Widok

szkoła Montessori - ktoś miał styczność?

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
Chciałam poprosić o opinie osoby, które mają/znają dzieci uczęszczające do szkoły (nie przedszkola) prowadzonej metodą Montessori. W Trójmieście jest kilka. Nie tyle chodzi mi o konkretną szkołę, tylko metodę, sposób prowadzenia zajęć, jak dziecko się w tym odnajduje. Z góry dziękuję
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Taka forme kształcenia polecam bardzo na etapie przedszkola i max w klasach 1-3, potem jest juz tylko gorzej. Nie ma u nas dobrych, doświadczonych nauczycieli uczących ta metoda. Dzieci nie są przygotowywane do naszego systemu edukacji gdzie i tak trafia. Instytut nie certyfikuje placówek, wiec kazda szkola, przedszkole może nazywać się Montessori. Trudny temat, my zmieniliśmy szkole na powszechna
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zosia, dziękuję za odpowiedź, ja się w sumie zainteresowalam jedna z takich szkół, bo ma rewelacyjne wyniki egzaminu ośmioklasisty, wyższe niż w jakiejkolwiek szkole w okolicy. Konkretnie w Pruszczu Gdańskim. Szkola działa chyba z 10 lat i jest chyba dobrze prowadzona, bo np. ta w Kowalach ma kiepskie wyniki. Skoro nie ma certyfikacji, każda szkoła może dostosowuje tę metodę wg uznania?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Odradzam te szkole.
Szkola tak świetnie prowadzona ze kadra zmienia się co roku i w ciągu roku kilka razy.
O to niedobrze.. w placówkach bez Karty Nauczyciela kadra zawsze zmienia się częściej niż w publicznych, ale parę razy w ciągu roku, to przesada.. Zauwazylam, że szkoła będzie przenosić się do nowo wybudowanej placówki w innej części miasta, więc zakładam, że się rozwija. Nie mam jednak żadnej informacji z pierwszej ręki, jak taka nauka wyglada w praktyce, jak wygląda w takiej placówce przygotowanie do egzaminów itp.

Wiem tylko, że Gdańska (Przymorze) i ta z Pruszcza są polecane jako szkoły przyjazne Edukacji Domowej. I rodzice, którzy przepisali swoje dzieci na ED są bardzo zadowoleni z obu szkół, ich pomocy, materiałów, spotkań.

Moja sytuacja jest taka, że dobre szkoły państwowe są poza moim rejonem, więc najpierw musiałabym kombinować, żeby dziecko przyjęli, a potem samemu dowozic. W obecnej szkole jest prawie 30 osób w klasie i jedne z najgorszych wyników egzaminow w województwie

Rozumiem, że ma Pani blisko do szkoły w Pruszczu? Naprawdę odradzam, ale może warto doświadczyć na własnej skórze. Wiem, że wiele osób pozabierało stamtąd swoje dzieci. Obiecują co innego niż jest w rzeczywistości. Poszuka Pani Rodziców którzy mieli tam dzieci. W Pruszczu polecają katolik, mają dobre wyniki

Dziękuję za uwagi. Do Pruszcza mam najbliżej, ale z katolikami mi nie po drodze co konkretnie nie odpowiadało rodzicom? Poziom nauczania, plan lekcji, nauczyciele?

Mysle, ze jak w różnych szkołach pewnie każdemu co innego nie odpowiadało. Na wysoki poziom nauki jednak nie liczyłabym, koleżanki corka chodzi teraz do klasy z jednym z byłych uczniów tej szkoły i wspominała ze miał duże braki. Sama nie doświadczyłam wiec niewiem. Warto jednak popytać może trafi się rodzic który miał lub ma tam dziecko. Powodzenia

No muszę poszukać konkretnych rodziców, bo faktycznie opowieść koleżanki córki, że kolega ma braki to tak jak jedna baba drugiej babie... Odradzasz zdecydowanie, więc liczyłam na merytoryczne uwagi..

Nie na forum

A mogłabym prosić o e-mail na priva? Byłabym bardzo wdzięczna...

Mam obserwacje na przykładzie dzieciaka koleżanki. Szkołą w Sopocie.
Zalety:
- małe klasy,
- indywidualne podejście do dziecka i treści jakich w danym czasie się uczy,
- przyjazne otoczenie,
- zróżnicowane metody nauczania,
- rodzice "zwolnieni" z odpowiedzialności, bo trzeba tylko zapłacić i szkołą o wszystko się zatroszczy.
Wady:
- małe klasy, a co za tym idzie mało rówieśników, mało kolegów, dzieciak nie ma "wyboru",
- chaos poznawczy - co nie znaczy, że w szkołach państwowych jest pod tym względem jakoś dużo lepiej, ale pewne tematy zostają przedstawione i zamknięte, a tu mam wrażenie, że chłopak nauczył się trochę tego, trochę tego i niczego tak do końca.
Ogólnie uważam, że system nauczania Montessori to fajne rozwiązanie dla dzieci z problemami, bo pozwala się dziecku wyciszyć, nie ma takiego chaosu, hałasu i zamieszania, jak w szkołach publicznych. Poza tym nauczyciele poświęcają dużo czasu każdemu uczniowi i dają mu możliwość utrzymania indywidualnego tempa, nie ma poganiania, jak w państwowych "bo jeszcze cały program nie przerobiony".
Co do tego wyższego poziomu, to raczej tego nie widzę. Nic ponad potrzebną i podstawową wiedzę, chłopak nie przyswoił. Nie ma braków, ale nie wybija się ponad przeciętnego ucznia szkoły państwowej.
Szkoła nie jest zła, ale z przeciętnego dziecka nie zrobi geniusza.
Za to zdolne dziecko poradzi sobie nawet w szkole publicznej. Może nie będzie mieć szerokiej stymulacji intelektualnej, ale nie zginie.
Dla zwykłego, dobrze rozwiniętego dzieciaka, który nie ma problemów z akceptacją w grupie, uczy się przeciętnie, ale bezboleśnie szkoła Montessori nie jest potrzebna.
Ale to tylko moje obserwacje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzięki!

Mnie nie chodzi o robienie geniusza czy walkę o wyniki, ale tworcza atmosferę, bez tępego wkuwania. Z drugiej strony jestem ciekawa, jak wygląda ocenianie i motywowanie do nauki w takiej szkole. Założenie jest, że dziecko jest ciekawe i chętnie się uczy, ale w starszych klasach nie każdy jest zafascynowany materiałem z wszystkich przedmiotów.

Ocenianie wygląda tak, że od 4 klasy wszyscy mają świadectwa z czerwonym paskiem :) Wszyscy zadowoleni i zmotywowani :) To tak w kwestii szkoły w Pruszczu

Czyli są normalne klasówki, sprawdziany itp? Jak w zwykłej szkole

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

Meble kuchenne jak odświeżyć,okleić czy pomalować? (19 odpowiedzi)

Macie jakieś doświadczenia w związku z odświeżeniem mebli? Robimy remont kuchni,ale meble są w...

opinia o przedszkolu Martolandia na Morenia (11 odpowiedzi)

Proszę napiszcie,jak oceniacie przedszkole Martolandia na Morenie?Czy jesteście zadowolone z...

Czarny wózek? (57 odpowiedzi)

Podobają się Wam bryki w tym kolorze? Może ktoś taki wózek kupił dla swojego dziecka?...

do góry