Widok

Chrzest dziecka a Parafia Katolicka nie robiaca problemow

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
Czesc dziewczyny czy znacie jakis kosciol w Gdansku ktory udzieli chrztu dziecku ktorego rodzice posiadaja jedynie slub cywilny?z naszej Parafi do ktorej oboje z mezem chodzilismy za dziecka odprawila nas z krzykiem i kwitkiem!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
My też mamy cywilny, w mojej parafii gdzie ja udzielałam się przez ponad 10 lat też zostałam odprawiona z kwitkiem i w końcu mieliśmy chrzest w św. Mikołaju u dominikanów bez żadnego problemu
www.ajka.com.pl - nauka jazdy konnej, spacerki dla dzieci na kucach
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nasz Ksiadz Proboszcz kazal nam zaswiadczyc na pismie ze wezmiemy slub koscielny w przyszlym roku w zamian za chrzest!niestety nie mozemy tego obiecac z wielu osobistych powodow.zastanawiam sie tylko jakim prawem Ksiadz ma decydowac czy dziecko zasluguje na czrzest czy nie?ponoc kazde dziecko jest dzieckiem Bozym tak bynajmniej nas uczyli!wiec w czym problem?chyba powinien sie cieszyc ze chcem wychowac dziecko wna katoliczke!przepraszam za szczerosc ale denerwuje mnie to strasznie!
dziekuje Slicznie za podanie koKosciola ktory nie robi problemow :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
my tez jestesmy po cywilnym i chrzcilismy Bartoszka w św. Mikołaju :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
o moj Boże.... wymuszanie na rodzicach ze za rok wezmą slub koscielny...
Bez komentarza....;]
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
to sie nazywa szantaż.............nie inaczej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pewnie w parafiach jest tak że proboszczowie niechcą swoich parafian ale z innych parafii pewnie przyjmą i to za dużą kasę
www.ajka.com.pl - nauka jazdy konnej, spacerki dla dzieci na kucach
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Idź do kurii i opowiedz, jaka jest sytuacja. Kościół nie ma prawa odmówić chrztu dziecka. Zobaczysz, natychmiast się zgodzą. Miałam podobny problem - kuria to natychmiast załatwiła.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
W parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża na Ujeścisku...
Ale mimo wszystko polecam wizytę w kurii... Z moim mężem mieliśmy problem odnośnie otrzymania ślubu w Kościele, dlatego z doświadczenia wiem, że takie sprawy należy załatwić inaczej niż na własną rękę, szkoda nerwów!
Mąż & Żona od 25 grudnia 2008 r.

image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
św Mikołaj.. ale musisz mieć pozwolenie od waszego proboszcza, że możesz chrzcić dziecko w innym Kościele - tak było w naszym przypadku.
Zawsze możesz iśc do Kurii i powiedzieć jaka jest sprawa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja synka chrzcilam w parafii NSJ we Wrzeszczu, bez zadnych problemow, a z narzeczonym nie mamy zadnego slubu, dopiero w pazdzierniku sie pobieramy.
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nam tez odmowiono chrztu bo mamy cywilny, pomimo ze bedziemy mieli koscielny za 2 miesiace... laske robia. zamiast sie cieszyc ze rodzice wybrali taka droge dla dziecka. co dziecko jest winne?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Proboszcz ma prawo odmowic i Kuria tu nic nie pomoze, jezeli rodzice z wyboru nie biora slubu koscielnego tzn sami sie decyduja na zycie w grzechu (ale nie dotyczy to juz osob ktore z roznych powodow nie moga wziac slubu koscielnego).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6
czytałam w prasie ze ksieza maja teraz takie zalecenia aby nie odmawiac chrztu ale widac sa uparci jest to przykre bo tak naprawde to szkodzi tylko kosciolowi- młodzi ludzie sie zrazaja i potem juz nie chca z takim kosciolem miec nic wspolnego
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
sorki za moja opinie, ale od tego jest forum.
po pierwsze 100x trudniej udzielic chrztu dziecku parze ze slubem cywilnym niz bez slubu w ogole.
ja np. nie rozumiem malzenstw ze slubem cywilnym, gdzie dla mnie to troche na sile chrzcza dziecko, tylko dla swietego spokoju, bo tak trzeba, ale slubu koscielnego nie chca.
uwazam, ze nie powinno byc to zalezne czy ma sie slub cZy nie. moj maz jest chrzestnym dla dziecka ktorego rodzice maja slub cywilny, i byly wielkie problemy, co moja kuzynka wycierpala sie, bo proboszsz szalal, od mojego Tomka wymagal nie wiadomo czego, a sam tomek zyl w konkubinacie wtedy. nie bylo to w trojmiescie.
nie wiem,ja jednak poczekalabym ze chrzcinami, a nawet jestem za tym , ze dziecko moze byc troszke wieksze, ale to moja opinia.
mam nadzieje, ze i tak niedlugo znajdziecie bezproblemowa parafie.
pzdr
image


image
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
po co chrzcic dziecko jak nie ma sie slubu koscielnego? ok jak ktos jest rozwodnikiem. ale jak rodzice nie chce zyc po katolicku to po co dziecko maja chrzcic?
niech dorosnie i samo wybierze religie
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
walerko- posiadanie dzieci i odprawianie mszy to jest dopiero zycie w wielkim grzechu.
(Zrobilam celowe porównanie...)
No,ale łatwiej umoralniać niż samemu zyc zgodnie z wybraną religią(nie mowiac juz o przysięganiu celibatu).Dlatego pewnie ludzie buntują się przeciw księżom...którzy często udają świętych(oczywiscie nie wszyscy,ale ci wporządku i tak doskonale wiedzą jak wielu z ich kolegów księży zyje ) a tak naprawde zyją w grzechu krzywoprzysięstwa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
parafia Św. Teresy w Gdańsku (Suchanino/Cygańska Góra), na ul. Powstańców Warszawskich. Ksiądź powiedział, że nie ma problemu, a ślubu wogóle nie mamy... żadnego. Chrzest planujemy w lipcu... mogę pójść w niedzielę i zapytać się jak to jest kiedy jest cywilny... daj znać bo nie wiem czy lokalizacja Ci pasuje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Chrzcimy dziecko, a to dla Kościoła oznacza, że będziemy je wychowywać w wierze i dawać odpowiednie wzorce. Dlaczego więc ktoś dziwi się że księża nie chcą udzielać chrztu dzieciom rodziców bez ślubu kościelnego, albo że tak surowo podchodzą do wyboru chrzestnych? Bo jasne jest, że takie dziecko nie będzie miało w najbliższych wzorca katolickiego. Tylko po co wtedy w ogóle chrzcić? Żeby ładne białe ubranko założyć czy imprezę rodzinną zrobić? Bo nie widzę innego powodu.

A różne "indywidualne" przypadki należy pozostawić rozpatrzeniu księży bądź kurii, a nie od razu naskakiwać, wyszukiwać ich wady i niedoskonałości tylko dlatego, że odmawiają realizacji naszej wizji na chrzest. Uważam że ich wizja jest ważniejsza.
A ludzkie bądź nieludzkie zachowanie? No cóż - w każdym środowisku są ludzie i nieludzie.
imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Chrzcimy Dziecko, ponieważ chcemy je wychowywać w wierze katolickiej co tym samym oznacza, że otrzyma odpowiednie wzorce. Dlatego nadal dziwi mnie odmowa chrztu w niektórych kościołacha a może nawet i oburza!!!
Dlaczego Dziecko ma "cierpieć" z powodu decyzji Rodziców, że nie potrzebują ślubu kościelnego albo wogóle go nie mają z różnych powodów...? Brak tego ślubu nie oznacza, że się nie wierzy czy nie uczęszcza na msze św.
I jestem pewna, że nie chodzi tu o ubranie Maluszka w ładne ubranko i zrobienie spędu rodzinnego!!!!!!!
A co potem Dzieciaczek w przyszłości zdecyduje... tego nie wie nikt.
O zachowaniu Księży wogóle nie będę się wypowiadać - na ten temat nie mam niestey dobrego zdania i doświadczenia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
zgadzam sie ksieza nie sa swieci i niestety w wielu z nich wyznaje zasade ze ludzie sa dla nich a nie oni dla ludzi, ale ich grzechy sa ich i Pan Bog ich z tego rozliczy. gdyby sakramentow mieli udzielac ludzie bez grzechu to nie mial by kto. Tu chodzi o wzorce. nie iwme jaka jest sytuacja osoby ktora zalorzyla ten watek i to nie jest do niej osobiscie ale czesto chrzest traktuje sie jako tradycje a mam nadzieje ze Kosciol budzi sie i zaczyna dostrzegac ze tu chodzi o jakosc a nie ilosc. Jaki wzorzec religijny daje rodzina ktora nie ma slubu koscielnego i to z wyboru a nie, bo nie moga?
image

image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
za pieniądze ochrzczą wszędzie!
nicolas
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
czy slub kościelny rodziców daje 100% pewności że dziecko będzie miało "katolickie" wzorce ??

mam znajoma która ma ślub kościleny, ochrzciła dziecko i mimo że mała ma już 3 lata chyba ani razu w kościele nie była, nie przyjmuje księdza w domu bo "nie ma czasu" ..
My nie mamy ślubu kościelnego a do kościoła chodzimy często ..
(wcześniej nie mogliśmy, teraz mamy uregulowaną sytuację ale ... zdecydowaliśmy się jednak nie brać ślubu kościelnego ... w najbliższym czasie)

więc ślub kościelny nie jest wyznacznikiem wiary czy pobożnego życia
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
dla mnie osobiście chrzest (podobnie jak święta) jest tradycją... :) nie uważam się za katoliczkę :P mam za sobą okres ateizmu :) teraz wierzę w to co wierzę, a nie w to co narzuca mi wiara :)

natomiast mojemu Mężowi i reszcie Rodziny będzie zależało na chrzcinach dzidzi - część jest praktykująca, część nie :P


uważam, że gdy mój potomek będzie dorosły - sam wybierze w co chce wierzyć ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
u mnie jest podobnie, ja ... straciłam wiarę napewno w kościól a coś tam na górze... może i jest, może czuwa nad nami wszystkimi, za to mój Partner jest wierzący, podobnie jak reszta Rodziny - dlatego chrzciny będą. A co Dzieciaczek w przyszłości wybierze... tak jak pisałam wczesniej - tego nie wie nikt. Do kościoła chodzę - ale to dla mnie jest zawsze fajny spacerek:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie wiem czy juz bylo, ale chyba w Matemblewie.. oni są bardzo pro rodzinni..
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mnie czeka pewnie ten sam problem. Jestem po rozwodzie i z obecnym mężem po cywilnym ślubie. Nie zgadzam się że gorzej wychowam swoje dziecko, przecież rozwód nie oznacza że człowiek staje się jakiś ułomny i nie może w pełni odpowiadać za siebie....Cóż że nie mogę iść do spowiedzi i komunii? Trudno ale pamiętam czego mnie uczono na religii i chodzę do kościoła więc " tego" się nie zapomina....
image

image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Witam wszystkich na forum.jestem tu pierwszy raz.od paru dni czytam dużo o chrztach bez ślubu kościelnego ,ponieważ mam ten sam problem.nasz synek ma już 11 miesięcy i chcemy go ochrzcić.w parafii u mojego narzeczonego w Gdansku-Zaspie proboszcz potraktował nas wręcz poniżająco,obrażając nasze zachowanie i wymuszając ślub!słowa jakie tam usłyszeliśmy były upokażające i powiem szczerze,że jak na proboszcza tak WYNIOSŁEJ I DOSTOJNEJ parafii to nie dał żadnego przykładu jak nawet uszanować człowieka a w jego mniemaniu blizniego.na drugi dzień pojechaliśmy do KURII i tam sie też dowiedzieliśmy,że niestety jak nie ma żadnych przeszkód żeby wziąść ŚLUB KOŚCIELNY,to musimy go wziąść a potem chrzest.WIĘĆ Z TĄ KURIĄ TO CHYBA TAKNIE DO KOŃCA ŻE ONA W TYM NAM POMOŻE.ale głęboko wierzę,że w jakimś kośćiółku udzielą nam chtu dla synka:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pierwiastko, owszem mają racje, jeśli jesteście wierzący, mają prawo cos takiego zrobić.

Ja zrobiłam tak, poszłam do proboszcza, i powiedziałam że ja jestem wierząca, a ojciec dziecka nie, natomiast nie będzie się wtrącał w wychowanie religijne naszego dziecka, i pozostawia je mi. Skrzywił sie, coś tam pomarudził, ale powiedział że podpisze tylko oświadczenie że wychowam dziecko w wierze katolickiej :)

Byłam u proboszcza na Chełmie w kościele Św. Urszuli
image
[url]image[/url]
[url]image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
OK, rozumiem kiedy kiedy rodzice nie mogą wziąć ślubu kościelnego. Ale kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań? Wiara polega na akceptacji wszystkich zasad,a nie te sobie akceptuje a innych nie bo mi nie odpowiadają. Jeżeli deklaruję sie jako osoba wierząca tzn, że uznaję zasadność sakramentów czyli tak samo ważny jest dla mnie sakrament ślubu jaki sakrament chrztu świętego. A stwierdzenie: Jestem wierzący, chodzę do kościoła ale ślubu kościelnego nie potrzebuje jest dla mnie po prostu hipokryzja...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
a po co wam chrzest dla dziecka, skoro sami nie macie slubu koscielnego? bo co ? ladnie wyglada w bialej szatce i babcia kazala?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
zebrałam to i owo ;) może Nam się przydać w rozmowie z proboszczami... ;P



Święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie wzbrania im ich przyjmowania (kan. 843§1 KPK).

Zdatnym do przyjęcia chrztu jest każdy człowiek, jeszcze nie ochrzczony (kan.864 KPK).






Prawodawca kościelny wprowadził, co do godziwości chrztu, następujące zalecenia :
· nie udzielać chrztu św. małym dzieciom bez wiedzy ich rodziców lub prawnych opiekunów, lub wbrew ich woli;
· jeśli rodzice są połączeni związkiem cywilnym, duszpasterz powinien starać się doprowadzić ich do zawarcia małżeństwa sakramentalnego przed chrztem dziecka;
· gdy żyjący w związku cywilnym wyraźnie odmawiają zawarcia małżeństwa sakramentalnego lub nie mogą tego uczynić z powodu przeszkód kanonicznych, duszpasterz ma obowiązek żądać na piśmie od rodziców dziecka i chrzestnych oświadczenia, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej;
· jeśli jeden z rodziców dziecka jest wierzący a drugi nie, dziecko należy ochrzcić na wyraźną prośbę jednego z nich;
· w zetknięciu się z trudnymi problemami z zakresu chrztu, duszpasterz czując się odpowiedzialny przed Bogiem za owoce łaski tego sakramentu, powinien poszczególne wypadki dokładnie analizować przed podjęciem ostatecznej decyzji, a w razie uzasadnionej potrzeby zwrócić się do Biskupa ordynariusza (por. kan. 868§1 KPK).



Musimy wszyscy mieć świadomość tego, że Kościołowi, który pełni wolę swego Założyciela, zależy bardzo na ciągłym wzroście liczby należących do Ludu Bożego, stąd zależy także na tym, by wszyscy spełniający minimum wymagań, przyjmowali chrzest.


http://www.archpoznan.org.pl/serwis/artykuly/2002/1/chrzest.htm



Kan. 868 -

§ 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:

1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;

2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.



Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.




Kan. 874 -

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

http://archidiecezja.lodz.pl/prawo.html

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie rozumiem tylko naszych braci katolików,którzy ciągle krytykują!co to za wypowiedż,że chrzest po to ,że babcia kazała albo że ładnie wygląda w białej szatce!!!! co to za bzdurne wypowiedzi!każdy chrzci swoje dziecko według swojego uznania oraz przekonań i wiary.jeżeli ja piszę o tym,że chcę wychować dziecko w wierze katolickiej tzn.że wiem na czym to polega.A ślubu kościelnego nie zamierzam brać z takiego powodu,że dzidziuś sie pojawił na świecie .TO ŻADEN ARGUMENT!decyzja o ślubie kościelnym musi być dojrzałą oraz niepodważalną a do tego oboje ludzi musi poprostu tego pragnąć i przedewszystkim zaufać sobie wzajemnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dokładnie! A tak na marginesie do sfrustrowanych pań, które na forum potrafią li i tylko poniżać, krytykować i oczerniać- Agnieszka pytała o kościół, w którym mogłaby ochrzcić swoje dziecko a nie o Wasze komentarze, którego niczego nie wnoszą. Naprawdę wolałabym, aby nie było tu tylu zgorzkniałych i nieszczęśliwych kobiet, które muszą swą gorycz wylewać na forach na nieznane sobie nawet osoby, ale skoro już jesteście, to wspierajcie zamiast zatruwać - to i Wam samym może poprawić samopoczucie...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jeżeli nie stosujecie się do Kościoła Katolickiego i oczerniacie ten Kościół, to czemu chcecie chrzcić dziecko??? Skoro jesteście ateistami, to chyba na ateistę będziecie wychowywać dziecko, prawda? Chrzest to coś więcej niż tylko przepustka do późniejszego bierzmowania i ślubu kościelnego...!!!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Aborcja w przypadku wady dziecka (322 odpowiedzi)

Zakładam wątek bo chciałabym poznać wasze opinie na ten temat. Nurtuje mnie to i nie do końca...

Amniopunkcja - do osób które już to przeszły (285 odpowiedzi)

Z uwagi na poprzednią ciążę z silnym podejrzeniem wady genetycznej, którą poroniłam w 13...

Zaintertesowania, hobby, pasje... jak to znaleźć? (113 odpowiedzi)

Witam. Nie mam żadnych zainteresowań, hobby czy pasji, chciałabym to zmienić, żeby czymś się...

do góry