Widok

dwie matki chrzestne?

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
Dziewczyny co sądzicie o tym zeby dziecko miało dwie matki chrzestne zamiast ojca chrzestnego? i czy wiecie w ogole czy tak mozna?Z gory dziekuje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4
Z tego co wiem może tak być
image

Fotografia okolicznościowa, sesje dziecięce, portretowe itd.
www.ans-photo.pl
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bzdura. Boże widzisz i nie grzmisz.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 15
hahhahah to nei slub i nie swiadkowie by mozna bylo miec tej samej plci chrzestnych

rodzice chrzestni = mezczyzna plus koniecta
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 21
rodzice chrzestni = mezczyzna plus kobieta
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 15
ostatnio moja siostra była matką chrzestną na takim chrzcie. Też były dwie matki chrzestne i ksiądz nie miał z tym problemów.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 1
http://www.rodzice-chrzestni.pl/chrzest/plec-chrzestnych.htm
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
Moga być dwie kobiety.
image

image
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jak dla mnie lepiej zeby dziecko mialo dwie matki chrzestne/dwoch ojcow, ktorzy beda rzeczywiscie tymi rodzicami chrzestnymi i interesuja sie dzieckiem, niz brac kogokolwiek bo akurat nie ma sie w bliskiej rodzinie czy znajomych kandydata drugiej plci... Sama mam matke chrzestna ktora widzialam z 3 razy...
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 1
No właśnie i ja jestem tego samego zdania co Aniaa :)
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0
hopka
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
hahaha ;) na ten temat wczoraj z mężem rozmawialismy, ze chcielibysmy naszych świadków wziąć na chrzestnych, dwóch tatusiów :P
image

popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
moi znajomi mieli na ślubie dwóch świadków- każde z nich miało brata, którego chciało mieć za świadka więc stwierdzili, że niech tak będzie :)

na zdjęciach fajnie to wygląda, panna młoda i trzech facetów w czerni (jak chłopcy z BOR-u ;)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0
nigdy w życiu nie chciałabym mieć dwóch matek chrzestnych, ani dwóch ojców chrzestnych. jak dla mnie trąci to homo
image
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 47
W którym miejscu trąci to homoseksualizmem...?
image

www.facebook.com/MauaFotografia
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 1
Właśnie o to samo chciałamłąm zapytac :/
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
rodzice chrzestni, sama nazwa wskazuje kto ma nimi być, kobieta i mężczyzna, a nie dwie kobiety lub dwóch mężczyzn
image
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 18
Rozmawiałam ostatnio o tym z księdzem nie ma takiej opcji żeby były dwie matki lub dwoje ojców to wymysł kogoś i nie było takiej sytuacji by zostali dopuszczeni...
"Kiedys traktowałam ludzi dobrze, dzisiaj z wzajemnością..."
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 13
Bzdura, podejrzewam, że wszystko zależy od księdza, sama byłam na dwóch chrztach gdzie były dwie matki chrzestne. To tak sama jak nie ma przykazu że muszą być dwie osoby "chrzestne" - równie dobrze może być jedna osoba.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 3
mój kuzyn chrzcił swoją córkę i też były dwie mamy chrzestne. Oczywiście wcześniej wszystko zostało ustalone z księdzem i z tego co wiem nie było większych obiekcji.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie słyszałam i nie widziałam tego ale czemu nie? a ja też miałam dwóch świadków i fajnie było:)co do chrzestnych to lepsi tacy niż tacy co maja dziecko gdzieś i potem takie dziecię nie widzi tych rodziców chrzestnych.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
masakra... ;/
"Kiedys traktowałam ludzi dobrze, dzisiaj z wzajemnością..."
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6
Na własne oczy nie widziałam, ale słyszałam, że tak można,
I podpisuję się pod dziewczynami.
My mamy "normalnie" faceta i babkę. Na dzień dzisiejszy a Lena ma tylko 2 lata, wybrałabym dwie babki, bo chrzestny dzieckiem nie interesuje się wcale
imageimage
image
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
a ja jestem matką chrzestną chłopca który nie miał w ogóle ojca chrzestnego..także pełnie warte za dwóch :)
image

Fotografia okolicznościowa, sesje dziecięce, portretowe itd.
www.ans-photo.pl
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
jak dla mnei z*******a opcja mam 2 przyjaciółki za to facetów w koło bak tych rozsądnych i godnych oczywiscie :)

jak tylko bede załatwiała chrzest napewno się o to zapytam
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pewnie byloby lepiej dla niektorych, bo latwiej wybrac dwie matki chrzestne.NA pewno znajdzie sie gdzies (..) ksiadz, ktory pozwoli.

Ale po co wydziwiac, tak jest ustanowione w Kosciele. Jak chrzcić to wedlug tradycji i zasad.
Jak dla mnie to zachodzi pod relatywizm koscielny, kazdy wedlug siebie...ech
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4
Chyba zależy od księdza, bo nasz w ogóle nie widział problemu. Nasz synek na dwie chrzestne, moją siostrę i siostrę męża
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Też tak miałam.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
No tak to wygląda ale dziś byłam świadkiem tego że jednak mogą być 2 matki chrzestne troszkę mnie zatkało
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Widać że jeszcze w Polsce panuje zacofanie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wiesz może gdzie w warszawie ksiądz sie zgodzi?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Chciałam zadać to samo pytanie. Moje dzieci mają tak zwanych rodziców chrzestnych i żaden o dzieciach nie pamięta. Teraz będą dwie matki chrzestne które bardzo tego chcą
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja do syna chciałam tylko chrzesnego to powiedział że musi być dwoje chrzesnych jeszcze jakaś kobieta mam córkę i chrzesnasm kogo brać ale chrzesnego nie i boję się że znów będzie kazać jeszcze brać chrzesnego tylko już Iny kościół
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mogę prosić o informacje w którym kościele się zgodzili? nawet na priv... szukamy takiego miejsca...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kanon kościelny dopuszcza chrzestnych tej samej płci.Ksiądz nie może ingerować w twój wybór
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a mozna dowiedziec sie w jakiej to parafii?? szukam ksiedza ktory podjął by sie takiego chrztu! :) (2ie matki chrzestne) :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Nie, nie, nie. Mylą się Wam dwie rzeczy. Matka chrzestna może być JEDNA. Natomiast druga kobieta może występować w roli świadka chrztu.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2
U mojej kolezanki byla tylko matka chrzestna nie chciala na sile wybierac ojca bo tak wypada i ja uwazam ze bardzo dobrze postapila.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Matka /Chrzestna jedna, ojciec jeden, ja chciałam mieć 2 chrzestne dla mojej córeczki, bo i ja, i mąż mamy siostry, ale nie mogło tak być :(
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
podbijam!

było kilka wypowiedzi "byłam na takim chrzcie"

pytam więc- w którym kościele? nie mamy kandydata na ojca chrzestnego, już druga córka ma jedynego dobrego kolegę, a nasz ksiądz nie zgodził się ani na dwie kobiety, ani na samą jedną chrzestną...
nie mam zamiaru na siłę brać kogoś z dalszej rodziny, z którą nie mam kontaktu, wg mnie to bez sensu :/
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie zgodzil sie? co za... u nas zgodzili sie na jedna chrzestna. na zaspie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To nie bzdura ..Moja chrześnica ma dwie matki chrzestne czyli ja i jeszcze jedna kobietka ..Takie czasy że teraz nie każdy chce być chrzestnym i mój brat chciał doprowadzić córkę do wiary i ksiądz zaproponował takie rozwiązanie ;-)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Justyna- gdzie? w jakiej parafii?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mój chrześniak ma dwie matki chrzestne, no może k woli ścisłości, jedna z nas jest matką chrzestną, druga świadkiem chrztu, jest to możliwe, chrzest był w Warszawie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a w którym Kościele dokłanie? Bardzo proszę o odpowiedz!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W którym kościele mogą być dwie matki chrzestne nie mogę niestety powiedzieć, sorry, bo tam pracuję, bo wczesniejszy proboszcz nie zgadzał się na taką opcję, a obecny zgadza się! Zupełnie nie rozumiem tego, może decydowanie o tym leży w kompetencjach proboszczów, od jego interpretacji prawa kościoła rzym-kat.
Szkoda, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może prawnik kanoniczny zechciałby się wypowiedzieć?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
a w jakiej parafii był ten chrzest?? też chcemy, by były 2 matki chrzestne ale wydaje się ,że nie jest to za bardzo możliwe....:/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jest możliwe, ale zależy to od księdza! mój proboszcz się zgodził, ale już proboszcz innej parafii nie, mój proboszcz powiedział, że nigdzie nie jest napisane, że to musi być kobieta i mężczyzna; także to wola tylko i wyłącznie księdza
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy ktos w koncu powie w ktorym kosciele?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Coś Ty, nie masz co liczyć na odwagę większości wypowiadajacych się powyżej. Żyjemy w Polsce, w ktorej 80% społeczeństwa to tchórze. Wypisują coś, ale ogólnikowo. Zero wlasnego zdania pod którym moga sie podpisać. a to pokazuje, ze w PL to kościół stanowi wladze. Co raz ktoś pyta o podanie kościoła, w którym mozna ochrzcic dziecko mając chrzestnych tej samej płci i co? I nic, zero odpowiedzi. TCHORZOSTWO...chociaż nie mam pojęcia czego sie boja. MóżMoże sa zastraszani przez księży z tych parafii? :-P
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mój proboszcz z Kielna się zgodził
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z tego co wiem, a jestem na bieżąco bo jestem przed chrztem córki, to ma byc przynajmniej jeden świadek chrztu (tzw. rodzic chrzestny). Może byc np . dwóch panów / panie, jeden pan / pani lub tradycyjnie pan i pani. W takich czasach żyjemy że czasem trudno nawet o jedną osobę godną tej funkcji i odpowiedzialności. Dlatego może byc tylko 1 świadek chrztu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy moze odbyc sie chrzest w ogole bez chrzestnych? Co mi po tym, ze kazdy mozliwy kandydat/ka do pelnienia tej roli jest bogaty/a jak zadne z nich nie jest pobozne :/
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Niestety nie da się też bym FCE chrzesnych nie dawała a w moim mieście musi być jedną chrzesna jeden chrzesny inaczej nie da się
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mogą być 2 matki, ale ksiądz musi się zgodzić. Tak jak ktoś wyżej napisał, nigdzie nie jest napisane, że musi to by c kobieta i mężczyzna. U nas były 2 matki chrzestne. Gdzie na pewno się na to ksiądz nie zgodzi- Gdynia Karwiny. Szkoda chodzenia i denerwowania się. Ja wysyłałam skargę do kurii.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
W naszej parafii na Oruni jest wyraźnie napisane (specjalna tablica informacyjna przy kancelarii), że do chrztu może być tylko jeden chrzestny (mężczyzna lub kobieta) lub dwoje (wtedy musi być mężczyzna i kobieta). Może też być jeden chrzestny (płeć obojętna) i tzw. świadek chrztu (wtedy też płeć obojętna, może być rozwodnik, po ponownym ślubie, nie wierzący, innej wiary, obojętne). Wtedy w księdze chrztu jest wpis tylko o rodzicu chrzestnym, o świadku nie. Chrzest żeby był ważny wg prawa kościelnego musi mieć przynajmniej jednego chrzestnego. To tradycja nakazuje dwoje, bo tak sie przyjęło ;)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
W ktorej parafii na Oruni jest taka informacja, ze moze byc jeden swiadek chrztu?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na Gościnnej takie info było.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wydaje mi się, że wg. prawa kanonicznego do chrztu potrzeba minimalnie JEDNEJ osoby jako rodzica chrzestnego (płeć dowolna). Opcja maks w KK to chyba 5 rodziców... zatem na pewno mogą być dwie kobiety.

Może być też 1 rodzic chrzestny i świadek chrztu - osoba niewierząca (niepraktykująca, cokolwiek), którą ze względów osobistych rodzice chcą na osobę, która zajmie się ich dzieckiem w razie co. Taka osoba deklaruje, że nie będzie przeszkadzać w wychowaniu w wierze KK.

Parafia w Gdańsku - na Dolnym Mieście, w rejonie Łąkowej (nie pamiętam wezwania). Stety - niestety, wielu proboszczów odrzuca te opcje, a od proboszcza nie ma odwołania...

Powodzenia!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
U nas niestety nie mogą być dwie kobiety jako matki chrzestne - chyba, że jedna tylko jako świadek chrztu. Pewnie jak zawsze - co ksiądz to inne widzi mi się ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Osobiście byłam na katolickim chrzcie, gdzie były 3 (!!) matki chrzestne. Rzecz miała miejsce chyba 8 lat temu w Berlinie. :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Witam w jakim kosciele
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A gdzie były chrzciny robione bo ja mam problem ze znalezieniem księdza bo wiecznie maja problemy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z tym chrztem to w ogóle problem . Człowiek się głowi kogo wybrać. Te osoby, które tak na prawdę lubię i się z nimi spotykam nie mogą zostać bo mają ślub cywilny. Jak nawet są u nas w rodzinie małżeństwa po kościelnym to tylu mają chrześniaków , że już normalnie głupio pytać. Moim zdaniem to powinno odejść się od tych chrzestnych, w końcu to tylko symbol i pozostać przy samym chrzcie dziecka - to przecież jest najważniejsze.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dokładnie. Coraz gorzej i w dodatku w każdej parafii tak na prawdę jest inaczej, bo jeden ksiądz jest wyrozumiały, inny twarda konserwa ;) Niech będą chrzestni, ale czemu nie moga być jeśli są po rozwodzie czy tylko ślubie cywilnym? Przecież to nie świadczy o tym, że są gorsi... Przydało by sie odgórne uwspółcześnienie tych starych zasad, bo zaczynaną być mało życiowe...
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
Hm... szczerze? Chrzest jest deklaracją, że chcecie wychować dziecko w wierze KK. To wypadałoby, że zarówno rodzice, jak i chrzestni byli katolikami - chodzili do kościoła co niedziela, brali sakramenty takie jak ślub kościelny. Inaczej to trochę nie fair wobec dziecka.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4
Ale nikt nie mówi, że np. rozwodnik nie jest wierzącym, praktykującym i przyjmującym sakramenty katolikiem. Są tacy, którzy po rozwodzie już nie żyją w innym związku, nie grzesząc tym samym w myśl kościelnych przepisów. Więc czemu niektórzy księża nie zgadzają się żeby takie osoby były chrzestnymi? A czemu jeden ksiądz sie zgada a inny nie? To każda parafia ma inne przepisy w tym względzie? No raczej nie....
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ano - jeśli rozwodnik nie wstąpił w inny związek, to z pkt widzenia KK jest ok. :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
No właśnie... Co raz częściej się słyszy, że jest jakiś problem z chrzestnymi. Co parafia to inne "ale" jakby odgórnie kościół nie miał jednych i tych samych zasad... Ech... życie ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
W prawie kanonicznym ( kan. 873) nie mowi sie o konkretnej plci chrzestnych, jesli rodzice decyduja sie by bylo dwoch tzw "rodzicow chrzestnych" . Wyroznia sie jedynie przypadek gdy rodzice decyduja sie na jednego chrzestnego, wtedy moze byc to kobieta lub mezczyzna wg preferencji rodzicow.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Trąci seksualizmem?? A co jeśli oby dwie matki chrzestne są siostrami ? Haha też lesbijki?? Jesteście co najmniej chorzy ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jak siostry to już nie mogą być lesbijkami?? Mogą. Każda z nich może mieć swoją ukochaną hehe
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

mozna ale nie w kazdym kosciele
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wiele zależy do kościoła. Ale jak chcesz chrzcić, to lepiej wybierz różnej płci.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ludzie od Kościoła odchodzą a Kościół, obnosząc się z pychą i rządzą władzy, jeszcze większe stawia wymagania kandydatom na chrzestnych, niż dotąd (i niż by to wynikało z idei chrzestnego i zwyczajów). Co za tym idzie, coraz trudniej znaleźć osobę, która może zostać chrzestnym lub chrzestną. (Ja na przykład swojego drugiego dziecka już nie ochrzczę, bo nie znalazłam chętnych, na których pleban by się zgodził (a i mam złe wspomnienia po chrzcie pierwszego dziecka i kontakcie z plebanem).
Dwie chrzestne, chrzestny i świadek chrztu i podobne rozwiązania zastępcze będą więc coraz bardziej częste... i to przy coraz bardziej rzadkich chrztach.

I krzyżyk na drogę z naszego kraju Kościołowi Rzymskokatolickiemu!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Dobry neurolog - Gdynia - pilne!!! (27 odpowiedzi)

Witam serdecznie Czy zna ktoś dobrego neurologa z najlepiej z Gdyni, który szybko mnie...

bol glowy w ciazy (25 odpowiedzi)

co stosujecie na bol glowy w ciazy??wiem,ze nie mozna brac zadnych tabletek przeciwbolowych...

wniosek o alimenty - pytania (18 odpowiedzi)

hej do jakiego sądu adresować pozew o alimenty? jak dlugo sie czeka na pierwszą rozprawę? czy...

do góry