Widok

PILNE-POMOCY CHRZEST Gdansk Orunia -chrzest- 1rodzic chrzestny 1swiadek chrztu

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
Hejka
prosze o pomoc, podobno jest parafia na Oruni gdzie mozliwy jest tylko jeden rodzic chrzestny i swiadek chrztu, podobno napisane jest przy kancelarii parafialnej na tablicy informacyjnej(wyczytalam na forum)
Z gory dziekuje za pomoc
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Tak, w mojej parafii na Gościnnej.
Generalnie prawo kościelne wymaga jednego chrzestnego żeby chrzest sie odbył, nie musi być ich dwoje.

To info z ich stronki o chrzcie:

Udzielany jest w każdą II i IV niedzielę miesiąca na sumie o godz. 11:00. Należy się zgłosić na 2 -3 tygodnie przed planowanym terminem chrztu i dostarczyć akt urodzenia dziecka z USC oraz dane rodziców i rodziców chrzestnych. Rodzice chrzestni spoza naszej parafii winni dostarczyć od swojego Proboszcza zaświadczenie, zezwalające na piastowanie godności rodzica chrzestnego.

Kan. 874. § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; (nie może żyć w związku niesakramentalnym)

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Nie wiem co teraz jest na tablicy przy kancelarii, bo ja robiłam tam chrzest 6 i 3 lata temu i wtedy o takim czymś sie dowiedziałam od księdza z którym załatwiałam chrzest.

Co do terminów to nie trzymają sie sztywno tego co na stronie. Są elastyczni. Mi też ksiądz zrobił chrzest w inną niedzielę, bo tak nam pasowało i nie było żadnego problemu. Powiedział, że może ochrzcić nawet w sobotę jak nie możemy zgrać terminu inaczej.

Powodzenia.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Acha. Wymagane karteczki typu spowiedź. Można "darować" sobie nauki przed chrztem. My powiedzieliśmy, że nasi chrzestni już pełnili te role, więc wiemy co i jak i ksiądz powiedział, że możemy sobie darować spotkanie i "kazanie" związane z tą rolą :P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Kolezanka chrzcila na jasieniu i tez miala jednego chrzestnego,
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dziekuje za pomoc :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie moja wina, ze w rodzinie a nawet wsrod znajomych wszyscy zyja w konkubinatach albo tylko po slubie cywilnym
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Najlepiej nie chrzcić i niech dziecko samo zdecyduje, czy chce być częścią Kościoła.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 8

w św. Janie na Łagiewnikach też bez problemu moze być swiadek chrztu.
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

A w wieku 20 paru lat podejmie decyzję, że chce wziąć ślub kościelny i co wtedy? Będzie musiała załatwić sobie chrzest, jako dorosła osoba będzie miała stanąć z dziećmi do pierwszej komunii itd? Nie rozumiem takiego gadania- niech sama podejmie decyzję...
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 6

Dziecko można ochrzcić, nawet niech przyjmie komunię i bierzmowanie, a jak będzie dorosłe i nie zadowolone, że jest chrześcijaninem to może wtedy ŚWIADOMIE odejść z kościoła i po problemie. Żaden problem.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ja nie rozumiem jak można stygmatyzować dzieci na całe życie...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 6

Nie rozumiesz, nie musisz na szczescie byc czlonkiem Kosciola Katolickiego ktorego jedna z zasad jest chrzczenue dzieci wiec przyjmowanie ich do wspolnoty. Bycie katolikiem na szczescie nie jest obiwiazkowe chodz niektorym wydaje sie ze jest ;)
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

O rany to działa tak ze stanie dorosły z młodszymi dziećmi do chrztu.Bycie katolikiem nie jest obowiązkowe, no niby nie jest ale jak nie jesteś katolikiem, chociaż większość to tylko udaje bo nawet nie wiedza jak w kosciele wygląda ,to jesteś postrzegany jak ktoś gorszy .Czarna owca wśród białych fałszywych owieczek.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

"Bycie katolikiem na szczescie nie jest obiwiazkowe"
Dlatego obowiązkowo chrzci się małe dzieci?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Obowiązkowe? A gdzie to pisze? Przecież to tylko wola rodziców. Nikt obcy za ciebie nie ochrzci twojego dziecka.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Z KRK nie da się odejść. Za to chrzest, komunię i bierzmowanie u dorosłego da się bez problemu załatwić za łapówkę. A odwracając kota ogonem - a jak w wieku 20 paru lat postanowi, że będzie chciał wziąć ślub żydowski/muzułmański/buddyjski to co wtedy?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Odejście z kościoła nazywa się apostazja i można to zrobić. Można też po prostu zaprzestać chodzenia do kościoła tego nikt nie zabroni .Hela to się nazywa ofiara na kościół a nie żadna łapówka.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Apostazja nie wykreśli Twoich danych osobowych z ksiąg kościelnych, a KRK nadal w swoich wszystkich statystykach będzie Cię podawał jako swojego członka. Doczytaj sobie. Nie da się odejść z kościoła.
Ofiara na kościół jest wtedy, jeżeli odbywasz wszystkie spotkania przygotowawcze do chrztu, komunii i bierzmowania, zaliczasz modlitwy, książeczki z pytaniami itp. Jeżeli dorosły przychodzi do kościoła, wywala na stół 2000 zł i mówi, że musi być chrzczony i bierzmowany na za tydzień, a ksiądz to załatwia, to jest to łapówka.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Mój kuzyn porzucił katolickie życie, przeszedł na inną wiarę i tej wierze poślubił swoją żonę. I jakoś to, że był kiedyś ochrzczony czy bierzmowany mu nie przeszkodziło w zmianie wiary na inną. Szwagier mojej kuzynki zrobił tak samo poślubiając sobie żonke na Jamajce. I jakoś można.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

No to chyba w twoich kręgach modne jest łapówkarstwo ,bo ja mogę cię zapewnić że moich tego się nie praktykuje ,mało tego 29 latek moja rodzina ochrzczony , dostąpił do komunii św i bierzmowany w jednym dniu ZA darmo ,nawet przysłowiowej ofiary ksiądz nie chciał .Syn mojej c*otki w dzień komunii został ochrzczony na 15 przed rozpoczęciem komunii św,Nie problemu i nie trzeba za to dawać "łapówek "
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Nie wiesz Miśka dlaczego chrzci się małe dzieci ,nie dla boga i kościoła tylko dla świętego spokoju aby rodzina nie gadała i ludzie obcy ,Niestety tak robi większość ale się nie przyznaje .Tutaj to tylko jedna dziewczyna się przyznała że ochrzciła dziecko dla swojej mamy bo sama jakoś za bardzo "kościelna " nie jest.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Na pewno część tak robi, ale nie mierz wszystkich jedną miarą.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Co napisałam .Większość to wciąż nie wszyscy .Czytaj ze zrozumieniem
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Do wszystkich swietojebliwych co nie potrafia czytac ze zrozumieniem zwyklego pytania. Nie kazda rodzina jest tak idealna jak wasze nie wsztscy wierzacy maja slub koscielny. Co z tymi co by chcieli a nie moga bo np maz dokonal kiedys glupiego wyboru i ozenil sie i rozwiodl po 3latach. Co z tymi co sa tacy przykladni chodza do kosciola co niefziele a w domu zone bija?
Grunt ze maja slub koscielna to sa super.
nie ocenia sie innych@
PATRZCIE SAMI NA SIEBIE
i czytajcie ze zrozumieniem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
Na Cjelmie rowniez Proboszcz zgodzil sie na jednego chrzestnego ;)
Nie robil problemu i zrozumial nasza sytuacje
nie ocenial jak co niektorzy
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak wlasnie powinno byc
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Na Chelmie a w ktorej parafii?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sw. Ueszuli :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W Losrowicach na Jaworzniakow tez proboszcz nie robil problemu i byl jeden chrzestny
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kochani , czy ktos z czytajacych moglbt mi napisac czy na Chrzcie tzn na mszy koscielny "podpowiada" co robic ? Tylko zeby nikt mnie nie zrozumial, wiem jak wyglada Chrzest i co trzeba mowic, ale jeszcze nigdy nie chrzcilam dziecka i nie wiem jak to wyglada. Wiem co nalezy odpowiadac jak ksiadz pyta co chcemy dla naszego dziecka itd , ale czy bede wiedziala kiedy polozyc szatke itp?
Jak Chrzest wyglada wu Sw. Urszuli?
Bardzo dziekuje za madre odpowiedz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wszystko na bieżąco będziesz wiedziała - kiedy i kto zakłada szatkę, kiedy i kto zapala świecę i kiedy ją gasi, kto i kiedy ma podejść do chrzcielnicy itd. Nie było u nas z tym problemu. Ksiądz na bieżąco normalnie mówił co będzie sie działo i kto co ma zrobić.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziekuje
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak jak napisalas Proboszcz mowil co robic ;) bylo przepieknie a najbardziej mnie wzruszyl moment uniesienia synka do gory i wsztscy bili mu brawo :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No i super :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Super tradycja
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Złamany palec.Ile można dostać odszkodowania? (62 odpowiedzi)

Mój tata złamał sobie środkowy palec a dwa ma pozszywane(12 szwów)Miał mały wypadek w domu.Tata...

Dobry laryngolog dziecięcy (28 odpowiedzi)

Szukam dobrego laryngologa najlepiej prywatnie dla córki chodzi o leczenie przerosnietego...

Decyzja o ciąży podjęta- co dalej :) (42 odpowiedzi)

Hej dziewczyny, dawno mnie tu nie było (kiedyś funkcjonowałam pod innym nickiem :)), ale teraz...

do góry