macierzyńskim trafia do szpitala i stan zdrowia uniemożliwia jej opiekę nad dzieckiem, tata już po 8 tygodniach jej urlopu ma prawo wziąć urlop na warunkach macierzyńskiego. Na ten czas przerywa się bieg macierzyńskiego matki. Potem może go ona podjąć, ale pod warunkiem że ojciec nie wyczerpał całego należnego im wspólnie okresu. Gdy w szpitalu jest dziecko, matka po obowiązkowych 8 tygodniach macierzyńskiego może przerwać urlop i wykorzystać go później, po wyjściu dziecka ze szpitala.

Rodzice zastępczy też mają urlop

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, ma prawo do urlopu na warunkach macierzyńskiego o takiej długości jak rodzona matka dziecka, w zależności od liczby przysposobionych dzieci, nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez dzieci 7. roku życia (chyba że dziecku odroczono obowiązek szkolny - wtedy do 10 lat). Gdy pracownik przyjął dziecko powyżej 7. roku życia albo gdy dziecko miało odroczony obowiązek szkolny, rodzic zastępczy ma prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach macierzyńskiego.

Uwaga! Od przyszłego roku rodzice zastępczy będą też mieli prawo do części dodatkowej urlopu. Wyniesie ona do 6 tygodni w wypadku jednego przysposobionego dziecka albo do 8 - w wypadku kilku dzieci, do 3 - gdy dziecko ma powyżej 7 lat.

Powrót z macierzyńskiego do pracy

W czasie trwania urlopu należy ci się bezwarunkowa ochrona, chyba że akurat kończy się twoja umowa na czas określony, kwalifikujesz się do zwolnienia z powodów dyscyplinarnych albo pracodawca ogłasza likwidację czy upadłość. Po powrocie z macierzyńskiego musisz wrócić na dotychczasowe stanowisko, a jeśli to nie jest możliwe, na równorzędne lub na inne odpowiadające twoim kwalifikacjom, za wynagrodzenie, które otrzymywał(a)byś, gdybyś nie korzystał(a) z urlopu.

Niestety, ochrona przed zwolnieniem kończy się w momencie powrotu do pracy. Jeśli wrócisz na cały etat do pracy, nic cię nie ochroni. Gdy masz umowę terminową, można cię zwolnić bez podania przyczyny i masz bardzo małe możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Jeśli jesteś zatrudniona na czas nieokreślony, pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia. Jeśli uznasz, że faktyczną przyczyną jednak było to, że masz małe dziecko i twoje uprawnienia, które mogą być niewygodne dla pracodawcy, możesz odwołać się od wypowiedzenia w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania i dochodzić przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Bo to nie może być przyczyna zwolnienia - jest to przejawem dyskryminacji np. ze względu na płeć.


Jeśli karmisz piersią, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw wliczanych do czasu pracy, a gdy masz bliźniaki, to nawet do 45 minut dwa razy dziennie. Ale te przerwy nie mogą polegać na skróceniu dnia. Do 4. roku życia dziecka nie wolno cię bez twojej zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy ani delegować poza stałe miejsce pracy. Do momentu, kiedy twoje dziecko ukończy 14 lat, masz prawo rocznie do dwóch dni dodatkowego urlopu, jeśli nie weźmie ich twój mąż.

Urlop wychowawczy - komu i ile?

Gdy twój łączny staż pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy (u wszystkich dotychczasowych pracodawców bez względu na przerwy w zatrudnieniu - okresy się sumują, liczą się tu nawet czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych), masz prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat, nie dłużej jednak, niż do momentu, gdy dziecko skończy 4 lata. Gdy dziecko jest niepełnosprawne lub wymaga stałego współdziałania w leczeniu i wymaga twojej osobistej opieki, masz prawo do takiego samego urlopu wychowawczego (przez trzy lata) do momentu, gdy dziecko skończy 18 lat. Czyli łącznie 6 lat. Tata i mama mogą w tym samym czasie być na wychowawczym do 3 miesięcy.

Urlop wychowawczy możesz wykorzystać najwyżej w czterech częściach. Udziela się go na wniosek pracownika. Nauczyciele muszą to zgłaszać miesiąc wcześniej. Urlop wychowawczy wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, ale nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie uprawnień np. nauczyciela dyplomowanego. Możesz z niego zrezygnować wcześniej, przed planowanym terminem. Musisz jedynie złożyć do szefa wniosek najpóźniej na 30 dni przed terminem powrotu do pracy. Pamiętaj, że pracodawca nie musi się na twój wcześniejszy powrót zgodzić.

Praca na wychowawczym

Na wychowawczym możesz podjąć pracę u dowolnego pracodawcy (oczywiście w niepełnym wymiarze) albo prowadzić własną działalność czy nawet uczyć się, pod warunkiem że nie wyłącza to możliwości sprawowania przez ciebie osobistej opieki nad dzieckiem. Jeżeli jednak tak się stanie, a pracodawca się o tym dowie, może cię odwołać z urlopu nie później niż w ciągu 30 dni od dnia otrzymania takiej wiadomości. W pracy nie musisz stawiać się wcześniej niż po trzech dniach od wezwania.

Czy na wychowawczym mogą cię zwolnić?

Od chwili złożenia wniosku o wychowawczy do daty ukończenia go jesteś chroniony(a) przed zwolnieniem. Chyba że pojawią się okoliczności zezwalające na zwolnienie dyscyplinarne albo pracodawca ogłosi upadłość bądź likwidację lub w wypadku zwolnień grupowych. Możesz też zamiast wychowawczego podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin, np. na pół etatu. Wtedy będziesz chroniony(a) przed zwolnieniem przez rok. Takie same zasady dotyczą też osób, które przyjęły na wychowanie dzieci w celu ich przysposobienia lub jako rodzina zastępcza.

Wychowawczy a inne urlopy

Jeśli drugie dziecko (dzieci) urodzi ci się w czasie urlopu wychowawczego, nie masz prawa do urlopu macierzyńskiego, tylko do zasiłku. Dopiero od dnia, kiedy wychowawczy się kończy, zaczyna ci się liczyć macierzyński. W trakcie urlopu bezpłatnego nie masz prawa ani do macierzyńskiego, ani do zasiłku.

Urlopy dla przedsiębiorczej mamy

Gdy młoda mama prowadzi własną działalność gospodarczą, w ogóle nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Dostanie jedynie zasiłek macierzyński przez tyle czasu, ile trwałby jej urlop. W czasie pobierania zasiłku musi opłacać składkę zdrowotną - resztę płaci za nią ZUS.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
łorety,to ja juz jestem starszą panią :PPP
dobre dobre;D
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziewczyny,trochę dystansu :)
jeżeli ktoś uważa,że mając lat 40 jest mumią jego sprawa
ja mam 20 parę,a czasami czuję się jak kobietka 40 letnia ;)

ale w tym wątku chyba nie o wiek chodzi :)

pozdrawiam serdecznie i miłego wieczorku!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziewczyny mam pytanie czy za tacierzynski płaci ZUS czy pracodawca?
jak dobrze rozumiem bedąc na zaiłku mcierzyńskim mój maż może iść na 7 dni tacierzyńskiego:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dokładnie, może śmiało iść :) Musi to wykorzystać chyba zanim dziecko skończy rok.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a czy za to płaci Zus? wiecie moj maz ma tak szefa w porzadku, że moze poprostu isc na ten urlop i pracowac a zawsze za 7 dni kaska bedzie:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a wiecie może jak to jest z urlopem wychowawczym - jeśli w jego trakcie wygasa umowa o pracę???


mam umowę do 31.12.2010 :) i chcę iść na urlop wychowawczy :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
to jednak jest ten tacierzyński !!! ten tydzien............czyli jest on niezalezny od mojego macierzysnkiego i co musi maz do pracy zaniesc????i czy wyglada to tak ze moze isc na tydzien tacierzynskiego plus potem wykorzystac swoj zwykly nalezny urlop?razem połączyc?
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jest tydzień urlopu dla taty do wykorzystania max do daty ukończenia przez dziecko 1 roku życia - złozyć wniosek na 7 dni wcześniej tylko ( nie mozna go dzielić trzeba wykorzystać ciurkiem ) nie jest też ważne czy mama jest na macierzyńkim czy już nie :-))
AgusiaGda - twój urlop wychowawczy może trwać tylko do tego terminu w jakim kończy ci się umowa - potem idziesz na bezrobotne poprostu .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Szukacie dobrze zlokalizowanego hotelu w Poznaniu, który oferuje wysoki standard i przepyszne śniadania? Mogę Wam zdecydowanie polecić sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego hotelu butikowego w centrum Hotel Poznań Włoski - Pracownia Zaburzeń Afektywnych Poznań .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Przeprowadzka - jaką firmę polecacie? (61 odpowiedzi)

Hej! Jaka firmę przeprowadzkową polecacie?? Za dwa tygodnie mnie to czeka i chciałabym...

Dom samotnej matki Matemblewo (14 odpowiedzi)

Jestem mama rocznego dziecka. Mieszkam z mężem który mnie bije. Codziennie są jakieś awantury, co...

co dla chłopca 11 lat na prezent? (7 odpowiedzi)

co mogę kupić dla chłopca 11 lat kupić na urodziny? proszę o pomoc, może macie jakieś pomysły?...

do góry